Imię naszych prababek odeszło w zapomnienie? Od ponad 20 lat nikt nie nazwał tak córki

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / JamesDeMers


Tego imienia próżno szukać wśród aktualnych rankingów imion. Nie jest popularne, ani też modne. Można śmiało powiedzieć, iż imię, które nosiły nasze prababki, odeszło w zapomnienie. Czy wróci? Moda potrafi płatać figla, a z gustami przecież się nie dyskutuje, zatem może w niedługim czasie pojawi się w zestawieniu imion nadanych dziewczynkom? Wszystko w rękach rodziców.
Scholastyka – w tym przypadku mowa nie o średniowiecznej nauce, tylko o imieniu. Od ponad dwudziestu lat nikt nie nazwał tak swojej córki. Czy odeszło do lamusa na dobre? Co interesujące w tej chwili nosi je 328 kobiet (według danych GUS – rejestr PESEL), zatem może i w niedługim czasie ponownie pojawi się na listach imion nadanych dzieciom? Jest wyjątkowe i na pewno nie brak mu oryginalności.
REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Scholastyka – średniowieczne imię naszych przodkiń
Scholastyka to starożytne imię pochodzące z łaciny, które można dziś tłumaczyć jako "uczennica" lub "ucząca się". Samo imię kojarzy się bardziej ze średniowieczną nauką, czy też może bardziej filozofią, która polegała w głównej mierze na lekturze tekstów i dyskutowaniu o tych, które były uznawane za autorytatywne. Zgodnie ze średniowieczną formułą jednego z filozofów, Anzelma z Canterbury scholastyka była "wiarą szukającą rozumienia" (fides quaerens intellectum).
Co ciekawe, chociaż imię to było modne i dość popularne w czasach średniowiecza, w Polsce w tamtym czasie imienia tego poza środowiskami zakonnymi praktycznie nie używano. Z biegiem lat upowszechniło się jednak na tyle, iż katoliccy rodzice bardzo często nadawali je swoim córkom. Pojawiło się ono za czasów naszych prababć i babć, jednak nie na długo zagrzało miejsca w sercach przyszłych rodziców. Dziś ponownie należy do imion zapomnianych.


Scholastyka – imię dla wielkiej uczonej?
Scholastyka to imię, które kojarzy się ze szkołą i nauką, zatem osoba je nosząca postrzegana jest jako wytrwała, ambitna i inteligentna, która ma silną wolę i charakter.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Schola, Schosia, Scholusia, Scholunia, Scholka, Scholcia, Schonia, Schosia, Scholunia, Socha, Soszka.


Scholastyka imieniny obchodzi 10 lutego, czyli w dniu kiedy wspominamy św. Scholastykę, siostrę św. Benedykta z Nursji. Urodziła się około r. 480. i już w dzieciństwie poświęcona została do stanu zakonnego. "W martyrologiach Scholastyka wspominana była zawsze pod dniem 10 lutego. Jest patronką benedyktynek. Lud prosi ją o obronę przed burzą i o deszcz w czasie długiej suszy" – podaje portal deon.pl.
Idź do oryginalnego materiału