Denga, czyli inaczej gorączka krwotoczna, rozprzestrzeniła się na świecie w XV wieku na skutek handlu niewolnikami. W latach 1779-1780 epidemia tej choroby przelała się przez Azję, Afrykę i Amerykę Północną. Podczas II wojny światowej zebrała żniwa w Nowej Gwinei, ale od 1940 roku nie odnotowano większej liczby zakażeń. Niestety od początku 2024 roku liczba osób zainfekowanych wirusem wzrasta.
REKLAMA
Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]
Wirus coraz powszechniejszy w Europie. WHO ostrzega
Wraz z początkiem 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała wzrost liczby zakażeń dengą. Dane mówią o 3000 zgonów i 7,6 mln zarażonych do kwietnia 2024 roku. W Europie największe ogniska wirusa znajdują się w Hiszpanii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech, ale duże liczby chorych odnotowuje się również w Ameryce Północnej i Południowej. Dla porównania w samym 2023 roku było zaledwie 4,6 mln przypadków choroby na świecie.
Zobacz też: Nowy ranking linii lotniczych. Kto króluje w przestworzach, a kto rozczarowuje? Tak wypadł LOT
Komar tygrysi istock/@Soumyabrata Roy
Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób potwierdziło, iż do rozwoju i rozprzestrzeniania się wirusa przyczyniają się zmiany klimatu. Ciepłe zimy i upalne lata sprzyjają rozwojowi komara tygrysiego, który jest głównym nosicielem choroby. Warto jednak pamiętać, iż nie przenosi się ona drogą kropelkową, a więc nie może przejść z człowieka na człowieka. I chociaż na dengę nie ma leku, dostępna jest szczepionka przeciwko wirusowi, którą rekomenduje Europejska Agencja Leków.
Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do obrotu szczepionkę przeciwko gorączce Denga. Wskazania do jej podania obejmują osoby przebywające na terenach endemicznego występowania choroby, w wieku od 9 do 45 lat z udokumentowanym wcześniejszym zakażeniem wirusem dengi
- można przeczytać na stronie rządowej.
Czym objawia się denga? Gorączka krwotoczna bywa śmiertelna
To jedna z najpowszechniejszych chorób tropikalnych. Jak czytamy na stronie diag.pl, od 75 do 80 proc. osób przechodzi ją bezobjawowo, od 10 do 15 proc. w sposób łagodny, a w 5 proc. przypadków przebieg jest ciężki. Czas wylęgania się wirusa to maksymalnie 14 dni. Choroba objawia się wysoką gorączką, silnym bólem głowy, mięśni i stawów, powiększeniem węzłów chłonnych i osłabieniem. Postać ciężka może jednak doprowadzić do krwawienia z błon śluzowych nosa, jamy ustnej i dróg rodnych, a także wstrząsu i niewydolności oddechowej. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.