Ile dać na wesele, aby nie wyjść na sknerę? W 2025 roku ceny idą w górę

g.pl 8 godzin temu
Ile dać na wesele? Uroczystość weselna wiąże się z bardzo dużym wydatkiem dla państwa młodych. Goście weselni często zastanawiają się, jaką kwotę powinni podarować w kopercie, żeby choć w części zrekompensować poniesione koszty. Ile wypada dać? Od czego jest to uzależnione? Sprawdźmy.
Ile dać na wesele i co wziąć pod uwagę decydując o kwocie prezentu dla państwa młodych? Sprawdzamy, jak to jest w 2025 roku.


REKLAMA


Zobacz wideo Coraz więcej par młodych nie chce dzieci na swoich weselach. "Wedding planner wyciąga je ze stawów"


Ile na wesele? Od czego to zależy?
Ile pieniędzy dać na wesele? Decydując o wysokości prezentu dla państwa młodych, warto wziąć pod uwagę różne czynniki.


Przede wszystkim należy uwzględnić własne możliwości finansowe. Wydatek w przypadku rodziny z dziećmi może być sporym obciążeniem domowego budżetu. Oprócz prezentu należy uwzględnić również m.in. koszty kreacji w przypadku, gdy musimy zakupić coś nowego.
Wysokość prezentu należy dostosować również do stopnia zażyłości z państwem młodym. Z reguły wyższe kwoty prezentów z okazji ślubu otrzymuje się od dziadków, chrzestnych czy rodzeństwa. W przypadku dalszego kuzynostwa lub znajomych, do koperty wkładamy zwykle odpowiednio mniej.
Odpowiedź na pytanie, ile dać na wesele, zależy także od kwoty za tzw. talerzyk. Wśród gości weselnych panuje niepisana zasada, zgodnie z którą prezent weselny powinien pokryć chociażby kwotę za talerzyk, którą państwo młodzi są zobowiązani zapłacić za każdego gościa weselnego. Koszt talerzyka zależy od bardzo wielu czynników. Są to m.in. lokalizacja przyjęcia, prestiż danego miejsca, a także menu, jakie jest serwowane na weselu. Im bardziej rozbudowane i wymyślne potrawy, tym większy koszt jest naliczany.


Ile się daje na wesele? Pokrewieństwo jest ważne
Ile się daje na wesele w zależności od stopnia zażyłości z państwem młodym? Jak zostało już wcześniej wspomniane, kwota w kopercie jest uzależniona m.in. od stopnia bliskości relacji z państwem młodym.
Średni koszt talerzyka waha się w tej chwili w zakresie od 300 do 400 zł za osobę (oczywiście są to kwoty orientacyjne, a dokładne ceny są uzależnione od konkretnego domu weselnego lub innego miejsca, gdzie organizowana jest uroczystość). Biorąc pod uwagę te orientacyjne kwoty, goście z dalszej rodziny zwykle wkładają do koperty taką kwotę, aby pokryć koszt za siebie. Można przy tym wziąć pod uwagę, iż koszt za dzieci jest z reguły niższy. W zależności od wieku dziecka może wynosić 1/2 standardowej ceny, a w przypadku najmłodszych maluchów nie są ponoszone dodatkowe koszty.


Wesele unsplash.com/Samantha Gades


Ile dawać na wesele w przypadku bliższej rodziny?
Ile dawać na wesele w przypadku bliższej rodziny? Rodzina taka jak m.in. rodzeństwo, dziadkowie i chrzestni wkładają do koperty zwykle większe kwoty. Orientacyjnie można przyjąć, iż w przypadku członków bliższej rodziny są to stawki zaczynające się od 1000 zł za osobę. o ile gościem weselnym jest członek bliższej rodziny, to najczęściej wkłada do koperty taką kwotę, która pokryje talerzyk i pozwoli na pokrycie częściowych kosztów dodatkowych związanych z weselem. Oczywiście są to kwoty zbliżone i każdy gość musi rozważyć indywidualne możliwości finansowe.
Kwota prezentu na wesele jest delikatnym tematem, bo każdy gość może sobie pozwolić na coś innego. Państwo młodzi z pewnością ucieszą się z każdego otrzymanego prezentu, zwłaszcza iż jest on podarowany ze szczerego serca. Każdy z pewnością przyzna, iż bardziej niż kwota w kopercie liczy się sama obecność i chęć dzielenia euforii państwa młodych w tym szczególnym dniu. A co o ile nie prezent w kopercie podarować nowożeńcom?


Ile daje się na wesele i jakie są alternatywy dla gotówki?
Wiemy już, ile daje się na wesele. Jednak warto pomyśleć także o alternatywach dla tradycyjnej gotówki. o ile jesteśmy blisko z państwem młodym, to możemy podpytać, z jakiego prezentu ucieszyliby się równie mocno.


Mogą to być np. prezenty związane z hobby.
Bardzo dobrze sprawdzi się także upominek w formie bonu do wybranego sklepu.
W przypadku państwa młodych, którzy są np. w trakcie urządzania domu, mogą to być bony do sklepu meblowego lub ze sprzętem AGD.
Fajnym rozwiązaniem jest także bon z biura turystycznego, który młodzi będą mogli wykorzystać na zakup wycieczki w formie podróży poślubnej lub weekendowego wyjazdu.
Alternatywą dla tradycyjnej koperty może być także duży prezent wspólny dla nowożeńców od grupy znajomych lub rodziny. W takim przypadku dobrze wcześniej ustalić z państwem młodym, czego najbardziej by potrzebowali.


Zobacz też: Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? Wbrew pozorom, nie jest to oczywiste. Kto popełnia błąd?
Idź do oryginalnego materiału