Ile wynosi emerytura po 30 latach pracy za najniższą krajową? Nie miej złudzeń

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Ile wynosi emerytura po 30 latach pracy za najniższą krajową? Fot. Pawel Kacperek / iStock


Ile wynosi emerytura po 30 latach pracy za najniższą krajową? Z czasem coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, jak to będzie po przejściu na zasłużony odpoczynek i czy będą się w stanie utrzymać. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w takiej sytuacji. To dużo czy mało?
W pewnym okresie życia nachodzi nas refleksja i zaczynamy zastanawiać się nad wysokością przyszłej emerytury. Wszystko ze względu na to, iż z roku na rok do osiągnięcia wieku emerytalnego coraz bliżej, a sił lub chęci na pracę coraz mniej. A ile może wynieść emerytura po 30 latach pracy, jeżeli otrzymywałyśmy wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej? Lepiej sprawdź zawczasu, żeby później nie było zdziwienia.


REKLAMA


Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]


Ile wynosi emerytura po 30 latach pracy za najniższą krajową? Dużo czy mało?
Ci, którzy pracowali przez 30 lat i mieli odprowadzane składki, po osiągnięciu wieku emerytalnego z pewnością otrzymają emeryturę. To oczywistość i prawo, którego nikt nam nie odbierze. jeżeli przez cały ten czas na konto wpływała najniższa krajowa, daje to możliwość otrzymywania minimalnej emerytury. Ta od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 złotych brutto. W przypadku gdy zarobki były większe, nie ma możliwości wyliczenia wysokości świadczenia bez dodatkowych danych. Warto mieć na uwadzę, iż kwota ta podlega corocznej waloryzacji.


ZUS. Ponowne przeliczenie emerytury Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia? Fot. Remigiusz Gora / iStock


Jak ustalana jest wysokość emerytury? Czy emerytura zależy od zarobków?
Ustalenie wysokości emerytury nie zależy jedynie od ilości przepracowanych lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oprócz stażu pracy pod uwagę bierze również czas spędzony na pobieraniu zasiłków i innych świadczeń i ten spędzony na zwolnieniach. Oznacza to w gruncie rzeczy, iż liczą się okresy składkowe (te, gdy odprowadzane były składki). Pod uwagę nie są brane okresy nieskładkowe, czyli czas, gdy na indywidualne konto emerytalne nie wpływało nic.


Wysokość emerytury zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie i od średniego dalszego trwania życia. Środki z konta podlegają waloryzacji. Ci, którzy mają wymagany wiek i staż pracy, mają gwarancję minimalnej emerytury.Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału