Jak alkohol wpływa na Twój organizm minuta po minucie? Ciało traktuje go jak truciznę

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Weekend to dla wielu osób czas, aby zrelaksować się po ciężkim tygodniu pełnym pracy i stresu. Bardzo często odpoczynkowi towarzyszy alkohol, butelka piwa lub coś mocniejszego. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, jak alkohol wpływa na funkcjonowanie organizmu i co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy wlewasz do żołądka trunek?

Sprawdź, jaką drogę przebywa w naszym organizmie alkohol minuta po minucie, od pierwszego łyka do kaca:

źródło: canva

Pierwsze kilka minut

Cały proces przedstawimy na przykładzie piwa, który jest najczęściej spożywanym trunkiem w naszym kraju. Po kilku chwilach od wypicia kilku łyków, piwo trafia do żołądka, a z niego następnie niemal natychmiast przedostaje się do krwiobiegu. Od tego momentu związki chemiczne zawarte w piwie swobodnie krążą już po całym organizmie, w tym również po mózgu oraz mięśniach.

Tak raptowne przedostanie się alkoholu do układu krwionośnego tyczy się tylko sytuacji, gdy pijemy na pusty żołądek. Warto więc zjeść coś zanim zaczniemy przygodę z trunkiem procentowym. Dzięki temu jego wpływ na organizm będzie wolniejszy.

10 minut

Twój organizm odbiera piwo jako truciznę. Nie chce go przechowywać i dąży do tego, aby jak najszybciej go wydalić.

źródło: canva

15 minut

Żołądek stara się pozbyć alkoholu. Zaczyna produkować enzym nazywany dehydrogenezą alkoholową, który przemienia alkohol w toksyczny związek chemiczny. Ten związek jest odpowiedzialny jest za wywoływanie złego samopoczucia na drugi dzień. Następnie żołądek zamienia go w kwas octowy, a później w kwas tłuszczowy i wodę.

20 minut

W tym czasie działanie alkoholu staje się zauważalne. W głowie zaczyna lekko szumieć, wirować, a humor zmienia się na lepszy.

45-90 minut

W tym czasie obserwuje się największe stężenie alkoholu we krwi.

źródło: canva

60 minut

Po godzinie od wypicia piwa zaczyna się seria wizyt w toalecie. Piwo jest napojem moczopędnym, więc oddawanie moczu staje się znacznie częstsze. Skutkuje to również późniejszym odwodnieniem organizmu. o ile w tym momencie przestaniesz spożywać alkohol, najprawdopodobniej zaśniesz. Niestety sen po alkoholu nie jest najlepszej jakości. Organizm jest odwodniony, a Ty nie nie wypoczywasz prawidłowo.

12-24 godziny

Na drugi dzień rano najczęściej odczuwamy skutki picia. Ten stan jest popularnie nazywany kacem. Możesz doświadczać różnych objawów: bólu lub zawrotów głowy, zwiększonego pragnienia, mdłości. Wszystkie są konsekwencjami odwodnienia organizmu.

Organizm przez cały czas będzie próbował pozbyć się resztek alkoholu. Na szczęście możesz mu w tym pomóc pijąc duże ilości wody.

Idź do oryginalnego materiału