Pochówek odbył się zgodnie z osobistym życzeniem Ojca Świętego, który przez lata swojego pontyfikatu darzył to miejsce szczególną czcią.
Grób papieża Franciszka znajduje się w jednej z bocznych naw świątyni, nieopodal kaplicy Matki Bożej Salus Populi Romani, przed którą wielokrotnie modlił się podczas ważnych momentów swojego pontyfikatu. To właśnie Bazylika Matki Bożej Większej była dla Franciszka duchowym schronieniem – odwiedził ją ponad 125 razy, składając hołd Matce Bożej przed i po każdej zagranicznej podróży apostolskiej.
Uroczystości pogrzebowe papieża odbyły się w sobotę, 26 kwietnia, na Placu Świętego Piotra. Mszy świętej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re, a w ceremonii uczestniczyło około 250 tysięcy wiernych z całego świata, w tym liczne delegacje państwowe oraz przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i innych religii.
Po zakończeniu mszy trumna z ciałem papieża została przewieziona w kondukcie żałobnym do bazyliki. Watykańskie biuro prasowe poinformowało, iż trasę między Watykanem a bazyliką wzdłuż ulic Rzymu obserwowało około 150 tysięcy osób, oddających w ciszy i modlitwie hołd zmarłemu Ojcu Świętemu.
Pierwszą mszę świętą w okresie żałoby po papieżu Franciszku na Placu Świętego Piotra odprawi kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Liturgia będzie wyrazem duchowego pożegnania i modlitwy całego Kościoła za zmarłego papieża, którego pontyfikat zapisał się w historii jako czas prostoty, dialogu i troski o ubogich.
Grób Franciszka już teraz przyciąga rzesze wiernych, którzy pragną oddać cześć papieżowi, dla którego bliskość ludzi, modlitwa i posługa miłosierdzia były najwyższymi wartościami. Bazylika Matki Bożej Większej, miejsce o głębokim symbolicznym znaczeniu, staje się odtąd nowym punktem pielgrzymkowym dla tych, którzy chcą modlić się przy grobie papieża miłosierdzia.