Huawei i IUCN wspólnie chronią rafy koralowe w Kenii

itbiznes.pl 4 dni temu
Zdjęcie: tech4all huawei kenia iucn


Huawei we współpracy z IUCN oraz lokalnym partnerem, Kenijską Służbą Ochrony Przyrody, inicjuje projekt w ramach programu Tech4Nature na obszarze Parku Morskiego i Rezerwatu Kisite-Mpunguti w południowej Kenii, który walczy z nielegalnym połowem ryb, niedoborami kadr patrolujących teren oraz brakiem zdalnego monitoringu rozległego ekosystemu raf. Duże znaczenie ma także presja turystyczna, niewystarczająca infrastruktura sieciowa i ograniczona świadomość ochrony bioróżnorodności.

W ramach projektu wykorzystane zostaną podwodne kamery, fotogrametria oraz technologia monitoringu dźwiękowego, aby śledzić gatunki najważniejsze dla ekosystemu, w tym papugoryby, a także żółwia zielonego i delfina butlonosego, które figurują na Czerwonej Liście IUCN.

„Tech4Nature to zakrojony na szeroką skalę program będący częścią prowadzonej przez Huawei inicjatywy TECH4ALL, w ramach której poszukujemy sposobów na wdrożenie technologii i innowacji w różnych dziedzinach codziennego życia, jak również na poprawę globalnych standardów oraz zapewnienie zrównoważonego modelu życia na świecie” – podkreśla Khadija Mohamed, dyrektorka kenijskiego oddziału Huawei odpowiedzialna za relacje z mediami i rządami.

Jednym z głównych założeń projektu jest zastosowanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania gatunków i wczesnego wykrywania nielegalnej działalności.

„Wprowadzana przez nas technologia stanowi przełom w ochronie środowiska morskiego na terenie Kenii. […] Co więcej, innowacja ta może pomóc parkowi w uzyskaniu certyfikatu Zielonej Listy IUCN” – zauważa Innocent Kabenga, przedstawiciel krajowy IUCN w Kenii.

Huawei planuje też kampanię edukacyjną dla miejscowej ludności

Wdrożony system będzie gromadził dane w chmurze, a dzięki wzmocnionej łączności sieciowej strażnicy otrzymają szybkie powiadomienia o potrzebie interwencji.

„W ramach współpracy z Huawei i IUCN zamontowane zostaną podwodne kamery gromadzące dane dotyczące ssaków morskich, koralowców oraz połowu ryb, na podstawie których będziemy mogli podjąć decyzje poparte wiedzą” – dodaje Adan Kala z Kenijskiej Służby Ochrony Przyrody.

W planach jest też kampania edukacyjna dla miejscowej ludności, by zwiększyć świadomość znaczenia bioróżnorodności i zachęcić do dalszej ochrony unikatowego ekosystemu raf koralowych.

Idź do oryginalnego materiału