Hortensja – poznaj sekrety uprawy, pielęgnacji i rozmnażania

plndesign.pl 8 miesięcy temu

Hortensja ogrodowa jest rośliną, która wygląda bardzo efektownie, a przy tym nie jest trudna w uprawie. Jej piękne, różnokolorowe kwiaty i gęste liście będą stanowiły ozdobę każdego założenia ogrodowego. Mniej popularne, choć równie piękne są jej odmiany – hortensja bukietowa oraz hortensja pnąca. Warto pomyśleć nad wprowadzeniem do ogrodu czy mieszkania jednej z odmian tych roślin.

Pochodzenie hortensji i jej nazwy

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to obficie kwitnący i ulistniony krzew, należący do rodziny hortensji, która liczy około siedemdziesięciu gatunków. Roślina ta pochodzi z Azji Wschodniej i od dawna wykorzystywana była przez mieszkańców jako ozdoba ogrodów. Na terenie Chin hodowano ją już za czasów dynastii Ming i Qing. Stopniowo hortensja rozprzestrzeniała się na inne obszary – Japonię, Koreę, a choćby cieplejsze rejony Syberii. W kolejnych wiekach dotarła do Europy, Nowej Zelandii i obu Ameryk. Ze względu na swoje duże kwiaty i łatwość adaptacji jest w tej chwili chętnie uprawiana w ogrodach na całym świecie. Zaznaczyć należy, iż hodowane hortensje zaliczają się w większości do krzyżówek odmiany ogrodowej z kosmatą (Hydrangea aspera).

Najbardziej efektowne gatunki hortensji to między innymi hortensja ogrodowa, krzewiasta czy bukietowa

Nazwę hortensji nadał francuski przyrodnik Philibert Commerson, który pod koniec XVIII wieku udał się na kilkuletnią wyprawę dookoła świata. W czasie jej trwania opisał wiele nowych gatunków roślin i zwierząt, w tym naszą bohaterkę. Nazwa hortensja powstała dla uczczenia francuskiej matematyczki, Nicoli-Reine Hortense Lepaute. Przyrodnik pierwotnie myślał o nazwie „Lepautia” lub „Peautia”, jednak ostatecznie roślina zyskała miano „Hortensia. Nazwa zadomowiła się na dobre w języku potocznym, jednak jej naukowy odpowiednik został zmieniony na Hydrangea”. To ostatnie miano pochodzi z greki i oznacza naczynie na wodę – nawiązując do kształtu nasion rośliny. Z kolei makrophylla” tłumaczy się jako „wielkolistny, co jest dobrym opisem ulistnienia hortensji.

Horensja – opis rośliny

Hortensja jest krzewem o zwartej budowie i gęstych liściach. W warunkach naturalnych dorasta do około 2 metrów wysokości oraz 2,5 metrów średnicy. Liście hortensji ogrodowej są gęste, ozdobne i mogą osiągnąć do 15 centymetrów długości. Ich kształt jest dość zmienny – od bardziej wydłużonego, przez eliptyczny, aż po owalny. Na ogół na ich brzegach występuje ząbkowanie.

Hortensja ogrodowa dorasta do około 1,5 metra wysokości, ale są też odmiany nie przekraczające 50 cm – foto Van Peng – Unsplash

Piękne kwiaty hortensji są jej największą ozdobą. Rosną one w półkulistych baldachach, które u odmian ogrodowych mogą mieć kształt pełnej kuli. W zależności od odmiany kolor kwiatów hortensji waha się od naturalnie białego, poprzez różowy, aż do jasnego fioletu. Kwiaty dzielą się na dwa rodzaje – płonne i płodne, które ułożone są w różnych miejscach kwiatostanu. Te drugie znajdują się w jego środkowej części i są mniej ozdobne niż zajmujące obrzeża kwiaty płonne.

W zależności od środowiska geograficznego hortensje mogą zacząć kwitnąć już wczesnym latem, a przekwitać późną jesienią. Warto tu dodać, iż kolor kwiatów jest uzależniony od odczynu gleby, w której posadzimy roślinę. Podłoże bardziej kwaśne (o pH poniżej 7) może sprawić, iż nasza roślina zakwitnie na niebiesko. Z kolei zwiększanie pH do bardziej zasadowego (większego niż 7) może doprowadzić do pojawienia się kwiatów różowych. Wpływ na zmianę barwy pigmentów w płatkach ma akumulowanie z gleby jonów glinu. Na razie nie udało się do końca wyjaśnić jego przyczyny, warto jednak, projektując ogród, pamiętać o tej adekwatności hortensji.

Na kolor kwiatów hortensji możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny – foto TOMOKO UJI – Unsplash

Uprawa i pielęgnacja hortensji ogrodowych

Hortensja ogrodowa jest rośliną dość odporną, o niewielkich wymaganiach. Uprawiać można ją zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach, a nawet, w przypadku mniejszych egzemplarzy, w mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, iż jest to organizm lubiący wilgotne powietrze i ciężko znoszący suche okresy zimowe czy też sezon grzewczy. W ogrodzie hortensja rośnie dobrze zarówno w miejscach bardziej zacienionych, jak i słonecznych. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wilgoci gleby – potrzeba jej tym więcej, im bardziej nasłonecznione jest miejsce, w którym rośnie.

Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże, przepiękne kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato, aż do jesieni – foto Tiffany Chan – Unsplash

Gleba i podlewanie

Hortensje tolerują szeroki zakres rodzajów gleb – od lekko kwaśnych po lekko zasadowe. Jak wspomniano wcześniej, sadząc je w podłożu o różnych wartościach pH, możemy spodziewać się zmiany koloru kwiatów. Gleba powinna być lekka i żyzna, dobrze magazynująca wilgoć. Roślinę podlewamy codziennie rano lub wieczorem, uważając by podłoże, na którym rośnie, nigdy nie było przesuszone. W okresie występowania wyższych temperatur i silnego wzrostu podlewamy obficiej i częściej. Niedostateczne nawodnienie może spowodować problemy z kwitnieniem, a w skrajnych przypadkach uschnięcie całej rośliny.

Pielęgnacja hortensji powinna skupiać się głównie na ich odpowiednim podlewaniu – foto Rovin Ferrer – Unsplash

Nawożenie

Równie istotny wpływ na prawidłowy rozwój hortensji ma odpowiednie zasilanie nawozami. Na początku lata – w czerwcu i lipcu – konieczne jest stosowanie płynnych nawozów, bogatych w azot. Ponieważ jest to okres bardzo intensywnego rozwoju, takie preparaty stosujemy w okresie około dziesięciu dni. Pod koniec lipca roślina zwiększa zapotrzebowanie na potas i fosfor. Środkami bogatymi w te pierwiastki nawozimy roślinę do września. W tym okresie w naszym klimacie rośliny zaczynają powoli przygotowywać się do zimowego okresu spoczynkowego i zmniejszają zapotrzebowanie na wodę i składniki mineralne. Zmniejsza się nasłonecznienie i temperatura powietrza – stopniowo należy ograniczyć więc podlewanie i całkowicie zrezygnować z nawożenia.

Kwiatostany hortensji są dekoracją nie tylko latem, ale mogą zdobić ogród też zimą – foto Kristina Delp – Unsplash

Zimowanie

Zima jest okresem, w czasie którego rosnące w ogrodzie hortensje należy otoczyć szczególną opieką, ponieważ słabo znoszą one mrozy. Przed ich wystąpieniem, zwykle z początkiem listopada, krzewy trzeba zabezpieczyć dzięki agrowłókniny, juty czy choćby słomy, którymi owijamy pędy. Pień i miejsce wokół niego izolujemy wysypaną korą i gałęziami drzew iglastych. Tak przygotowana hortensja powinna bez większych problemów przetrwać mroźną zimę. Rośliny rosnące w donicach na balkonach i w mieszkaniu na okres zimowy przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia, ograniczając ich podlewanie i rezygnując z nawożenia.

Hortensje dzieli się na dwie grupy – kwitnące na pędach zeszłorocznych oraz na kwitnące na pędach tegorocznych – foto Joey Huang – Unsplash

Sadzenie

Wczesna wiosna to czas, kiedy rośliny rozpoczynają nowy okres wegetacyjny. Jest to doskonała pora, by przesadzić rosnące już krzewy hortensji. Roślina nie wymaga regularnego przycinania, ale w tym czasie warto pozbyć się resztek zeszłorocznych kwiatostanów i uschniętych pędów. W późniejszym okresie, kiedy zacznie się etap intensywnego wzrostu, najlepiej jest pobrać fragmenty roślin na sadzonki pędowe i wierzchołkowe. Sadzonki hortensji ukorzeniają się w ciągu 6-8 tygodni, a latem mogą zostać wysadzone do gleby, którą warto wzbogacić kompostem.

Sadzenie hortensji powinno uwzględniać ich potrzeby, dlatego nie można sadzić ich zbyt blisko budynków, korzenie muszą mieć sporo miejsca, aby umocować roślinę do podłoża – foto Hasmik Ghazaryan Olson – Unsplash

Hortensja – problemy w uprawie

Hortensje ogrodowe uprawiane są głównie ze względu na piękne ukwiecenie. Zdarza się jednak, iż roślina nie chce kwitnąć. Przyczyn tego problemu może być bardzo wiele, a najczęściej są one związane z błędami w uprawie. Niedostatek światła, zbyt oszczędne podlewanie, przemarznięcie, zaniechanie nawożenia czy mechaniczne uszkodzenie pędów podczas przycinania mogą spowodować brak kwitnienia. Brak wody i niska temperatura w skrajnych przypadkach mogą natomiast doprowadzić do obumarcia całego krzewu hortensji.

Hortensja kwitnie od początku lata, aż do pierwszych przymrozków – foto Dragana Rapo – Unsplash

Nieprawidłowe nawożenie może poważnie osłabić roślinę i sprawić, iż stanie się ona mniej odporna na infekcje. Wśród zagrażających jej chorób najpowszechniejszy jest mączniak prawdziwy, wywołany przez grzyby. Jego objawem jest nalot na liściach przypominający pajęczynę. Z czasem spowalnia on wzrost i sprawia, iż pędy wierzchołkowe mają nieprawidłowy pokrój. Plamistość liści może mieć różne przyczyny, ale jest sygnałem, iż roślina jest zainfekowana przez bakterie lub grzyby.

W przypadku tych ostatnich na blaszce liściowej pojawiają się żółte lub jasnobrązowe plamy, które z czasem brunatnieją, a same liście schną i opadają. Najbardziej niebezpieczna jest zgnilizna korzeni, która pojawia się głównie w przypadku hortensji pnących. Porażony system korzeniowy obumiera, nie dostarczając składników odżywczych roślinie. O ile w przypadku dwóch pierwszych chorób pomagają preparaty grzybobójcze, na zgniliznę nie ma lekarstwa. Zarażoną hortensję należy wykopać i spalić, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się zagrożenia.

Najważniejszym zabiegiem, który obowiązkowo trzeba wykonać przy hortensjach ogrodowych jest cięcie, które wykonujemy po kwitnieniu, aby nowe pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą – foto Connor Moyle – Unsplash

Hortensja – roślina uniwersalna

Hortensje to bardzo rozpowszechnione na świecie i cenione przez hodowców rośliny. Oprócz odmiany ogrodowej bardzo popularne są także hortensje bukietowe o stożkowatych kwiatostanach i hortensje pnące. Wśród nich znajdują się liczne odmiany hodowlane, różniące się kolorem i kształtem kwiatostanów. Swoją popularność zawdzięczają odporności na warunki środowiskowe, stosunkowo niskim wymaganiom, dużej różnorodności kolorystycznej oraz niskiej cenie. Bardzo ważna jest również uniwersalność tych roślin. Czują się dobrze w ogrodzie i to w różnych miejscach, od tych zacienionych po odsłonięte i słoneczne. Można je sadzić wśród wielu innych roślin, z którymi dobrze się czują.

Hortensja bukietowa nie wymaga okrywania na zimę – foto Annie Spratt – Unsplash

Łatwo kształtować przy ich pomocy interesujące kompozycje ogrodowe. Obficie kwitną, a ich kwiaty mogą być używane w komponowaniu bukietów i jako kwiaty cięte do wazonów. Hortensje sprawdzają się również jako rośliny ozdobne nie tylko na zewnątrz domu. Mniejsze odmiany można umieścić na tarasach i balkonach, a choćby hodować jako typowe kwiaty doniczkowe w mieszkaniu. adekwatnie prowadzone gwałtownie odwdzięczą się ogrodnikowi pięknymi i różnokolorowymi kwiatami utrzymującymi się na roślinie przez długi czas.

Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże, przepiękne kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato, aż do jesieni – foto Annie Spratt – Unsplash
Idź do oryginalnego materiału