Gwarkowa Perć- jedyne takie miejsce w Sudetach! [Góry Opawskie]

manawpodrozy.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Gwarkowa Perć


Gwarkowa Perć to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Górach Opawskich. To sztuczne odsłonięcie skalne powstałe w wyniku prac kamieniołomu. Przez Gwarkową Perć prowadzi szlak o kolorze niebieskim. Na osoby go pokonujące czeka na przejście 11-metrowa drabina. To jedyne sztuczne ułatwienie na górskich szlakach w całych Sudetach.

Gwarkowa Perć i słynna drabinka
11-metrowa drabinka w Gwarkowej Perci

Gwarkowa Perć- jak powstała?

Historia powstania tego miejsca sięga 1820 roku. Wtedy to uruchomiono tu kamieniołom, w którym wydobywano, tzw. łupek ilasty (fyllitowy). Wykorzystywano go do krycia dachów domów. Teraz jeszcze przejeżdżając przez okoliczne wsie, można spotkać pojedyncze domy, które zamiast dachówek, mają właśnie ten łupek. Oprócz łupku ilastego w tym kamieniołomie poszukiwano również złota. Było go, jednak na tyle mało, iż nie podjęto się eksploatacji. Kamieniołom zaprzestał funkcjonowania w 1938 roku. To jednak nie koniec jego historii. Tuż po II wojnie światowej Sowieci szukali tu złóż uranu. Ich ilości nie były jednak zadowalające, stąd nie podjęto się ich wydobycia.

Gwarkowa Perć

W wyniku prowadzonych działań górniczych powstało wyrobisko. Jego ściany, które są prawie pionowe, osiągają w niektórych miejscach choćby 50 metrów wysokości! W 1985 roku postanowiono przez wyrobisko poprowadzić szlak turystyczny. Aby ułatwić jego pokonanie, zamontowano drabinkę, która służy turystom aż do dzisiaj. Warto także pamiętać, iż Gwarkowa Perć została objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

Widok z góry na dawny kamieniołom

Jak dotrzeć do Gwarkowej Perci?

Gwarkowa Perć tak jak już wyżej wspomnieliśmy, znajduje się na niebieskim szlaku. To trasa, która została poprowadzona wokół Doliny Złotego Potoku. Jest bardzo malownicza, bo oprócz wizyty w Gwarkowej Perci i spaceru Doliną Bystrego Potoku przemierzając ją, możemy dotrzeć na skały Karolinki i Karliki, czy nad Żabie Oczko pod Olszakiem. Całość szlaku ma długość ok. 10 kilometrów, a jego opis znajdziecie na naszym blogu: Niebieskim szlakiem wokół Doliny Złotego Potoku.

Skały Karolinki i widok na Biskupią Kopę
Skały Karolinki

Jeśli jednak nie chcecie przechodzić całego niebieskiego szlaku, a jedynym Waszym celem jest odwiedzenie Gwarkowej Perci to najlepiej rozpocząć wędrówkę na granicy Pokrzywnej i Jarnołtówka. Znajduje się tutaj sporej wielkości parking. Jest on duży, jednak przy dobrej pogodzie bardzo gwałtownie się on zapełnia. Warto mieć to na uwadze planując wędrówkę. Z tego parkingu do Gwarkowej Perci jest zaledwie 800 metrów. To krótka i bardzo przyjemna wędrówka.

Nasza trasa jest oznakowana jako ścieżka przyrodnicza, a od polany, na której znajduje się ołtarz polowy również niebieskim szlakiem. Właśnie polana jest naszym pierwszym przystankiem. To tutaj znajduje się ołtarz, przy którym w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, a jeszcze do niedawna w Wigilię odprawiana była pasterka. Na polanie jest również przygotowane miejsce do rozpalenia ogniska. Odnajdziecie tu także pozostałości po dawnym sanatorium, po którym ślad zaginął wraz z nadejściem frontu wojennego w 1945 roku. Dojrzeć można dawną piwnicę oraz fundamenty.

Ognisko na polanie w Dolinie Bystrego Potoku

Idziemy dalej wzdłuż Doliny Bystrego Potoku. Prowadzi nas szlak o kolorze niebieskim. Po ok. 500 metrach od parkingu docieramy do dawnej skoczni narciarskiej, a dokładniej na jej zeskok. Skocznia została tu zbudowana w 1931 roku. Nie służyła ona skoczkom jednak zbyt długo. Ostatnie zawody na niej rozegrano w 1947 roku. Ze względu na ciągłe problemy ze śniegiem zaniechano dbania o nią. Dzisiaj można zauważyć jej zeskok, bulę, a także zarys dawnego rozbiegu. Jest on widoczny zwłaszcza zimą oraz wczesną wiosną.

Przed nami ostatnie 300 metrów i meldujemy się pod wejściem do Gwarkowej Perci. Wraz z niebieskim szlakiem skręcamy w prawo i przez mostek nad Bystrym Potokiem kierujemy się do dawnego kamieniołomu.

Dolina Bystrego Potoku

Jak wygląda szlak przez Gwarkową Perć?

Szlak poprowadzony przez Gwarkową Perć nie należy do najłatwiejszych. Jest tu dość stromo, a żeby pokonać znakowaną ścieżkę, musimy pokonać liczne kamienie. Szczególnie w zimie oraz po obfitych deszczach należy tu uważać, bo może być bardzo ślisko. Przechodzimy pierwszy fragment Perci, który wiedzie wzdłuż potężnej ściany dawnego kamieniołomu. Za nią szlak skręca w prawo. Wąskim przejściem docieramy na ścieżkę. Idąc nią wzdłuż kolejnej ściany skalnej, docieramy pod drabinkę. Przed nami do pokonania 35 stopni i 11 metrów wysokości. Kto z Was się skusi?:>

Gwarkowa Perć
Gwarkowa Perć- szlak prowadzi stromym zboczem po licznych kamieniach
Widok z drabinki w dół

Gwarkowa Perć i co dalej?

Po przejściu Gwarkowej Perci możecie wrócić po własnych śladach na parking pomiędzy Pokrzywną a Jarnołtówkiem. Możecie również kontynuować wycieczkę niebieskim szlakiem. Po 10 minutach dotrzecie do kolejnego odsłonięcia skalnego- Piekiełka. Ono również robi ogromne wrażenie!

Piekiełko- dawny kamieniołom znajdujący się niedaleko Gwarkowej Perci

Możecie również ruszyć za żółtymi szlakowskazami i udać się na Biskupią Kopę– najwyższy po polskiej stronie szczyt Gór Opawskich! Albo po prostu spacerujcie po lesie i zachwycajcie się wspaniałą opawską przyrodą!

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału