Górskie Pojezierze

ttg.com.pl 3 miesięcy temu
Fot. Leszek Nowak

Góry odbijające się w taflach jezior na Nysie Kłodzkiej – prawie tak dużych jak mazurski Niegocin – pełnią wypoczynkowa rolę dla trzech województw śląskich i sąsiadów z Czech. Urozmaicają sudecki krajobraz i dywersyfikują możliwość wypoczynku.

„Śląskie morze” – tak nazywano pierwszy zbiornik wodny powstały jeszcze przed II wojna światową. Oprócz funkcji ochrony przed powodzią rozbudzał nadzieję na rozwój turystyki.

Alternatywa dla Mazur

Nad Bałtyk jechało się długo, dlatego przez lata do domków kempingowych nad starsze jezioro Otmuchowskie, a potem nowe Nyskie przyjeżdżały również „Nyski” z pracownikami śląskich zakładów. Kolejno powstawały i powstają przez cały czas nowe zbiorniki – Topolno i Kozielno. Tworzą one „pojezierze” z górami w tle.

Powodzie stulecia z lat dziewięćdziesiątych i inwestycje, które do rozwoju gospodarki potrzebowały wydobycia kruszywa, zmieniły rzekę w warkocz jezior. W 2004 roku na powierzchni ponad 2 tysięcy hektarów powstał Obszar Specjalnej Ochrony ptaków, stanowiący część terenu Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który zajmuje 12 tysięcy hektarów.

Fot. Leszek Nowak

Kolejne obszary wody zapełniają się żeglarzami, statkami, wędkarzami i miłośnikami sportów motorowodnych. Rozwijająca się infrastruktura: plaże, beach bary, baza noclegowa, gastronomia, parkingi, szlaki rowerowe pozwala uzupełnić wypoczynek nad wodą ochłodą się w upalne dni.

Aktywność z historią w tle

Tradycyjne imprezy jak Lato Kwiatów, Aeropiknik Balonowy, Dni Twierdzy Nysa i nocny Festiwal Wody i Ognia stają się miejscem na atrakcyjny wypoczynek nad jeziorem dla mieszkańców i turystów. Przyjeżdżają oni z oddalonych o ok. 50-100 kilometrów terenów pogranicza polsko-czeskiego.

Te imprezy – oprócz wypełnionego atrakcjami historycznymi powiatu nyskiego – kojarzone są z Otmuchowem, Paczkowem i Nysą. Na liście Pomników Historii znajdują się zabytki Nysy, jak i pobliskiego Paczkowa. Jednak w tej chwili w dominantę zabytkowych kościołów i fortec, wyrastających na przedgórzu czeskich Jesioników, wplata się wypoczynek nad wodą, rosnące winnice oraz materialne i wirtualne Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.

Fot. Leszek Nowak

Spływy przełomem bardzkim, Pałac Marianny Orańskiej, Złoty Stok na Dolnym Śląsku łączą nurtem Nysy Kłodzkiej południe Opolszczyzny. Obszar ten jest ciągle słabo rozpoznawalny wśród turystów z innych województw. Dzięki bliskości atrakcyjnej turystycznie Ziemi Kłodzkiej i zwiększającej się ofercie zaczyna się to powoli zmieniać.

Ziemia Nyska – historyczne Księstwo Biskupów Wrocławskich, zwane Nyskim Księstwem Jezior i Gór czeka na turystów.

Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.2ba.pl

Idź do oryginalnego materiału