Hiszpania zacieśnia współpracę z Mauretanią

euractiv.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/migracje/news/hiszpania-zaciesnia-wspolprace-z-mauretania/


Hiszpania zacieśnia relacje z Mauretanią – swoim „kluczowym partnerem” w kwestiach migracji i bezpieczeństwa regionalnego. Celem wczorajszej wizyty premiera Pedra Sáncheza w Nawakszucie były działania na rzecz ograniczenia imigracji i wzmocnienie współpracy inwestycyjnej.

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez udał się wczoraj (16 lipca) z oficjalną wizytą do Mauretanii, w towarzystwie sześciu ministrów, by zacieśnić współpracę w zakresie migracji i bezpieczeństwa regionalnego. To już jego trzecia podróż do tego zachodnioafrykańskiego kraju w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Sánchez spotkał się w Nawakszucie z prezydentem Mohamedem Ould Ghazouanim i wziął udział w pierwszej sesji plenarnej wysokiego szczebla podczas Szczytu Hiszpania–Mauretania. W trakcie wspólnej konferencji prasowej pochwalił „kluczową rolę Mauretanii w regionie”.

Tematem przewodnim wizyty była migracja. Sánchez podkreślił, iż Mauretania jest „kluczowym partnerem” dla Hiszpanii i całej Unii Europejskiej w zakresie zarządzania przepływami migracyjnymi.

Choć – jak wynika z raportu hiszpańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego – liczba nielegalnych przybyć do Hiszpanii przez szlak atlantycki spadła w 2023 roku o 35 proc., Mauretania wciąż pozostaje głównym punktem startowym podróży w kierunku Wysp Kanaryjskich – odnotowano ponad 25 tys. takich przypadków w ciągu roku.

Hiszpania dąży także do zacieśnienia relacji gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych z Mauretanią, promując tym samym „inkluzywny, zrównoważony i trwały rozwój gospodarczy” – przekazali przedstawiciele rządu.

Wśród priorytetów Madrytu znalazła się również kooperacja w zakresie bezpieczeństwa, w tym zwalczanie terroryzmu w regionie Sahelu oraz walka z transnarodowymi sieciami przestępczymi działającymi w Afryce Zachodniej.

W ubiegłym roku Hiszpania podpisała nowe porozumienia z Mauretanią, Gambią i Senegalem dotyczące wzmocnienia systemów migracji cyrkulacyjnej, rozwoju legalnych kanałów migracji oraz współpracy z krajami pochodzenia migrantów.

Idź do oryginalnego materiału