Hum w Chorwacji – najmniejsze miasto świata. Jak tam trafić?

mynaszlaku.pl 2 lat temu

Hum to najmniejsze miasto świata! Znajduje się w Chorwacji na Półwyspie Istria. Mieszka w nim 12-20 osób (dokładnie nie wiemy). Miasto jest wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Hum jest otoczony murami, przez co wygląda bardzo ciekawie. Nie spotkasz tam zbyt wielu ciekawych atrakcji, ale już samo przebywanie w tym miejscu jest sporą atrakcją. My dotarliśmy tam podczas podróży po Istrii. Trochę to miejsce przypomina miasto na końcu świata.

Jak dojechać do Hum?

Hum znajduje się 40 kilometrów od Rijeki, 200 km od Zagrzebia, 80 km od Puli. Z południa Polski do najmniejszego miasto świata dojedziesz w ciągu 10 godzin – 900 kilometrów. Ostatnie kilometry to dojazd wąską asfaltową drogą, czasami pomiędzy domami. Hum znajduje się na wzgórzu, więc wygląda to bardzo malowniczo.

Parking w miasteczku

Przed wjazdem do miasta znajduje się kasa biletowa, w której opłaca się parking. Ten kosztuje 15 kun (10 złotych). Poza sezonem w listopadzie nikt nie pobierał opłaty. Postój znajduje się obok cmentarza i 2 minuty drogi od bramy miasteczka. Na cmentarzu stoi crkva sv. Jeronima.

  • Współrzędne parkingu w miasteczku: 45.3489, 14.0494.

Zwiedzanie HUM – najmniejszego miasta świata

Zwiedzanie Hum zajmie Ci około 60 minut. Właściwie będzie to przyjemny spacer dwiema wąskimi uliczkami. Co chwilę są jakieś elementy, które przyciągają wzrok. Jest tam bardzo kolorowo – sporo kwiatów, stojący rower, różne stoiska, napisy na kamieniach, sklepiki z regionalnymi specjałami, kolorowe okiennice. Grzechem byłoby nie wstąpić i nie kupić jakiejś pamiątki. My zdecydowaliśmy się na zakup magnesu, ciasteczek i sera. Z głośników gra muzyka, więc słychać ją prawie w całym miasteczku.

O mieście pierwszy raz wspomniano w 1102 roku. W czasach średniowieczy było ważnym ośrodkiem, ponieważ rozwijało pismo Głagolica. Podczas wojny na przełomie lat 1612-1618, całe miasto spłonęło, a następnie je odbudowano.

Co zobaczyć podczas zwiedzania miasta Hum?

Podczas wejścia przez bramę zwróć uwagę na kołatkę oraz kamienną tablicę. Tam znajdują się pozostałości zamkowe. Po wyjściu na plac, po lewej stronie będzie kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Można wejść do środka (wejście od boku). Przed nami jest wejście do knajpy. W większości w najmniejszym mieście świata mieszkają starsi ludzie.

Można wejść do destylarni Aura. Odbywa się w niej produkcja brandy i dżemów. Wszystko to można zobaczyć na własne oczy. Jest tam sklepik oraz możliwość degustacji. Kolejnym atutem jest położenie na wzgórzu, z którego rozciągają się piękne widoki. Trochę poza centrum jest Aleja Głagolicy, która ciągnie się przez 7 kilometrów.

Idź do oryginalnego materiału