Idealna dla biegaczy, rowerzystów i narciarzy biegowych. Wiele tras niecałe 30 minut od Krakowa

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /East News


Szukając ciekawych miejsc na jesienny spacer, czy wycieczkę rowerową, a choćby i na trening narciarstwa biegowego zimą, warto wziąć pod uwagę pewien obszar, znajdujący się niedaleko Krakowa. Mowa o Puszczy Niepołomickiej, która zachwyca mnogością możliwości spędzania w niej czasu, a także oczarowuje naturą. Sprawdź, dlaczego warto ją odwiedzić.

Puszcza Niepołomicka to kompleks leśny, leżący w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, około 20 km na wschód od Krakowa. Co ciekawe, zajmuje ona 7. miejsce wśród lasów nizinnych w Polsce. Składa się na nią kilka oddzielnych kompleksów, które dawniej stanowiły jedną całość. w tej chwili jest to miejsce idealne do aktywności na świeżym powietrzu i wypoczynku.

Co warto wiedzieć o Puszczy Niepołomickiej?

Puszcza Niepołomicka dawniej była częścią ogromnego kompleksu leśnego, rozciągającego się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. W dodatku z racji tego, iż położona jest ona w niedalekiej odległości od Krakowa, to od XIII do XVIII w. była jednym z najpopularniejszych obszarów, na których polowali polscy władcy.

Obecnie na terenie puszczy prowadzona jest normalna gospodarka leśna. Oprócz tego Puszcza Niepołomicka jest idealnym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Jej walory możemy podziwiać z wielu różnych szlaków. Przygotowano trasy piesze, rowerowe, a choćby i te dla narciarzy biegowych.

Czytaj również: Gdzie na city break w listopadzie? Tu dolecisz w godzinę z Krakowa i nie wydasz fortuny

Szlaki w Puszczy Niepołomickiej - jakie trasy oferuje to miejsce?

Teren Puszczy Niepołomickiej to raj dla rowerzystów. Przebiega tędy aż 8 tras rowerowych. Jednak tylko jeden z nich znajduje się tutaj w całości, a reszta wybiega poza teren leśnego kompleksu lub stanowi jedynie fragment o wiele dłuższej trasy.

Oczywiście w Puszczy Niepołomickiej znajdują się również piesze szlaki turystyczne, do których należy:

  • Zielony szlak Stanisławice - ma 17 kilometrów długości, a jego większość przebiega w terenie zalesionym. Spacerując nim mamy szansę obejrzeć kilka popularnych miejsc i atrakcji puszczy.
  • Czarny szlak Sitowiec - ciągnie się, on przez około 3,5 kilometra i wytyczono go między przysiółkiem Sitowiec a stacją PKP Szarów. Przebiega po różnych drogach, zarówno asfaltowych, jak i leśnych ścieżkach, a także uwzględnia przeprawę przez torfowisko Wielkie Błoto.
  • Droga św. Jakuba - to długodystansowy szlak pielgrzymkowy, który przecina Puszczę Niepołomicką na dwóch krótkich odcinkach w jej zachodniej części. Prowadzi leśnymi ścieżkami, głównie w pobliżu ruchliwej drogi.
  • Ścieżka przyrodniczo - leśna "Puszcza Niepołomicka" - to krótka pętla, która została wytyczona w pobliżu zachodniego skraju kompleksu. Wiedzie przez leśne dróżki i idąc nią, miniemy wiele miejsc do odpoczynku, a także tablic informacyjnych.

Co więcej, w Puszczy Niepołomickiej, znajdą coś dla siebie również narciarze biegowi. Poprowadzona tędy trasa ma 7 km długości i pozwala podziwiać piękno natury.

Ciekawe miejsca w Puszczy Niepołomickiej - co jeszcze się tam znajduje?

Oprócz licznych szlaków w Puszczy Niepołomickiej znajduje się tu również kilka ciekawych punktów, które warto zobaczyć. Oto one:

  • Czarny Staw - jest to największy staw na terenie puszczy. Ma powierzchnię około 2 hektarów i znajduje się we wschodniej części kompleksu, Dookoła tego zbiornika możemy pospacerować nieoznaczoną, leśną ścieżką.
  • Królewskie Dęby - w puszczy znajduje się kilka wyjątkowych okazów drzew. Są to dęby, zwane królewskimi, które poświęcono dawnym władcom, odwiedzającym kiedyś te tereny. Największym jest Dąb króla Zygmunta I Starego, mający w tej chwili ponad 500 lat. Rośnie przy czarnym szlaku pieszym, niedaleko torfowiska Wielkie Błoto.
  • Ośrodek hodowli żubrów - od 1938 roku na terenie Puszczy Niepołomickiej działa ośrodek hodowli żubrów, który ma 70 hektarów, a żyje tam około 30 osobników. Teren ten jest jednak otoczony betonowym płotem oraz jest niedostępny dla turystów.
  • Pomniki - na terenie puszczy może zauważyć sporo mniejszych i większych pomników. Poświęcone są one ważnym wydarzeniom lub osobom, które zasłużyły się dla tego regionu. Wiele z nich wiąże się z czasami wojennymi. Oprócz tego na południu puszczy niedaleko wejścia na teren jednostki wojskowej znajduje się okazała konstrukcja wzniesiona na stulecie odrodzenia Polski.

Zobacz też:

W listopadzie zwiedzisz je za darmo. Spiesz się, nim rozejdą się wejściówki

To najtańsze kraje do zwiedzania. Zapewniają tyle darmowych atrakcji, iż na pewno nie wydasz fortuny

Atrakcja popularnego uzdrowiska niedługo zostanie zamknięta. To ostatni moment na zwiedzanie

Idź do oryginalnego materiału