Imię, którym polskie arystokratki chciały zastąpić Elżbietę. "Była zbyt swojska"

gazeta.pl 3 godzin temu
To imię dla dziewczynki, pomimo upływu lat, przez cały czas jest modne i popularne. Niegdyś nadawano je głównie wśród rodzin królewskich, jednak z czasem upowszechniło się tak bardzo, iż pojawiało się ono również wśród niższych warstw społecznych. Pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego "Bóg jest moją przysięgą".
Izabela, bo o tym imieniu mowa, pojawiła się na naszych ziemiach dość dawno (w XVIII wieku), a to głównie za sprawą polskich arystokratek i wpływu francuskiej mody. Wspomina o tym w swoim opracowaniu "Imiona współczesne, dawne i osobliwe" Bogna Wernichowska. "Panie z arystokracji postanowiły zamienić nadaną im na chrzcie swojską i bardzo popularną Elżbietę na bardziej dźwięczną i oryginalną Izabelę" - czytamy. Co jeszcze wiemy o tym imieniu?


REKLAMA


Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Izabela - imię, które wzięło się od Elżbiety
Pochodzenie imienia Izabela związane jest z hebrajskim słowem "eliszebeth", które oznacza "Bóg jest moją przysięgą". Inne źródła historyczne podają, iż jest to imię, którego należy doszukiwać się w hiszpańskiej wersji imienia Isabel, które oznacza "wywyższoną przez Boga".
W Polsce, tak jak już to zostało na początku wspomniane, początkowo funkcjonowało jako jedno z wielu zdrobnień imienia Elżbiety, z czasem jednak pod wpływem francuskiej mody zaczęto osoby o tym imieniu nazywać Izabelami. Tak było w przypadku m.in. Izabeli Czartoryskiej, która w rzeczywistości na chrzcie (i w dokumentach) otrzymała imię Elżbieta. "W jej ślady poszła szwagierka - Elżbieta z Potockich Lubomirska, zwana "błękitną markizą", również miłośniczka sztuki i wszystkiego, co francuskie, właścicielka Łańcuta, który z warownego zamku przekształciła w magnacką rezydencję" - podaje Wernichowska.
jeżeli chodzi o popularność, to tu należy zaznaczyć, iż czasy jego świetności to początek XX wieku, jednak jest to imię, które pomimo upływu lat - przez cały czas jest chętnie wybierane przez rodziców. Na dzień 19 stycznia 2024 roku, nosiło je 159409 kobiet. W poprzednich latach liczba ta wynosiła 159380 (31 stycznia 2023) i 159304 (24 stycznia 2022). Natomiast jeżeli chodzi o liczbę nadań, to w ubiegłym roku zostało tak nazwanych 384 dziewczynki.


Izabela, czyli zdrobniale Bella
Izabela kojarzona jest dziś przez wielu za osobą przyjacielską i opiekuńczą. Ponoć są to kobiety, które są niezwykle eleganckie, inteligentne i pełne wdzięku. Zwykło się również uważać, iż Izabele mają silną wolę i są zdecydowane w dążeniu do swoich celów.


Wśród popularnych kobiet o imieniu Izabela są: Izabela Jagiellonka, królewna polska i księżniczka litewska, Izabela Czartoryska, arystokratka; Izabela Kuna, polska aktorka; oraz Izabela Trojanowska, polska piosenkarka i aktorka.
Natomiast jeżeli chodzi o zdrobnienia, to tymi najpopularniejszymi są: Izabelek, Izabelka, Izi, Izia, Izka, Izku, Izu, Izulka, Izunia, Izusia, Izuś, Bella. Izabela imieniny obchodzi 23 lutego, 16 marca, 14 kwietnia, 14 lipca, 31 sierpnia, 3 września i 10 września.
Idź do oryginalnego materiału