Ile w tym roku zapłacimy za organizację komunii? Ceny szokują

warszawawpigulce.pl 1 tydzień temu

Jeszcze 30 lat temu komunie zwykle były skromnymi przyjęciami w gronie najbliższej rodziny, organizowane zwykle w domach. w tej chwili jednak taki obraz uległ drastycznej zmianie, a komunie często przypominają wręcz uroczystości weselne. To oczywiście wiąże się ze sporymi kosztami

Fot. Pixabay

Dzisiejsze komunie często realizowane są w restauracjach, gdzie poza obiadem możemy spotkać również, niemalże weselny tort. Poza tym organizowane są liczne atrakcje, jak fotobudki, gry i zabawy dla dzieci pod opieką animatorów, czekoladowe fondue oraz dmuchane zamki. Nierzadko również można spotkać pamiątkowe upominki dla gości. Takie przyjęcia to oczywiście ogromny wydatek, a niektóre rodziny muszą oszczędzać na nie wiele miesięcy lub choćby zaciągnąć pożyczkę.

Na początek należy się przyjrzeć wynajęciu restauracji na ten szczególny dzień. Dzisiejszy „talerzyk” to wydatek nie mniejszy niż 150 do 200 złotych, jednak w dużych miastach i przy kilku daniach cena może sięgać choćby 450 złotych. Oczywiście trzeba uwzględnić również tort, którego ceny zaczynają się od 200 złotych oraz dekoracje. Przykładem mogą być girlandy (od 10 złotych za metr), balony w kształcie hostii (od 7 złotych za sztukę), serwetki, świeczki czy kwiaty. Komunijne dekoracje są przeróżne, a producentów nie ogranicza wyobraźnia.

Oprócz tego dostępne są tematyczne zaproszenia (około 24 zł za zestaw 6 sztuk), a do droższych kwestii zaliczane są przeróżne atrakcje, na przykład ścianka do zdjęć (około 200-400 złotych) lub fotobudka (co najmniej 700 zł za dwie godziny). Cena wynajęcia czekoladowej fontanny z dowozem to koszt rzędu 700 złotych. Koszt przyjęcia dla 20 osób to wydatek rzędu co najmniej 8-10 tysięcy złotych, jednak zwykle na celebrację pierwszej komunii dziecka zaprasza się znacznie więcej gości.

Jednak impreza to nie wszystko bo trzeba jeszcze uwzględnić stroje oraz fryzjera. Sukienki komunijne kosztują od 250 złotych, ale kupić można i takie za 1500 czy 2000 złotych. Natomiast garnitur komunijny kosztuje mniej więcej 500-600 złotych, bez uwzględnienia koszuli czy butów. Upięcie włosów do komunii u dziewczynek to koszt od 100 do 200 złotych, a cena strzyżenia chłopców wynosi około 50-100 złotych. Oczywiście wielu decyduje się również na wynajęcie fotografa, a tradycja nakazuje złożenie się wspólnie z innymi rodzicami na prezent dla księdza i przystrojenie kościoła.

Współczesna komunia jest zatem znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, jednak wiele rodzin znajduje się pod presją, gdyż nie chcą rozczarować swoich dzieci aby czuły się „gorsze” wśród swoich rówieśników. Warto jednak zaznaczyć, iż w tej chwili goście w ramach prezentu wręczają na komunię koperty z pieniędzmi, co może pomóc rodzinom i część wydatków może „się zwrócić”. Oczywiście nie jest to przymus, a komunię można zorganizować z pomysłem i przy tym nie wydawać ogromnych sum.

Źródło: Interia

Idź do oryginalnego materiału