Największe atrakcje okolic Hoi An w Wietnamie
Góry Marmurowe i kompleks sanktuariów My Sony, który nazywany bywa małym Angor Wat, to dwie z najważniejszych atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu w środkowym Wietnamie, a konkretnie w Hoi An.
W Hoi An spędziliśmy prawie tydzień, bo po pierwszym dniu wiedzieliśmy, iż to miejsce przypadnie nam do gustu. O atrakcjach Hoi An pisaliśmy w tym tekście:
Gdy znudzą Wam się już wszelkie banh mi, pyszne kawy i cao lau warto wyskoczyć, poza miasto by lepiej poznać okolice Hoi An.
Jak odwiedzić Góry Marmurowe i My Son?
Obydwa miejsca spokojnie da się zobaczyć w jeden dzień, są bowiem położone w niewielkich odległościach. My wypożyczyliśmy, w pełni automatyczne skutery, w naszym pensjonacie Zen Boutique. jeżeli wolicie, możecie poszukać skuterów w wypożyczalniach lub zamówić z dowiezieniem do hotelu, bo tak jest prościej – i przez cały czas tanio. Ale hotele oferują to samo, jest łatwiej i szybciej.
Zrobiliśmy około 100 km trasę skuterem. Większość drogi biegnie po mniej lub bardziej lokalnych trasach, dzięki czemu można bliżej poznać autentyczną wietnamską prowincję i sielskie, wiejskie krajobrazy, które nieco różnią się od europejskich.
Trasa naszej jednodniowej wycieczki skuterem do kompleksu Gór Marmurowych i My Son:
- Hoi An – Da Nang – Góry Marmurowe – 20 km
- Góry Marmurowe – My Son – 40 km
- My Son – Hoi An – 40 km
Cena wypożyczenia skutera w Hoi An:
- wypożyczenie skutera na 1 dzień – 180 tys. dongów ( 33 PLN )
Góry Marmurowe i My Son w filmie
Polecamy ten vlog z Hoi An, który w części poświęciliśmy również wycieczce skuterem do Gór Marmurowych i Hoi An.
Kiedy odwiedzić Góry Marmurowe i My Son?
Wszystkie atrakcje okolic Da Nang i miasta Hoi An znajdują się w środkowej części Wietnamu. Występują tu dwie pory roku: sucha (od grudnia do sierpnia) i deszczowa (od września do listopada). Naszym zdaniem najlepszym okresem na zwiedzanie jest czas od grudnia do sierpnia, ale w pozostałym okresie często mamy do czynienia z opadami przelotnymi, więc można próbować.
Warto dodać, iż latem zwiedzanie można połączyć z plażowaniem na pięknych plażach Da Nang.
Góry Marmurowe koło miasta Da Nang
Musimy przyznać, iż Góry Marmurowe to fascynujące i jednocześnie zaskakujące miejsce. Bo w rzeczywistości to nie góry a pięć wapiennych wzgórz wyrastającym nagle z nizinnego krajobrazu przedmieść Da Nang, konkretnie w wiosce Non Nuoc.
Połączenie nizin, gór i pobliskich plaż Da Nang daje piorunujący efekt, dzięki czemu to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Wietnamu i Azji. Góry Marmurowe od dawna były buddyjskimi miejscami kultu z licznymi świątyniami, ale również kompleksem korytarzy i jaskiń, w których ukrywali się niegdyś partyzanci.
Zgodnie z legendą, dawno temu, przyleciał tu olbrzymi smok, by złożyć jajo. Stawało się ono coraz większe i większe, aż pewnego dnia z jaja smoka wyleciała wróżka, a ze skorupy wyrosło pięć mistycznych Gór Marmurowych, jakie dziś ludzie mogą podziwiać.
W XIX wieku, drugi król dynastii Nguyen, nazwał je Górami Pięciu Żywiołów, zgodnie z teorią pięciu podstawowych elementów Wschodu (woda, drewno, ogień, metal i ziemia). Ta nazwa utrzymała się do dziś jako równoległa.
Góry Pięciu Żywiołów
Thuy Son – Wodna Góra
Zwiedzanie Gór Marmurowych zacznijmy od Wodnej Góry. Thuy Son o wysokości 106 m.n.p.m. jest najwyższą i uważana jest za najpiękniejszą z pięciu wzniesień. Skutery dobrze jest zaparkować na bezpłatnym parkingu przed wejściem na schody wiodące w górę.
Tutaj znajduje się kawiarnia, gdzie serwują naprawdę świetną kawę a obok jest sklep z pamiątkami z marmuru.
Po pokonaniu 165 stopni zobaczyliśmy trzy bramy do buddyjskiej pagody znanej jako Tam Thai. Środkowa brama jest dla mnichów, lewa dla mężczyzn a prawa dla kobiet.
Pagoda powstała w czasach późnej dynastii Le, w XVII wieku. Była niszczona przez klęski żywiołowe i wojny, wielokrotnie odnawiana. ale dzięki temu zachowała oryginalną architekturę pagód Hue.
Góra Wody – Thuy Son, jest jednym z najczęściej wybieranych celów wspinaczki. Jeśli ktoś nie chce lub nie może wejść o własnych siłach, jest opcja wjazdu na szczyt windą za jedynie 15 tys. dongów.
Nagrodą są piękne widoki jakie mamy podczas zejścia ze szczytu, na plaże Da Nang.
Pozostałe Góry Czterech Żywiołów
Jeśli macie więcej czasu, do odwiedzenia pozostają jeszcze cztery góry. To między innymi Góra Metalu – Kim Son, która ma kształt wielkiego dzwona i znajduje się obok rzeki Co Co. Na jej szczycie znajduje się pagoda Quan Am.
W 1956 roku odkryto tu jaskinię Quan Am. Wejście jest małe, ale rozszerza się ona w środku.
Góra Ognia to Syn Hoa. Nieco mniej dostępna, a przez to również mniej popularna.
Kolejna góra nazywana jest Leśną – Moc Son. Jest położona równolegle do Thuy Son, na południowym wschodzie. Chociaż nazywana jest leśną lub drewnianą to nie ma na niej zbyt wielu drzew.
Ostatnia z gór to Tho Son symbolizująca ziemię. Jest najniższą i najdłuższą z gór. Podobna jest do leżącego na piasku smoka.
Jedną z największych jaskiń Gór Marmurowych jest Huyen Khong. Uważana jest za starożytne sanktuarium strzeżone przez bogów Buddy.
Podczas dwóch wielkich wojen w Wietnamie, jaskinia była używana jako tajna baza dla miejscowych oficerów rewolucyjnych do planowania strategii, szkolenia i leczenia rannych żołnierzy. Jaskinia Huyen Khong stała się jedną ze atrakcji historycznych w Wietnamie.
My Son
Z Gór Marmurowych ruszyliśmy do My Son. Trasa ma około 40 km długości. Jest łatwa, a drogi naprawdę niezłe, najważniejsze, iż bez dziur, o czym wcześniej pisząc o poruszaniu się po Wietnamie, nie wspominaliśmy. My Son znajduje się w pobliżu wsi Duy Phu.
Wstęp jest płatny, a do punktu startu, w ramach ceny biletu dowiozły nas elektryczne busy, które kursują bardzo często.
Cena:
- wstęp 1 osoba dorosła – 150 tys. dongów
Warto zabrać ze sobą wodę, ponieważ dalej nie będzie już żadnych sklepów.
Kilka ciekawostek o My Son
My Son to kompleks świątynny, który był stolicą Królestwa ChamPa między IV a XV wiekiem. Pierwotnie składał się z 70 obiektów, z których do dziś przetrwało w różnym stanie 25. Sanktuarium ufundował król Bhadrawarmana I i poświęcił je bogu Siwa, nazywanemu tutaj Bhadreśwara. Pierwszą świątynię zbudowano najprawdopodobniej z drewna.
Pracami rekonstrukcyjnymi w My Son opiekował się polski inżynier i konserwator Kazimierz Kwiatkowski. O Kaziku wspominaliśmy w tekście o Hoi An, gdzie uratował wyjątkowe, historyczne centrum miasta.
Warto wspomnieć o tym, iż między IV a XV wiekiem na wybrzeżach współczesnego Wietnamu rozwinęła się wyjątkowa kultura, która swoje duchowe korzenie zawdzięczała indyjskiemu hinduizmowi. Widoczne jest to w szeregu wież-świątyń w My Son, które było religijną i polityczną stolicą Królestwa Champa.
W 1999 roku kompleks My Son wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sankturium boga Śiwa w My Son
My Son jest tak wyjątkowe ponieważ to najdłużej i nieprzerwanie istniejące miejsce kultu religijnego w całej Azji Południo-Wschodniej. Ponad 1000 lat tradycji, co oznacza, iż znacznie przebija inne miejsce w regionie, w tym słynne Angkor Wat w Kambodży, Borobudur w Indonezji, Pagan w Birmie czy Ayutthaya w Tajlandii.
Głównym materiałem użytym do budowy obiektów My Son są cegły. Jednak do dziś nikt nie znalazł wyjaśnienia czym były łączone. To jedna z większych, tajemnic My Son.
Góry Marmurowe i My Son – lokalizacja miejsc
Jak zorganizować podróż do Wietnamu?
Jeśli zainteresowały Cię Góry Marmurowe i wyjątkowy kompleks My Son, zostawiamy Ci do poczytania nasz poradnik o tym jak zorganizować podróż do Wietnamu na własną rękę.
Wietnam – poradnik przed podróżą i plan na 2 tygodnie