Idealny dla zabieganych tort bez pieczenia - na imieniny i bez okazji. Aż grzech nie spróbować

g.pl 4 dni temu
Zdjęcie: iStock


Czy tort bez pieczenia to dobry pomysł? Z pewnością doskonały dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, a być może i talentu, by przygotować tort tradycyjny. Podajemy sprawdzone przepisy na torty bez pieczenia.
Tort bez pieczenia może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnego tortu. Do jego przygotowania i udekorowania można użyć m.in. popularnych ciastek i ulubionych owoców (również sezonowych).


REKLAMA


Zobacz wideo Arbuz w zamrażarce? Nigdy w życiu! Zobacz, co i jak mrozić


Torty bez pieczenia dla wszystkich
Torty bez pieczenia sprawdzają się zwłaszcza latem, gdy wysokie temperatury nie sprzyjają spędzaniu czasu w pomieszczeniu z rozgrzanym piekarnikiem. Będą również idealnym rozwiązaniem wówczas, gdy nie mamy dostępu do piekarnika. Torty bez pieczenia z powodzeniem przygotują osoby, którym nie bardzo wychodzi pieczenie ciast, a choćby takie, które w kuchni radzą sobie dość słabo. Co więcej, torty bez pieczenia są znacznie mniej skomplikowane w wykonaniu, a na dodatek są lekkie i odświeżające. Przedstawiamy trzy propozycje tortów bez pieczenia, które doskonale sprawdzą się jako główna atrakcja urodzin czy innej uroczystości.
Tort szwarcwaldzki
Tort szwarcwaldzki bez pieczenia może stać się hitem każdej imprezy. Do jego przyrządzenia potrzebne będą:


300 g serka mascarpone
400 ml śmietanki kremówki 30%
3 łyżki cukru pudru
dżem wiśniowy
4 łyżeczki żelatyny
1/3 szklanki gorącej wody
2 opakowania herbatników kakaowych
owoce
polewa czekoladowa.


Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie, a następnie dokładnie mieszamy z dżemem. Odstawiamy do przestygnięcia. Mascarpone i kremówkę miksujemy na gęsty krem, dodajemy do niego przesiany przez sito cukier puder i całość miksujemy. Na spodzie formy układamy herbatniki, wykładamy na nie przestudzoną warstwę wiśniową, na niej układamy kolejną warstwę herbatników, które przykrywamy kremem z mascarpone. Tort umieszczamy na kilka godzin w lodówce. Przed podaniem polewamy ostudzoną polewą czekoladową i dekorujemy owocami.
Szybkie torty bez pieczenia
Szybkie torty bez pieczenia mogą być idealne na różne przyjęcia. Ponieważ wymagają odpowiednio długiego chłodzenia, najlepiej przygotować je w przeddzień planowanej imprezy. Tak jest chociażby w przypadku tortu nazywanego często Tortem Charlotte. Charakteryzują go podłużne biszkopty ułożone wokół wnętrza tortu.


Składniki:
na masę brzoskwiniową


2/3 puszki brzoskwiń w syropie
1 galaretka brzoskwiniowa
130 ml wrzątku
50 ml śmietanki kremówki 36%


na masę straciatella


30 g gorzkiej czekolady
1 przezroczysta galaretka
130 ml wrzątku
400 ml śmietanki kremówki 36%
2 płaskie łyżki cukru pudru


dodatkowo


około 36 podłużnych biszkoptów
1/3 puszki brzoskwiń w syropie
1 galaretka brzoskwiniowa
450 ml wrzątku
ewentualnie świeży granat.


Sposób przygotowania:


Na początek rozpuszczamy galaretki we wrzątku: galaretkę brzoskwiniową rozpuszczamy w misce w 450 ml wrzątku (użyjemy jej na wierzch ciasta), drugą galaretkę brzoskwiniową rozpuszczamy w kubku w 130 ml wrzątku, w drugim kubku również w 130 ml wrzątku rozpuszczamy galaretkę przezroczystą.
Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Na spodzie i bokach układamy podłużne biszkopty. By biszkopty trzymały się w pionie po bokach formy, warto im przyciąć końce z jednej strony.
Do wysokiego naczynia przekładamy 2/3 odsączonych brzoskwiń, blendujemy na mus, dodajemy 50 ml zimnej śmietanki oraz lekko tężejącą galaretkę brzoskwiniową z kubka. Całość blendujemy kilka sekund, a następnie wkładamy do lodówki, aż masa zacznie tężeć.
Gęstniejącą masę przekładamy do wypełnionej biszkoptami blaszki i wkładamy do lodówki na minimum pół godziny.
400 ml dobrze schłodzonej śmietanki miksujemy z cukrem pudrem na wysokich obrotach miksera aż powstanie sztywny krem. Wlewamy do niego lekko tężejącą przezroczystą galaretkę i miksujemy kilka sekund. Posiekaną lub startą na tarce czekoladę dodajemy do kremu i mieszamy dzięki łyżki. Umieszczamy w lodówce, by masa lekko stężała.
Masę brzoskwiniową w tortownicy przykrywamy kolejną warstwą biszkoptów, na które nakładamy tężejącą masę straciatella. Tortownicę ponownie wkładamy do lodówki na kolejne pół godziny.
Na masę straciatella kładziemy plasterki brzoskwiń, ewentualnie posypujemy garścią świeżego granatu, a następnie zalewamy je tężejącą galaretką brzoskwiniową. Uwaga: galaretka nie może być płynna, bo wypłynie pomiędzy biszkoptami.
Tort wkładamy do lodówki na kilka godzin a najlepiej na całą noc. Wyjmujemy i kroimy tuż przed podaniem.


Tort oreo bez pieczenia
Wśród szybkich tortów wyróżnia się tort oreo bez pieczenia. Przyrządzony na bazie popularnych ciastek podbije niejedno przyjęcie. Potrzebujemy:


2 paczki ciastek oreo
600 ml śmietanki kremówki 30%
300 g serka mascarpone
40 g masła
4 łyżki cukru pudru.


Tortownicę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Paczkę ciastek oreo wsypujemy do malaksera i mielimy na drobny piasek. Tak uzyskany proszek wsypujemy do miski. Masło rozpuszczamy w małym garnuszku i wlewamy do zmielonych ciastek, całość mieszamy, uzyskaną masę przekładamy na dno tortownicy i wyrównujemy łyżką, a następnie wstawiamy do lodówki na pół godziny. W tym czasie przygotowujemy krem: w głębokiej misce krótko miksujemy serek mascarpone, w osobnym naczyniu śmietankę ubijamy na puszystą pianę, następnie przekładamy ją do serka mascarpone i z pomocą małych obrotów miksera delikatnie łączymy. Do kremu dodajemy cukier puder i miksujemy. Osiem łyżek masy odkładamy do oddzielnego naczynia, a do reszty kremu wrzucamy 8 pokruszonych ciastek oreo. Tortownicę wyjmujemy z lodówki, na spód ciasta wykładamy masę, wyrównujemy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Po wyciągnięciu ciasta z tortownicy wyrównujemy jego brzegi odłożoną częścią kremu, a wierzch dekorujemy przekrojonymi na pół ciastkami oreo.
Zobacz też: To weekendowe ciasto ma wielu wielbicieli. Znika tak szybko, iż nie każdy zdąży go spróbować
Idź do oryginalnego materiału