Gotycki zamek na wyspie, czyli zamek w Oporowie

neverendingtravel.pl 1 rok temu

Wystarczy 1,5h drogi samochodem z Warszawy lub 1h z Łodzi, aby pojawić się w otoczeniu jak z bajki. Blisko 600-letni zamek w Oporowie, stojący na wyspie otoczonej fosą przetrwał w niemal niezmienionej, gotyckiej formie do dzisiaj. Tego miejsca nie można przegapić.

To świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Warszawy! <- tutaj znajdziesz więcej takich pomysłów!

Zamek w Oporowie historia

Zamek położony w malowniczym miejscu, otoczony parkiem, ma wyjątkowo spokojną historię. Został on w XV wieku ufundowany przez wojewodę łęczyckiego Mikołaja Oporowskiego herbu Sulima. Nie doczekał się jednak finału budowy, którą rozpoczął i po jego śmierci prace nad zamkiem przejął jego syn Władysław z Oporowa. Zmodyfikował on pierwotne, ojcowskie plany rozmieszczenia poszczególnych części zamku i ukończył go w formie znanej nam dziś: czworobocznego dziedzińca z domem mieszkalnym, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym.

Kolejnymi właścicielami Zamku w Oporowie zostali, w roku 1632, Barbara i Piotr Tarnowscy herbu Rola. I to za ich czasów zamek, został jedyny w swoich dziejach zniszczony. Niestety, w roku 1657 został spalony przez Szwedów. Szczęśliwie (bo różnie kończyły wówczas budowle) podczas pożaru zniszczeniom uległ tylko dach domu mieszkalnego, stropy oraz górne kondygnacje wieży. Zamek odbudowano pod koniec XVII wieku i podczas tych prac założono (istniejący do dzisiaj!) na południe od zamku ogród.

W późniejszych wiekach zamek przechodził z rąk do rąk, aż w 1930 zamek przeszedł na własność Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie i został zlicytowany. Nabył go wówczas Szymon Karski.

Od 1949 roku Zamek w Oporowie mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zwiedzając jego wnętrza możemy dowiedzieć się jak wyglądało miejsce zamieszkania szlachcica blisko związanego z dworem. Zobaczymy tam portrety dworskie i sarmackie, elementy ubioru, porcelanę, srebra. Każda sala odpowiada za określony okres. Nawiązują one też do funkcji, jaką pełniły dane pomieszczenia. Spacerując po tych wnętrzach warto zwrócić uwagę na niesamowite, gotyckie sklepienia, oryginalną stolarkę i podłogi! Choć sam zamek nie jest wielką budowlą, zawiera tak wiele detali, do których można blisko podejść i obejrzeć je z każdej strony, iż jego zwiedzanie zapewnia wiele wrażeń miłośnikom historii.

Bajkowe otoczenie Zamku w Oporowie

Zamek w Oporowie ma bajkowe otoczenie. Sama wyspa, na której stoi, fosa dookoła to już pewna podstawa, aby był zamkiem z baśni. Ale warto wspomnieć, iż na wyspę wchodzimy po drewnianym moście, a na teren zamku przez prawdziwe, zamkowe wrota! Zanim jednak udacie się na most warto przespacerować się w okół fosy. Trafić tam można na piękne kadry dodające uroku temu miejscu. Idealną scenerią do zdjęć są np. duże, kamienne schody prowadzące do fosy. Na ich bokach leżą lwy, wyglądające trochę jak sfinksy.

Ogrody zamkowe w Oporowie

Wyspa wraz zamkiem otoczona jest krajobrazowym parkiem z 1840 r., z dwoma pawilonami z XIX w. – Domkiem Neogotyckim i Domkiem Szwajcarskim. Natomiast po drugiej stronie parku znajduje się dom ogrodnika, w tej chwili siedziba gminnej biblioteki. W Parku rosną rzadkie gatunki drzew, m.in. orzech czarny, kłęk kandyjski i żywotnik olbrzymi.

Na terenie parku znajdują się dwa stawy i fosa przy zamku. Połączone są one ze stawami, położonymi na północ od parku, a całość z pobliską rzeką Słudwią, dzięki czemu zapewniony jest stały dopływ wody.

Zabytkowy park krajobrazowy w Oporowie dostępny jest dla turystów bezpłatnie przez cały rok od rana do wieczora.

Zamek w Oporowie na wielkim ekranie

Zamek w Oporowie stał się scenerią dla kilku produkcji filmowych i telewizyjnych:

  • „Duch z Canterville”(1967r.),
  • telewizyjny Teatr Sensacji „Cień Archanioła” (1975r.),
  • „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (1988r.),
  • serial kostiumowy pt.:„Rycerze i rabusie” (1984r.),
  • serial „Ekstradycja” (VI odcinek 1994r.),
  • „Korona Królów” (216 odcinek).

Godziny otwarcia i wstęp do Zamku w Oporowie

MUZEUM – ZAMEK W OPOROWIE otwarte jest przez cały rok:

codziennie w godzinach 10:00-16:00
kasa 10:00-15:30

w sezonie wiosenno-letnim od 1.V do 30.IX
w soboty i niedziele w godzinach 10:00-17:00
kasa 10:00-16:30

W poniedziałki wstęp bezpłatny

Ostatni zwiedzający wchodzi na pół godziny przed zamknięciem Muzeum.

MUZEUM NIECZYNNE

Nowy Rok, 6.I, Pierwszy Dzień Wielkanocy,
Boże Ciało, 1.XI, 11.XI, 24.XII, 25.XI

CENNIK

Normalny 18 zł, ulgowy 12 zł

Park udostępniany jest w godzinach 8:00-17:00
w sezonie wiosenno-letnim od 1.V do 30.IX 8:00-20:00
wstęp bezpłatny

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę!

A jeżeli uważasz, iż wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

TikTok

Twitter

Youtube

Promowane posty

Kampinos – 15 miejsc, które musisz zobaczyć

8 lutego 2022
Polska, wpis
5 komentarzy

21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie.

1 lutego 2022
Lifestyle, organizacja, wpis
10 komentarzy

Lago di Sorapis – najpiękniejsze jezioro w Alpach

8 października 2020
Europa, góry, wpis, Włochy
4 komentarze
Reklama
Najnowsze komentarze
  • Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych. - Never Ending Travel - Gampenalm / Malga Gampen, lekki spacer – pętla z Zans w Dolomitach.
  • Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach. - Never Ending Travel - Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.
  • Tre Cime di Lavaredo, trekking pętlą z noclegiem w samochodzie. - Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.
  • Seceda, jednodniowy pieszy szlak w Dolomitach - Never Ending Travel - Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.
  • Gampenalm / Malga Gampen, lekki spacer - pętla z Zans w Dolomitach. - Dolomity latem, 6 łatwych jednodniowych szlaków pieszych.
Idź do oryginalnego materiału