Planujesz podróż na Kaukaz i zastanawiasz się, co zobaczyć w Gruzji? Ten niezwykle malowniczy kraj potrafi oczarować swoją przyrodą – od skalistych szczytów Wielkiego Kaukazu, przez klimatyczne miasteczka, po winnice i dzikie plaże Morza Czarnego. Gruzja – atrakcje tego kraju są tak różnorodne, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy przyrody, historii, kulinariów i górskich wędrówek. W tym przewodniku pokażemy Ci najpiękniejsze miejsca w Gruzji, które odwiedziliśmy, i które koniecznie muszą znaleźć się na Twojej podróżniczej liście.

Gruzja – co warto wiedzieć przed wyjazdem
Na sam początek napisaliśmy o najważniejszych rzeczach, o których warto pomyśleć przed i po przylocie z Polski do Gruzji. Przed wyjazdem do Gruzji warto znać kilka podstawowych faktów, które ułatwią podróż. Polacy mogą wjechać do Gruzji bez wizy i przebywać tam do roku na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Walutą jest lari (GEL), a ceny – zwłaszcza poza Tbilisi i Batumi – są przystępne. Gruzini słyną z gościnności, a ich kuchnia i wino to prawdziwe powody, by odwiedzić ten kraj więcej niż raz. Jednak ta gościnność wydaje nam się nieco przesadzona. Może dawniej tak było. Teraz nie czuliśmy się wcale jakoś bardziej goszczeni niż w innych państwach.
Gruzja – loty z Polski do Kutaisi i jak dotrzeć do najpiękniejszych miejsc
Do Gruzji lecieliśmy z Katowic, a dokładnie do Kutaisi. Lot mieliśmy o godzinie 6:30. Z domu wyjechaliśmy o 1:30, ponieważ mieliśmy ponad 2 godziny drogi. O godzinie 4 byliśmy na miejscu. Na lotnisku było wyjątkowo dużo ludzi – bardzo dużo osób z wycieczkami zorganizowanymi, np. do Egiptu. 40 minut zajęło nam przejście przez kontrole bezpieczeństwa i sprawdzanie dokumentów. O 5:45 czekaliśmy już po sprawdzeniu biletów na wejście do autobusu, który zawiózł nas pod samolot. Lecieliśmy Wizzair. Za bilety zapłaciliśmy po 240 złotych. Do tego dobraliśmy sobie miejsce obok siebie. Prawie wszystkie miejsca w samolocie były zajęte, a przynajmniej tak nam się wydawało. Bilety kupiliśmy 10 dni wcześniej.
Bagaż podręczny – co zabrać ze sobą do Gruzji?
Mieliśmy tylko bagaż podręczny. 3 plecaki, w tym Maja miała taki mały. Wszystko spakowaliśmy do dwóch plecaków – po 3 rzeczy dla wszystkich. Do tego kosmetyki, aparat, kable, powerbank, jedzenie, wody, dokumenty. O 12:30 dotarliśmy do Kutaisi. Pilot mówił na początku, iż zamiast 3:30 będziemy lecieć 2:45, ze względu na tylny wiatr.
Parking przy lotnisku w Katowicach – start podróży do Gruzji
Parking mieliśmy 200 metrów od terminala. Płaciliśmy 180 zł za 13 dób. To była cena przedsezonowa. Poza sezonem też mieliśmy samoobsługę. Wpisaliśmy kod do bramy, wjechaliśmy i zostawiliśmy pieniądze w skrzynce.
Lotnisko w Kutaisi – praktyczne informacje na start zwiedzania Gruzji (karta SIM i pieniądze)
Pierwsze co zrobiliśmy, to poszliśmy kupić walutę gruzińska – lari gruzińskie. Wymieniliśmy ją za 300 euro. Liczyliśmy, iż tyle nam wystarczy – noclegi, paliwo, atrakcje i jedzenie. Ewentualnie dopłacimy resztę kartą. Pieniądze można też wypłacić z bankomatu. Są dostępne na lotnisku. Przy wymianie musieliśmy pokazać paszport.
Drugim krokiem był zakup lokalnej karty SIM. Zdecydowaliśmy się na firmę Magticom – taka czerwoną, chociaż można było kupić też karty od innych operatorów. Magticom podobno ma najlepszy zasięg i choćby w górach jest OK. Myśleliśmy o karcie esim, ale ceny były wysokie, a na lokalnej karcie mieliśmy nielimitowany Internet. Za kartę na 14 dni z nielimitowanym Internetem zapłaciliśmy 42 lari gruzińskie, czyli około 60 złotych. Też musieliśmy pokazać paszport. Obok nas było stoisko operatora Silknet oraz Hallo.
Ludzie z Polski mówili, iż kiedyś mieli Magticom, a teraz tylko Silknet, ponieważ jest o wiele lepszy i nie gubi zasięgu. I właśnie tam stali w kolejce. Zakup karty zajął nam 5 minut. Podpisaliśmy dokumenty i dostaliśmy kartę. Włożyliśmy ją do telefonu i od razu działała.
Gruzja – wypożyczenie samochodu i podróż do najpiękniejszych miejsc
Trzecim krokiem było wypożyczenie samochodu. Zarezerwowaliśmy samochód wcześniej i zapłaciliśmy zaliczkę. Teraz mieliśmy dopłatę. Płaciliśmy w euro. Samochód na 8 dób kosztował nas 516 euro. 2 dni wcześniej przez Whatsapa odezwała się osoba odpowiedzialna za dostarczenie nam samochodu na lotnisko. Po wymianie pieniędzy i zakupie gruzińskiej karty SIM, napisaliśmy do gościa od samochodu. Po chwili już był i udaliśmy się do samochodu. Podpisaliśmy umowę, omówiliśmy wszystko i mogliśmy ruszać. Mieliśmy Toyotę 4×4.
Pierwsze kroki w Gruzji
Z lotniska wyjechaliśmy o 14 i jechaliśmy do naszego noclegu. Prawie 2 godziny trwał dojazd na miejsce. Na drogach było choćby spokojnie. Ci, co chcieli, to nas wyprzedzali i jechali dalej. Prędkości większości osób nie przestrzega.
Ceny w Gruzji – zakupy w sklepie spożywczym i inne praktyczne porady
Po drodze zatrzymaliśmy się w sklepie po zakupy. Był to średniej wielkości market. Gdy wyznaczyliśmy sobie sklep spożywczy po drodze, to pokazało może 3. Podczas trasy co chwilę coś było, a głównie takie mniejsze sklepiki. Sporo osób sprzedawało coś na przydrożnych stoiskach. Ceny artykułów spożywczych w Gruzji były niższe niż w Polsce, a przynajmniej większości z nich. Były też takie co były droższe, np. czekolada Milka za ponad 20 złotych. Ale taki chleb 2.30, czy woda za 1.60
Noclegi w Gruzji – gdzie zatrzymać się blisko atrakcji turystycznych?
Noclegi w Gruzji są bardzo tanie. Na Bookingu za noc można zapłacić choćby 40 złotych za 3 osoby. Za 80 złotych już choćby ze śniadaniem jest nocleg. Są też droższe opcje. My średnio płaciliśmy po 90 złotych. Szukaliśmy noclegów z oceną ponad 9,5. Do wyboru poza sezonem mieliśmy bardzo dużo miejsc. Prawie wszystkie mieliśmy z opcją odwołania i płatnością za miejscu. Niektóre były płatne gotówką, a niektóre kartą.
Pierwsze dwie noce spędzamy w okolicy Batumi tuż nad Morzem Czarnym. Za dwie noce zapłaciliśmy 160 złotych. Był to hotel z apartamentami, czyli z kuchnią i łazienką w pokoju. Najczęściej szukamy takich opcji rezerwacji. Dogadaliśmy się z właścicielką przez tłumacza. W Tbilisi spaliśmy w hotelu, a niedaleko Wardzi na prawdziwym gruzińskim gospodarstwie.
Najpiękniejsze miejsca w Gruzji – mapa atrakcji, które warto zobaczyć
Poniżej możesz zobaczyć mapę atrakcji Gruzji. Zaznaczyliśmy na niej najpiękniejsze miejsca, które udało nam się zobaczyć podczas kilkudniowej podróży.
Gruzja – atrakcje w okolicy Batumi. Co warto zobaczyć?
Budzimy się o godzinie 7. Na polski czas mamy godzinę 4. Poszliśmy wcześniej spać. Na niebie mamy chmury, ale robi się coraz ładniej. W planach są wodospady, punkty widokowe, pojedyczne interesujące miejsca i wizytę w Parku Narodowym Mtirala. I to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, które zobaczyliśmy. Zwiedzamy atrakcje w Gruzji w okolicy Batumi.
Wodospad Makhuntseti – atrakcja w pobliżu Batumi
Pierwszą ciekawą atrakcją w okolicy Batumi jest Wodospad Makhuntseti. Samochodem podjeżdżamy prawie pod sam wodospad. Płacimy 1 lari za postój. Obok parkingu są stoiska z pamiątkami. Można kupić i pamiątki i gruzińskie słodycze – czurczchela. Z parkingu docieramy do wodospadu po trzech minutach. Prowadzi nas chodnik, ale spadającą wodę widzimy i słyszymy już z daleka. Całe otoczenie wygląda jak z filmu, zwłaszcza ten dom, co mamy poniżej. Woda z impetem spada, a dalej płynie w kierunku parkingu. Jest tam taras widokowy, wodospad wygląda pięknie, a tuż obok niego skały.



Machakhela National Park Administration and Visitor Center
To miejsce znajdziesz wpisując właśnie taką nazwę. Bardzo ciekawie wygląda tam całe otoczenie. Jest most nad rzeką prowadzący do jakiegoś domu. Zatrzymaliśmy się tam na dwie minuty. W pobliżu znajduje się Wodospad Kevin.

Wodospad Mirveti – urokliwe miejsce w Gruzji
Kolejnym miejscem jest Wodospad Mirveti. Zatrzymujemy się na parkingu przy drodze. Płacimy 2 lari za postój. Ruszamy do wodospadu, do którego mamy około 15 minut marszu. Przechodzimy mostem nad rzeką. Tamtędy mogą przejeżdżać mieszkańcy i taksówki. Obok nas idzie wycieczka zorganizowana. Bus ich podwiózł i czeka przy parkingu. Za mostem skręcamy w prawo. Idziemy drogą asfaltową. Na trasie można kupić różne gruzińskie specjały, bo ludzie siedzą i sprzedają. Za 2 lari można spróbować czegoś mocniejszego. Pod koniec mamy delikatne podejście i wchodzimy przed wodospad. Jest tam piękna roślinność. Wodospad znajduje się w bardzo urokliwym miejscu. Spotykamy tam trzy psy, które potem idą za nami.

Park Narodowy Mtirala – jedna z naturalnych atrakcji Gruzji
Jedziemy do serca Parku Narodowego Mtirala. Kilka kilometrów prowadzi nas wąska droga asfaltowa, miejscami zniszczona. Przed nami jedzie Bolt. Kto go tutaj ściągnął?
Chakvistavi – parking na początku trasy do jednych z najpiękniejszych miejsc
Dojeżdżamy do Chakvistavi. Tam mamy bezpłatny parking. Jest także restauracja oraz ludzie na quadach, na których można poszaleć po okolicy. Ludzie tyle co przyjechali, bo pojazdy są całe brudne.
- Współrzędne parkingu: 41.6785, 41.8692.
Tyrolka – przeprawa nad rwącą rzeką w gruzińskich górach
My idziemy do jeziorka. Obok budynku schodzimy w dół i docieramy nad rzekę. Na drugą stronę przedostajemy się tyrolką – takim czymś, gdzie trzeba kręcić kołem. Przyjazd trwa 2 minuty. Płacimy 10 lari, chociaż nie wiem, czy faktycznie to jest płatne, czy ktoś tam stoi i po prosto pobiera opłatę. Potem jak wracaliśmy, to już gościa nie było.


Jezioro w Parku Narodowym Mtirala – ukryta perła Gruzji
Do jeziorka prowadzi piękna ścieżka. Jest tam cudowna roślinność. w okresie działa tam park linowy. Pod koniec mamy rozejście do jeziorka i wodospadu. My idziemy do jeziora w dół. Znajduje się ono na rzece i jest oazą spokoju. Mamy tam również drewnianą wiatę na piknik. Dojście z parkingu do jeziora zajmuje nam 40 minut. Powrót wychodzi mniej więcej tyle samo.

Jaskinia Prometeusza – jedna z TOP atrakcji w Gruzji
To jedno z najbardziej imponujących miejsc w całej Gruzji. Wchodzimy do środka i od razu robi się chłodno – przyjemna ulga po gorącym dniu. Jaskinia ma kilka kilometrów długości, ale dostępna trasa dla turystów to około 1 km. W środku podświetlone stalaktyty, stalagmity i ogromne komory – wszystko wygląda jak z bajki. Można też wybrać się tam choćby na rejs łódką. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, ale ten bardziej towarzyszy niż opowiada. W osobnym wpisie opisujemy Jaskinię Prometeusza.

Kanion Okatse – spektakularna atrakcja w Gruzji
Spacer pod kładce zawieszonej nad przepaścią to coś, co zapamiętamy na długo. Widoki są przepiękna, a adrenalina robi swoje. Niektórzy z lękiem wysokości mogą mieć problemy. Metalowe pomosty pozwalają zobaczyć kanion z zupełnie innej perspektywy. Na końcu ścieżki znajduje się punkt widokowy, z którego pięknie wszystko widać. Wejście na ścieżkę jest płatne.
Spacer po metalowej kładce zawieszonej nad przepaścią to przeżycie, którego się nie zapomina. jeżeli chcesz wiedzieć, jak się przygotować, gdzie zaparkować i czy warto tam być, to koniecznie przeczytaj nasz osobny wpis o Kanionie Okatse.

Borjomi – co warto zobaczyć w uzdrowiskowym mieście?
Borjomi to słynne uzdrowisko, znane z wody mineralnej o bardzo specyficznym smaku. W samym centrum można spróbować jej prosto ze źródła. Miasteczko otoczone jest pięknymi górami i lasami, a sam park zdrojowy to idealne miejsce na spacer. Znajdziemy tu też kolejkę linową, która wjeżdża na pobliskie wzgórze. Warto tam podjechać – jeżeli masz samochód to spokojnie tam dotrzesz. Zachęcamy, żeby wszystko zobaczyć z góry.

Twierdza Atskuri – mniej znana atrakcja Gruzji
Twierdzę Atskuri warto zobaczyć przy okazji. Ruiny tej twierdzy wznoszą się na wzgórzu z widokiem na dolinę rzeki Mtkwari. Miejsce nie jest zatłoczone, bo twierdza znajduje się na uboczu. Można się tam zatrzymać na chwilę, rozprostować nogi i poczuć klimat średniowiecznej Gruzji.

Twierdza Rabati – atrakcja południowej Gruzji, którą warto zobaczyć
Twierdza Rabati w Adalciche to nie tylko twierdza – to cały kompleks z zamkiem, meczetem, kościołem i muzeum. Wszystko pięknie odrestaurowane, z mnóstwem punktów widokowych. Można tu spędzić spokojnie kilka godzin. Wieczorem twierdza jest pięknie podświetlona, więc warto zaplanować wizytę na późne popołudnie. My mieliśmy okazję spać z widokiem na twierdzę. W okolicy jest pełno noclegów. Samą twierdzą można zwiedzić płatnie i bezpłatnie. Nam wystarczyło wejście darmowe i spędziliśmy tam około 45 minut.



Skalne Miasto Wardzia – jedno z najciekawszych miejsc w Gruzji
Jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Gruzji. Wardzia to całe miasto wykute w skale. Korytarze, komnaty, kościoły – wszystko połączone ze sobą jak w labiryncie. Wspinamy się po wąskich schodkach i przechodzimy przez wykute tunele z widokiem na rzekę. Zwiedzanie zajmuje ponad godzinę. W naszym osobnym wpisie pokazujemy, jak wygląda zwiedzanie i co warto wiedzieć przed wizytą. Zobacz pełną relację z Wardzi.

Twierdza Chertwisi – co zobaczyć po drodze do Wardzii?
Twierdza Chertwisi stoi na wzgórzu nieopodal Wardzi, z którego roztacza się piękna panorama na doliny oraz góry. Jest mniej znana niż inne twierdze, ale przez to jeszcze bardziej klimatyczna. Można wejść na mury.





Saro – punkt widokowy na gruzińskie krajobrazy
Saro to mała wioska, do której warto zajechać choćby na chwilę. Znajduje kilkanaście minut od drogi głównej. Krajobrazyz punktu widokowego pod miejscowością są nie do opisania – wzgórza, góry w oddali i rozrzucone domy. Cisza, spokój i miejsce mniej znane turystom.
- Współrzędne punktu: 41.50247, 43.27749.

Droga z Ninocminda do Tbilisi – trasa przez dzikie miejsca w Gruzji
Bardzo polecamy, żeby wyruszyć drogą z Ninocminda do Tbilisi – stolicy Gruzji. Samochodowa podróż trwa ponad ponad 4 godziny. Do pokonania mamy około 180 kilometrów. Jazda tam to prawdziwa przygoda – dzika, odludna trasa przez góry i równiny. Po drodze widoki zmieniają się co chwilę: raz kamieniste pustkowia, co jakiś czas domy, a później zielone doliny. Na trasie mamy do zobaczenia między innymi Jeziora Calka.



Most Diamentowy Kass Land – nowoczesna atrakcja Gruzji
Kass Land to nowoczesny most z diamentowym kształtem. Patrząc na Gruzję to to miejsce, wygląda jak z innego świata. Ta atrakcja jest dość nowa, więc jeszcze nie tak bardzo oblegana. Świetne na krótki postój i kilka zdjęć. Szczegóły – bilety, godziny otwarcia, informacje praktyczne znajdziesz na oficjalnej stronie.


Klasztor Shavnabada – co zobaczyć w okolicy Tbilisi
Ukryty na wzgórzu klasztor z pięknym widokiem na Tbilisi. Miejsce ma niesamowitą atmosferę – cisza, śpiew ptaków i pachnące zioła wokół. Na miejsce można dojechać samochodem. To też jedno z tych nieoczywistych miejsc.


Pomnik Kronika Gruzji – monumentalna atrakcja stolicy
To jedno z tych miejsc, które robią ogromne wrażenie już od pierwszej sekundy. Widać go z daleka – wznosi się majestatycznie na wzgórzu nad Tbilisi, tuż obok Jeziora Tbiliskiego. Pomnik Kronika Gruzji, nazywany też czasem gruzińskim Stonehenge, to ogromna konstrukcja stworzona przez Zuraba Cereteliego – znanego gruzińskiego rzeźbiarza. Powstał w 1985 roku, ale do dziś wygląda bardzo nowocześnie i intrygująco.
Całość składa się z kilkunastu monumentalnych kolumn, wysokich na kilkanaście metrów. Górna część przedstawia gruzińskich królów, bohaterów narodowych i postaci historyczne. Dolna – sceny z życia Jezusa, a także nawiązania do chrześcijaństwa, które w Gruzji ma ponad 1700 lat tradycji. Spacerując między kolumnami, ma się wrażenie, jakby człowiek wchodził do starożytnego miasta olbrzymów. Wszystko jest ogromne, surowe i symboliczne. Zwiedzanie pomnika jest bezpłatne. Na miejscu znajduje się też bezpłatny parking.

Skalne Miasto w Uplisciche
Uplisciche to jedno z tych miejsc, gdzie naprawdę można poczuć ducha przeszłości. Położone nad rzeką Mtkwari (Kura), kilkanaście kilometrów od Gori, skalne miasto robi niesamowite wrażenie. To jedno z najstarszych osiedli miejskich w Gruzji. Przez wieki Uplisciche pełniło funkcję ważnego ośrodka religijnego, handlowego i politycznego. W naszym osobnym wpisie pokazujemy Uplisciche z bliska – oprowadzamy po zakamarkach miasta, dzielimy się wrażeniami i zdradzamy, na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania.

Muzeum Józefa Stalina w Gori – kontrowersyjna atrakcja Gruzjia w Gori
To jedno z najbardziej kontrowersyjnych miejsc w Gruzji. W muzeum zobaczymy pamiątki po Stalinie – jego biurko, mundury, wagon, którym podróżował. Dla jednych to historyczna ciekawostka, dla innych coś trudnego do zrozumienia. Wśród Gruzinów jest to bardzo popularne miejsce.


Gruzińska Droga Wojenna – co zobaczyć po drodze?
To jedna z najbardziej widowiskowych tras w całym kraju. Łączy Tbilisi w Gruzji z Władykaukazem w Rosji, a po drodze mamy punkty widokowe, twierdze, klasztory i jeziora. Co zakręt to widok jak z pocztówki. Obowiązkowy punkt każdej gruzińskiej przygody. Koniecznie sprawdź nasz osobny wpis o Gruzińskiej Drodze Wojennej. Znajdziesz tam szczegółowy opis trasy, punktów widokowych i praktycznych wskazówek. Zobacz w pełnym wpisie, co warto obejrzeć na Gruzińskiej Drodze Wojennej.

Gruzja – czy warto tam jechać?
Po ponad tygodniu spędzonym w Gruzji wiemy jedno – to kraj, który zaskakuje na każdym kroku. Wspaniała przyroda, niskie ceny, pyszna kuchnia i ogromna różnorodność atrakcji sprawiają, iż chce się tu wracać. Gruzja to idealny kierunek zarówno dla tych, którzy lubią aktywne podróże, jak i tych, którzy chcą odpocząć z widokiem na góry lub morze. Mamy nadzieję, iż nasz wpis pomoże Ci w zaplanowaniu własnej wyprawy. A jeżeli masz pytania, napisz do nas.

Co warto zjeść w Gruzji?
Gruzja to kulinarny raj! Tutejsza kuchnia zachwyca prostotą, aromatami i bogactwem smaków. Będąc w Gruzji, koniecznie spróbuj:
- Chinkali – tradycyjnych pierożków wypełnionych mięsem i bulionem. Jedzone rękami, najlepiej w lokalnych knajpkach.
- Chaczapuri – serowy placek w różnych wersjach. Najsłynniejsze to Adżaruli – w kształcie łódki z jajkiem i masłem.
- Lobio – danie z czerwonej fasoli, często podawane w glinianych naczyniach z kukurydzianym chlebkiem mcwadi.
- Szaszłyki (mtsvadi) – grillowane kawałki mięsa, najczęściej wieprzowego, pachnące ogniem i przyprawami.
- Pchali – warzywne pasty z orzechami i przyprawami, często z buraków lub szpinaku.
- Churchela – gruzińska słodycz energetyczna, czyli orzechy nawleczone na sznurek i zanurzone w zagęszczonym soku winogronowym.
A do tego gruzińskie wino, najlepiej domowej roboty. Gruzini są dumni ze swojej 8-tysiącletniej tradycji winiarskiej.


