Historyczny pałac w Nawrze

szaryburek.pl 3 miesięcy temu

Nawra to mała wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się tutaj zaprojektowany przez wybitnego architekta Hilarego Szpilowskiego klasycystyczny pałac. W pałacu przez stulecia był gromadzony pokaźny księgozbiór, który w 1939 r. liczył prawie 8 tys. tomów. Niestety, ale II wojna światowa nie oszczędziła obiektu i jego biblioteki. Dobrą informacją jest to, iż budynek odzyska dawny blask i ma tu powstać Muzeum Ziemiaństwa i Wsi.

Wybudowany został w latach 1798-1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. Jest to wyjątkowe miejsce, zasłużone dla kultury narodowej, ostoja polskości w czasach zaborów. W gościnnych progach pałacu bywali Józef Wybicki, gen. Józef Haller, Radziwiłłowie, Czartoryscy, Potoccy i inni znamienici goście.

W pałacu przez stulecia był gromadzony pokaźny księgozbiór, który należał do największych na obszarze dawnych Prus Królewskich. Przeważały w nim książki z klasycznej literatury łacińskiej o tematyce historycznej, pisma religijne, literatura francuska i różne prace dotyczące medycyny. Znajdowało się tu też jedno z pierwszych wydań książki „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Księgozbiór w 1939 r. liczył prawie 8 tys. tomów, niestety, ale II wojna światowa, nie oszczędziła pałacu i jego biblioteki.

Od kilkunastu lat odwiedzam i fotografuję miejsca mniej znane i opuszczone. o ile ktoś chciałby dołożyć cegiełkę do moich podróży i wesprzeć mnie w tym co robię, zapraszam do postawienia mi >Wirtualnej Kawki<. Wszystkie zebrane kwoty przeznaczam na paliwo, dzięki temu mam możliwość realizowania swoich dalszych podróży.

Większość zbiorów w pałacowej bibliotece zaginęła. Bardzo dużo książek po prostu zostało zrabowanych, niektóre Niemcy wywieźli do swoich bibliotek. Dobrą informacją jest to, iż odnaleziona po wojnie część archiwum znajduje się w Archiwum Państwowym w Toruniu. Uratowaną część zbiorów posiada także biblioteka UMK w Toruniu. Najsmutniejsze jest to, iż zaginęły najcenniejsze eksponaty, m.in. pergaminy z podpisami i pieczęciami królów polskich.

Po wojnie pałac odzyskali spadkobiercy Sczanieckich i przekazali samorządowi województwa. W pałacu ma powstać Muzeum Ziemiaństwa i Wsi. Wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził przygotowaną na zlecenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa wstępną koncepcję adaptacji pałacu i parku w Nawrze na Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich.

„Zależy nam na tym, ażeby pałac w całości miał odtworzone wnętrza, w tym także polichromiami. Staramy się na bieżąco nabywać i wyszukiwać te elementy wyposażenia, które będą finalnie służyły jako element wnętrza, dlatego, iż parter pałacu będzie poświęcony głównie wnętrzom historycznym, wnętrzom ziemiańskim” — wyjaśnił dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa dr Marek Rubnikowicz, dla serwisu bydgoszcz.tvp.pl.

Wstępnie koszt rewitalizacji oszacowano na 40 mln zł. Odrestaurowany pałac będzie otwarty w 2026 r.

Moją pasją są podróże i fotografowanie miejsc mniej znanych, zapomnianych, niedostępnych i opuszczonych. Staram się wyszukiwać miejsca, według mnie warte uwagi, mające swój klimat i urok. Myślę, iż stworzyła się wokół tego co robię jakaś mała, fajna społeczność. Nigdy nie myślałem, iż to zrobię, ale doszedłem do wniosku, iż stworzę swój Patronite. Wspierając mnie na nim, sprawisz, iż będę mógł rozwinąć mojego bloga, wyjeżdżać częściej i dalej i z tego tworzyć fajne relacje. W ten sposób także Wam podpowiadać jakieś interesujące miejsce na wyprawy. Kto wie, może to kiedyś przerodzi się w moją jedyną pracę… Bardzo dziękuję Kamili, Andrzejowi, Patrycji, Tadeuszowi, Pawłowi, Karolinie, Magdalenie, Małgorzacie, Władysławowi, Alexowi i Magdzie, którzy wsparli moje działania i zostali moimi pierwszymi patronami.

Idź do oryginalnego materiału