Azory to marzenie niejednego, jednak podróż na jedną z największych wysp archipelagu niedługo będzie się wiązać z dodatkowym kosztem. W środę prezes Stowarzyszenia Azorskich Gmin, Alexandre Gaudęncio w wystąpieniu przed Komisją Gospodarczą Zgromadzenia Regionalnego w Ponta Delgada ogłosił, iż władze terytorialne wyspy São Miguel podjęły decyzję o wprowadzeniu podatku turystycznego. W sześciu gminach będzie pobierana opłata w wysokości 2 euro za każdą noc spędzoną na wyspie.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Mieszkańcy tych 5 miast w Polsce już czekają. Wiadomo, gdzie stanie ciężarówka Coca-Coli
Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]
Podatek turystyczny na Azorach. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku
W rozmowie z lokalnym dziennikiem "Acoriano Oriental" Gaudęncio wyjaśnił, iż decyzja ta wynika z rosnących trudności finansowych, z jakimi borykają się azorskie gminy, związanych z koniecznością utrzymania czystości oraz infrastruktury turystycznej. - Gminy, które muszą na przykład utrzymywać szlaki, tereny zielone, wywóz śmieci, odczuwają coraz większą presję i uważamy, iż nie ma sensu karać, w tym konkretnym przypadku, mieszkańców. Ponieważ jest to podatek turystyczny, powinien być pobierany od tych, którzy nas odwiedzają, a nigdy od tych, którzy tu mieszkają - wytłumaczył. Władze przewidują, iż tylko w 2025 roku sześć gmin São Miguel będzie mogło zebrać około 10 milionów euro dzięki nowemu miejskiemu podatkowi turystycznemu.
Czy na Maderze obowiązuje podatek turystyczny? Dodatkowe opłaty mają konkretny cel
Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się władze popularnej wśród Polaków wyspy - Madery. Podatek turystyczny w wysokości 2 euro obowiązuje od drugiej połowy 2024 roku. Nie dotyczy jednak całej wyspy, a wybranych gmin. Nowy podatek nie obejmuje wszystkich podróżnych. W tym gronie znaleźli się nieletni do 13. roku życia oraz "dorośli z problemami zdrowotnymi". Środki mają zostać przeznaczone na określony według przepisów cel. Gminy skupiają się jednak na takich kwestiach jak zrównoważenie środowiskowe, promocja turystyczna, ochrona przestrzeni zielonych i rozwój turystyki.