Łazienka na poddaszu to prawdziwe wyzwanie dla domowego architekta wnętrz. Jak mimo ograniczonej skosem przestrzeni zmieścić w niej wszystko, co potrzebne i sprawić, by wydawała się większa? Z nami urządzisz łazienkę na poddaszu bez trudu.
Łazienka na poddaszu z wanną czy prysznicem?
O tym, czy łazienka na poddaszu będzie wyposażona w wannę, czy też w prysznic, nie decyduje jej wysokość i skos, a wielkość pomieszczenia. jeżeli mamy miejsce na wannę – zamontujmy ją. jeżeli łazienka jest bardzo mała, będzie musiał wystarczyć prysznic.
Zarówno wanna, jak i prysznic powinny znajdować się w takim miejscu łazienki, by dało się swobodnie stanąć przy kąpieli. Nie musi to być najwyższe miejsce w pomieszczeniu, wszystko zależy od wysokości i kąta skosu.
A może dwa w jednym? Wanna z kabiną prysznicową to rozwiązanie, które umożliwi zarówno długie i niespieszne moczenie się w pianie, jak i wzięcie szybkiego porannego prysznica na rozbudzenie.
Jakie kolory będą najlepsze do łazienki pod skosem?
Łazienka niezmiennie kojarzy się z czystością i higieną, a te z bielą. Jednak białe łazienki widuje się coraz rzadziej. choćby jeżeli zdecydujemy się na białe ściany i meble, fajnie jest sięgnąć po kolorową glazurę i dodatki.
Warto jednak pamiętać, iż jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Ciemne kafelki na ścianach i podłodze, imitacja kamienia czy czarnego marmuru to rozwiązania dobre do dużych łazienek lub pokoi kąpielowych. W mniejszych aranżacjach lepiej sprawdzą się jasne odcienie beżu, korala, ciepłej szarości czy pasteli.
Jeśli preferujesz ciemne barwy, korzystaj z nich z umiarem. Możesz np. zrobić jedną ścianę z ciemnych dekoracji, pozostałe malując na jasny kolor.
Inspiracja na łazienkę na poddaszu powinna więc obejmować także jej wielkość. Nie wzoruj się na internetowych wystrojach dużych łazienek, jeżeli twoja ma zaledwie kilka metrów.
Funkcjonalność i przestrzeń – tak dobierzesz niezbędne wyposażenie
Sedes i umywalka to dwie rzeczy, których w łazience nie może zabraknąć. choćby jeżeli aranżujemy łazienkę na poddaszu, musimy znaleźć na nie miejsce.
W dużej przestrzeni nie będzie to problemem i choćby skos nie przeszkodzi w znalezieniu miejsca. W małej trzeba zapamiętać, że:
– zarówno przy umywalce, jak i przy sedesie musi być możliwość zajęcia swobodnej pozycji stojącej,
– warto postawić na umywalkę z zaokrąglonymi brzegami, pomieszczenie wyda się wówczas większe,
– ten sam efekt uzyskamy, decydując się na podwieszany sedes. To rozwiązanie ma też ten plus, iż znacząco ułatwia sprzątanie.
Ideałem jest sytuacja, w której sedes i umywalkę wyprodukował ten sam producent. Łatwiej wówczas o zachowanie jednolitego stylu i kolorystyki.
W łazience powinno się też znaleźć miejsce na pralkę i kosz na brudne rzeczy. Tu akurat swobodnie można wykorzystać miejsce pod skosem. Wielkość kosza trzeba dobrać tak, by można go było bez problemu otwierać. Natomiast jeżeli chodzi o samą pralkę, to pod skośnym sufitem łatwiej będzie ustawić model otwierany z przodu. Być może choćby uda się go zmieścić bezpośrednio pod ścianą.
Łazienka na poddaszu – postaw na meble na wymiar
Nawet w małej łazience musi się znaleźć miejsce na meble. Będą ci potrzebne do przechowywania wielu rzeczy. W łazience zwykle musi się znaleźć miejsce na zapasowe ręczniki, kosmetyki, papier toaletowy (potrafi zająć dużo miejsca!), suszarkę do włosów, inne przydatne akcesoria. Odpowiednie umeblowanie łazienki pozwala rozmieścić to wszystko choćby na małej przestrzeni.
W łazience pod skosem warto postawić na meble na wymiar. Dzięki nim można wykorzystać całe dostępne miejsce. Szafki warto ustawić właśnie pod skosem, wykorzystując najniższe miejsce w pomieszczeniu, w którym nie da się zamontować prysznica lub umywalki.
W małej łazience warto rozważyć montaż umywalki na szafce. Dzięki temu zagospodarujemy przestrzeń pod umywalką, która w innym przypadku byłaby niewykorzystana.
Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek są też szafki-półki na kółkach. Możemy ustawić je tam, gdzie akurat są potrzebne i łatwo odsunąć, gdy przeszkadzają.
Jak doświetlić łazienkę na poddaszu?
Niezależnie od tego, gdzie urządzamy łazienkę, zawsze musimy zadbać o to, by było to pomieszczenie dobrze doświetlone. W łazience na poddaszu sprawa wydaje się łatwiejsza, bo zwykle mamy tam okno dachowe.
Samo okno może jednak nie wystarczyć, zwłaszcza gdy łazienka jest spora, a okno wychodzi na północną stronę i nie możemy liczyć na wpadające do wnętrza promienie słoneczne. Co wówczas?
Oświetlenie łazienki warto zaplanować tak, by dobrze doświetlić różne strefy w pomieszczeniu. Na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie lustra, przed którym panowie stylizują zarost, a panie robią makijaż. Tu warto postawić na oświetlenie boczne w postaci listew LED. Sprawdzi się też kinkiet nad samym lustrem.
Oczywiście nie oznacza to, iż w łazience może zabraknąć górnego oświetlenia. Jego montaż trzeba uznać za obowiązkowy. Kwestią indywidualną pozostaje, czy będzie to jeden górny plafon, czy kilka reflektorków punktowych.