Inside House i Curtain House – dwa nowoczesne domy zaprojektowane dla rodzeństwa

plndesign.pl 1 rok temu

Dwoje inwestorów, jedna działka. Rodzeństwo, które zdecydowało się zamieszkać „razem, ale osobno”. Jak pogodzić potrzeby, zachować spójny styl i zagwarantować wszystkim niezbędną prywatność? Przed takim wyzwaniem stanął duet doświadczonych architektów współtworzących studio _slab_ – Marcin Śliwiński oraz Łukasz Ługowski. W efekcie powstały dwa nowoczesne domy – Inside House i Curtain House.

Rezydencje na Dolnym Śląsku – założenia nietypowego projektu

Inside House i Curtain House to dwa odrębne domy, które stanęły na jednej działce, zlokalizowanej na Dolnym Śląsku. Obydwa budynki zostały zaprojektowane jako wspólne założenie. Inwestorzy to rodzeństwo, które pragnęło zamieszkać blisko siebie, jednak zależało im na tym, aby każdy mógł zachować prywatność i pełną autonomię. W odpowiedzi na te potrzeby architekci stworzyli kompozycyjnie i architektonicznie spójny zespół nowoczesnej zabudowy, który pozwala na swobodę i komfort użytkowania.

Inside House i Curtain House

Harmonię i spójność udało się uzyskać dzięki wspólnej stylistyce. Oba budynki powstały w oparciu o kompozycje tektonicznie zróżnicowanych, prostopadłościennych brył i dużych przeszkleń. Rezydencje są utrzymane w stonowanej kolorystyce opartej na bieli, czerni, szarościach i drewnie. Domy różnią się jedynie urozmaiconym materiałem wykończeniowym. Wszystko to sprawia, iż nowoczesny charakter projektu doskonale łączy się z minimalistyczną elegancją.

Razem, ale osobno” – domy dla rodzeństwa zlokalizowane na jednej działce

Aby zapewnić inwestorom pełny komfort, architekci ze studia _slab_ musieli stworzyć przemyślany projekt funkcjonalny. Kluczowym wyzwaniem było zagwarantowanie wszystkim niezbędnej prywatności. Z tego względu kompozycja brył i przeszkleń została zaprojektowana tak, aby z okien jednego budynku nie było wglądu do drugiego, zarówno z poziomu parteru, jak i piętra. Równie istotny był projekt części wspólnej zaaranżowanej pośrodku działki.

Dom Curtain House

Pomiędzy Inside House i Curtain House znajduje się budynek lounge pełniący funkcje swoistej „miedzy”. Stanowi on miejsce spotkań i rekreacji, w którym wszyscy mieszkańcy mogą spędzać razem czas i cieszyć się swoją obecnością. To tam zlokalizowany jest salon lounge, strefa fitness, sauna i rozległy taras pod zadaszeniem. Budynek jest otwarty na dwa wewnętrzne dziedzińce, na których powstał zespół zielonych tarasów oraz basen.

Inside House i Curtain House czym się różnią?

Dzięki umiejętnemu balansowaniu pomiędzy tym, co wspólne i prywatne, inwestycja nieustannie zaskakuje. Warto zwrócić uwagę na subtelne urozmaicenie, które nadaje budynkom charakteru. Każdy z domów wyróżnia się detalami wykonanymi z innego materiału wykończeniowego. W projekcie Curtain House wykorzystano charakterystyczne drewniane lamele. Do frontu pełnią one funkcję zasłony, dzięki której strefa dzienna pozostaje niewidoczna z zewnątrz, a jednocześnie słońce może swobodnie dostawać się do środka.

Dom Inside House

Podobny zabieg został zastosowany w projekcie Inside House – tam pojawiły się białe żyletki, które oprócz przesłony strefy dziennej stanowią także element konstrukcyjny. Charakterystycznym materiałem użytym w przypadku drugiej bryły jest surowy beton architektoniczny, który pokrywa z zewnątrz całe piętro. Beton powraca także jako okładzina budynku lounge. Gra podobieństw i różnic oraz ścisłe połączenie estetyki z funkcjonalnością sprawiają, iż projekt domów dla rodzeństwa stał się naprawdę wyjątkową przestrzenią.

Projekt: _slab_ | sl-ab.com

Idź do oryginalnego materiału