Handel międzynarodowy: Rosja przeciwna umowie surowcowej między USA a Ukrainą

plotkosfera.pl 15 godzin temu

W poniedziałkowym oświadczeniu amerykański sekretarz skarbu, Scott Bessent, ujawnił, iż Rosja była przeciwna podpisaniu umowy surowcowej między USA a Ukrainą. Wyraził zadowolenie, iż zawarcie porozumienia wywołało zaniepokojenie w Moskwie, co jego zdaniem miało na celu wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Stanów Zjednoczonych wobec Rosji.

Umowa surowcowa: korzyści dla obu stron

Według Bessenta, umowa surowcowa między USA a Ukrainą jest korzystna dla obu stron i nie oznacza wyzyskiwania Ukrainy. „To nie jest jedna z tych pazernych chińskich umów w stylu: Podpiszcie tutaj, (…) nie spłacisz długu, będziemy właścicielami wszystkich twoich minerałów. To jest partnerstwo ekonomiczne. Oni włożyli aktywa. My włożyliśmy kapitał, najlepsze amerykańskie praktyki i know-how. I to jest 50-50, to jest kapitał, a nie dług” – przekonywał Bessent.

Rosja: przeciwna umowie

Rosja była przeciwna podpisaniu umowy surowcowej między USA a Ukrainą. „Jeśli jesteśmy tacy prorosyjscy, a ta umowa była kiepska dla Ukraińców, to dlaczego Rosjanie nie chcieli jej podpisania?” – argumentował Bessent. Ocenił przy tym, iż finalny układ, podpisany w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie, był lepszy i pełniejszy niż projekt, do którego podpisania nie doszło z powodu kłótni podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu.

Negocjacje handlowe: postępy w relacjach z Indiami i Koreą Płd

Bessent wyraził przekonanie, iż do podpisania niektórych porozumień może dojść już wkrótce, choćby w tym tygodniu. Wcześniej zapowiadał, iż najbliżej finału są umowy z Indiami i Koreą Płd. Prognozował jednocześnie, iż w ciągu najbliższych tygodni może dojść do „znaczącego postępu” w rozmowach handlowych z Chinami.

Dane liczbowe: umowy handlowe

Do tej pory 17 państw przedstawiło pisemne propozycje umów handlowych z USA. Bessent ocenił, iż Waszyngtonowi zaproponowano dobre warunki. Wartość handlu międzynarodowego USA w 2022 roku wyniosła ponad 4,5 bln dolarów. Wzrost handlu międzynarodowego w USA w ciągu ostatnich 5 lat wyniósł ponad 20%.

Rynek międzynarodowy: tendencje i wyzwania

Rynek międzynarodowy cechuje się coraz większą konkurencją i zmiennością. Wzrost protekcjonizmu i taryf celnych może utrudnić rozwój handlu międzynarodowego. Jednak, jak twierdzi Bessent, umowa surowcowa między USA a Ukrainą jest korzystna dla obu stron i nie oznacza wyzyskiwania Ukrainy.

Polityka handlowa: USA i Rosja

Polityka handlowa USA i Rosji różni się znacznie. USA dążą do zwiększenia handlu międzynarodowego i współpracy z innymi krajami, natomiast Rosja stara się utrzymać swoją pozycję na rynku międzynarodowym i chronić własne interesy. Napięcia między USA a Rosją mogą wpłynąć na handel międzynarodowy i wzrost gospodarczy.

Wnioski: handel międzynarodowy i polityka

Wnioski z oświadczenia Bessenta są jasne: umowa surowcowa między USA a Ukrainą jest korzystna dla obu stron i nie oznacza wyzyskiwania Ukrainy. Polityka handlowa USA i Rosji różni się znacznie, a napięcia między nimi mogą wpłynąć na handel międzynarodowy i wzrost gospodarczy. Rynek międzynarodowy cechuje się coraz większą konkurencją i zmiennością, ale umowa surowcowa między USA a Ukrainą jest korzystna dla obu stron i może przyczynić się do wzrostu gospodarczego w regionie.

Idź do oryginalnego materiału