Gruzińska Droga Wojenna to historyczna trasa łącząca Tbilisi w Gruzji z Władykaukazem Rosji, przecinająca majestatyczne pasmo Wielkiego Kaukazu. Jej długość to około 208 km (z czego 165 km po stronie gruzińskiej). Trasa wiedzie przez Wielki Kaukaz, osiągając wysokość aż 2379 m n.p.m. na Przełęczy Krzyżowej (Dżwari). Dawniej była strategicznym szlakiem handlowym i wojennym, dziś jest sercem gruzińskiej turystyki. To także jedyna droga, którą można dostać się z Gruzji do Rosji i jeżdżą tamtędy ciężarówki z Gruzji, Turcji i Armenii. Kierowcy stoją choćby po kilkanaście dni do granicy, a podczas jazdy możemy zobaczyć jak stoją na poboczu.
Droga jest asfaltowa i przejezdna przez cały rok, jednak zimą mogą występować utrudnienia z powodu opadów śniegu. Najlepiej podróżować własnym samochodem lub zorganizowaną wycieczką. Widzieliśmy również jak ktoś jechał Uberem z Tbilisi.

Historia i znaczenie strategiczne
Pierwsze wzmianki o tej trasie pochodzą z I w. n.e., kiedy to służyła jako szlak handlowy i wojskowy między Azją a Europą. W XIX wieku droga została przebudowana w celu umocnienia kontroli nad regionem. Uruchomiono regularne połączenia pasażerskie między Tbilisi a Władykaukazem, co uczyniło ją główną arterią komunikacyjną łączącą Zakaukazie z Rosją.

Wycieczka na Gruzińską Drogę Wojenną do Stepancmindy
Na wycieczkę Gruzińską Drogą Wojenną najlepiej przeznaczyć cały dzień. Dojazd z Tbilisi do Stepancmindy zajmuje ponad 3 godziny, więc warto wyjechać wcześniej, żeby nie wracać później nocą. Przez pierwsze 1:30h, jedziemy głównie dolinami. Dopiero później rozpoczynamy podjazd. Dojazd na Przełęcz Krzyżową zajmuje 2:20h. Za przełęczą zjeżdżamy już w dół.
Jakie są atrakcje Gruzińskiej Drogi Wojennej?
Poniżej kilka miejsc, które warto zobaczyć na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Od razu zobacz mapę.
Mccheta – dawna stolica Gruzji
Mccheta, położona niedaleko Tbilisi, to jedno z najstarszych miast Gruzji, znane z licznych zabytków sakralnych. Wśród nich wyróżniają się.
- Katedra Sweti Cchoweli – jeden z najważniejszych obiektów religijnych w kraju, miejsce koronacji królów gruzińskich
- Monastyr Dżwari – klasztor z VI wieku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Twierdza Ananuri
Położona nad brzegiem jeziora Żinwali, twierdza Ananuri z XVI – XVII wieku zachwyca swoją architekturą i malowniczym położeniem. Otoczona wysokim murem, stanowiła istotny punkt obronny w regionie.
Gudauri – kurort narciarski
Gudauri to popularny ośrodek narciarski, położony na wysokości około 2200 m n.p.m. Oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych oraz wspaniałe widoki na góry. Na miejscu są restauracje i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.
Przełęcz Krzyżowa (Dżwari) – pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej
Najwyższy punkt trasy, wznoszący się na wysokość 2379 m n.p.m., znajduje się na Przełęczy Krzyżowej. To idealne miejsce na krótki postój i podziwianie krajobrazów. Poniżej przełęczy znajduje się okazały pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej.
Pomnik Przyjaźni Gruzińsko-Rosyjskiej powstał w 1983 r. z okazji 200-lecia Traktatu Georgijewskiego.
Stepancminda i Monastyr Cminda Sameba
Stepancminda, znana również jako Kazbegi, to urokliwe miasteczko u podnóża góry Kazbek. Nad miastem góruje monastyr Cminda Sameba, położony na wysokości 2170 m n.p.m., który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gruzji.
Wąwóz Darialski
Na północ od Stepancmindy znajduje się Wąwóz Darialski – wąska dolina rzeczna, przez którą przebiega granica gruzińsko-rosyjska. To miejsce o bogatej historii i niezwykłych walorach przyrodniczych.
Dolina Truso
Jeśli masz trochę więcej czasu, koniecznie odwiedź Dolinę Truso, która znajduje się około 20 km od Stepancmindy. Dolinę można zwiedzać pieszo, rowerem lub jeepem (część trasy jest wyboista, szczególnie po deszczu). Wędrując doliną, zobaczysz źródła mineralne, dawną wieś Ketrisi, dziko płynącą rzekę Terek czy stada pasących się koni.







Gruzińska Droga Wojenna – kiedy najlepiej jechać?
- Wiosna (maj-czerwiec) – wszystko kwitnie, mniejsze tłumy i jeszcze przed sezonem.
- Lato (lipiec-sierpień) – pogoda gwarantowana, ale może być tłoczno.
- Jesień (wrzesień-październik) – złote krajobrazy, świetne warunki fotograficzne.
- Zima – możliwe utrudnienia (śnieg, lawiny).
My byliśmy w kwietniu i było jeszcze sporo śniegu na poboczu. Droga była dobrze odśnieżona, więc nie mieliśmy problemów z przejazdem.


Czy Gruzińska Droga Wojenna jest bezpieczna? Wskazówki przed wycieczką
Tak – ale z uwagami:
- Zimą mogą występować lawiny i zamknięcia odcinków.
- Należy uważać na kierowców – lokalni potrafią jechać bardzo dynamicznie.
- Na trasie jest sporo tirów i stoją głównie na poboczu, więc tworzą się miejscami trzy pasy.
- W razie złych warunków lepiej unikać jazdy nocą.
- UWAGA! Google Maps może się mylić. Droga w rzeczywistości może zostać zamknięta, a mapy tego nie pokażą.
- W tunelach są dziury, dlatego trzeba uważać, żeby czegoś nie urwać. Czasem w tunelach też się ciężko minąć z ciężarówką.
- Nazwa „Droga Wojenna” nie ma nic wspólnego z konfliktem – to czysto historyczne określenie.


Czy da się przejechać całą trasę zwykłym autem?
Tak. Wiele spotkaliśmy na trasie osobówek. W normalnych warunkach nie potrzeba 4×4.
Niebezpieczna droga w Gruzji
Gruzińska Droga Wojenna to nie tylko istotny szlak komunikacyjny, ale przede wszystkim niezapomniana przygoda przez serce Kaukazu. Bogata historia, cudowne rajobrazy i liczne zabytki sprawiają, iż jest to trasa obowiązkowa dla wszystkich podróżnika odwiedzającego Gruzję. Jest to też droga należąca do niebezpiecznych przy złych warunkach pogodowych.
Podróż tą drogą to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do B – to przeżycie. W ciągu kilku godzin można zobaczyć krajobrazy jak z pocztówek, odwiedzić klasztory, napić się kawy z widokiem na Kazbek, a nawet… lecieć paralotnią! Gdy zatrzymaliśmy się nad przełęczą, to ludzie właśnie przygotowywali się do lotu. Dla nas to jedna z tych tras, które pozostają w pamięci.





Co jeszcze zobaczyć?
A jeżeli podróżujesz po Gruzji, to polecamy Ci zobaczyć jeszcze:
- Jaskinia Prometeusza – jedno z najpiękniejszych miejsc w Gruzji.
- Kanion Okatse – przejście nad przepaścią.
- Wardzia – skalny klasztor.
- Uplisciche – skalne miasto.


