29 października 2024 roku w Centrum Konferencyjnym w Warszawie miała miejsca IV Konferencja „Pomyślne starzenie – co możemy zrobić dla polskich seniorów?”, w trakcie której zostały zaprezentowane wyniki kolejnej edycji raportu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” przeprowadzonego przez Fundację SeniorApp. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Głos Seniora.
Wydarzenie ma na celu nagłośnienie wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się osoby po 60 roku życia, a także działań i inicjatyw społecznych na ich rzecz. Konferencja rozpoczęła się od modułu „Technologia w rękach seniora – szansa na aktywne życie czy cyfrowa pułapka”, w którym głos zabrali: prowadzący Grzegorz Turniak – partner zarządzający Grupy YAK, Michał Modro – radca prawny i zastępca przewodniczącej Rady ds. Polityki Senioralnej, Bartosz Dominiak – dyrektor generalny w Ministerstwie Cyfryzacji, Remigiusz Danych – pomysłodawca Wirtualnych Domów Opieki AnnA.
W debacie „Relacje społeczne seniorów – zanikająca więź czy nowa nadzieja na wspólne życie” poprowadzonej przez Aleksandrę Laudańską wystąpili:
-
- Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora,
-
- dr Elżbieta Ostrowska – przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
-
- Kamil Gwozdowski – dyrektor zarządzający HRP Care,
-
- dr hab. Marta Podhorecka – prof. UMK, przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej.
To nie jedyne dyskusje podejmowanego tego dnia. Rozmówcy rozprawiali również o zależności pomiędzy długością a jakością życia, a także o dostępie do odpowiedniej opieki zdrowotnej.
Czego potrzebują polscy seniorzy?
Raport „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce” wykazał między innymi, iż 36% seniorów mieszka samotnie, co może sprzyjać poczuciu osamotnienia; połowa respondentów odczuwa samotność, w tym częściej mężczyźni; wielu seniorów spotyka się z rodziną zbyt rzadko, chociaż wsparcie najbliższych jest podstawą opieki nad osobą starszą. Już niedługo zaprezentujemy pełne wyniki raportu.