Gotujesz mrożone pierogi? Jeden błąd i wyjdą same rozmemłane kluchy. Tylko jeden sposób się sprawdzi

kobieta.gazeta.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Pierogi, fot. Olga Evtushkova / iStock


Mrożone pierogi to wygodne rozwiązanie. Wystarczy wyjąć je z zamrażalnika, ugotować i przełożyć na talerz. Niestety niewłaściwe podejście do tematu może sprawić, iż obejdziemy się smakiem. Czy można rozmrozić pierogi przed obróbką? Sprawdź, jak uniknąć kulinarnej katastrofy.
Po długim dniu w pracy marzysz o czymś szybkim i ciepłym na obiad. Wzrok przyciąga paczka mrożonych pierogów – obietnica smacznego posiłku w kilka minut. Plan wydaje się idealny, ale rzeczywistość rozczarowuje. Po ugotowaniu zamiast apetycznego dania, na talerzu ląduje rozgotowana breja. Znasz ten scenariusz? jeżeli tak, prawdopodobnie popełniłaś popularny błąd, którego można łatwo uniknąć w przyszłości.


REKLAMA


Zobacz wideo Znikną restauracje ze średniej półki


Czy można rozmrozić pierogi? Ten błąd popełnia wielu Polaków
Rozmrażanie pierogów przed gotowaniem to częsty błąd, który zwykle kończy się kulinarną porażką. Dlaczego? Miękkie ciasto chłonie wodę, przez co traci sprężystość i łatwo się rozpada. W styczności z wrzątkiem często pęka, a farsz wypływa do garnka, psując cały efekt. Dodatkowo rozmrożone pierogi mają tendencję do sklejania, co jeszcze bardziej utrudnia ich przygotowanie. Kiedy wrzucisz je do wrzątku bezpośrednio z zamrażalki, zachowają swoją formę. Zewnętrzna warstwa gwałtownie się zetnie, przez co woda nie dostanie się do środka. Jednak to nie wszystko. Podczas gotowania pierogów warto pamiętać o jeszcze kilku rzeczach.


Zacznij od zagotowania dużej ilości wody. Dodaj solidną szczyptę soli i łyżkę oleju, dzięki czemu pierogi będą smaczniejsze i nie będą się sklejać. Upewnij się, iż mają w garnku wystarczająco dużo miejsca. Muszą swobodnie pływać.
Wyjmij opakowanie z zamrażarki, wrzuć pierogi do wrzątku i zmniejsz ogień. Woda powinna jedynie delikatnie bulgotać.
Gotuj od 5 do 10 minut, w zależności od grubości ciasta i zawartości farszu. Kiedy pierogi wypływają na powierzchnię to znak, iż można je wyjmować i podawać.


Stosuj powyższe zasady, a za każdym razem będziesz cieszyć się pysznymi i jędrnymi pierogami.


Tak wygląda przepis na najlepsze pierogi według Siostry Anastazji. Dodaje sekretny składnik www.istockphoto.com/Qwart


Z czym podaje się pierogi? Możliwości jest naprawdę sporo
Pierogi możesz zaserwować na wiele sposobów, a wszystko zależy od farszu i okazji. Ruskie najlepiej smakują z kwaśną śmietaną, chrupiącymi skwarkami lub kawałkami boczku. Te na słodko, z serem, owocami czy czekoladą, idealnie komponują się z jogurtem, bitą śmietaną lub odrobiną cukru pudru. Mięsne pierogi wręcz proszą się o wyraziste sosy, jak grzybowy, pomidorowy czy pieczeniowy. A wypełnione kapustą i grzybami stanowią nieodłączny duet ze świątecznym barszczem.


Sprawdź: Nie tylko grudnik nadaje się na święta. Roślin kwitnących zimą jest więcej. Pięknie przyozdobią stół
Szukasz czegoś nietypowego? Spróbuj wrzucić pierogi do piekarnika. Ułóż je w naczyniu żaroodpornym, polej ulubionym sosem i zapiecz. W ten sposób uzyskasz potrawę, która przypomina włoskie ravioli. Warto eksperymentować z dodatkami i formami podania, bo pierogi za każdym razem mogą smakować inaczej. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału