Góra Biakło w Olsztynie i Sokole Góry – jurajska wędrówka z widokiem na olsztyński zamek

mynaszlaku.pl 3 miesięcy temu

Góra Biakło (Wzgórze Biakło, Biakło) to niewysokie wzgórze znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Olsztynie. Potocznie nazywane jest 'Małym Giewontem”, a to dlatego, iż swoim wyglądem przypomina właśnie tatrzański Giewont. Na jednym i drugim szczycie znajduje się krzyż. Ten na Górze Biakło jest o wiele niższy i postawiony został przez pielgrzymkę pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia na początku lat 90. XX wieku. Od razu polecamy Ci osobny wpis, w którym opisujemy atrakcje w jurajskim Olsztynie.

Góra Biakło – jurajskie widoki na każdym kroku

Widoki ze wzgórza zachwycają i nas zachwyciły choćby pomimo całkowitego zachmurzenia. Pięknie prezentują się stamtąd formacje skalne, te bliskie: Mnich, Okręt czy Grab, ale i te dalsze Urwista Turnia, Płetwa, Grzybki czy Podcięta Turnia. Patrząc w stronę Olsztyna, okazale wyglądają ruiny Zamku Olsztyn, na których byliśmy podczas wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd. Skoro jesteśmy w jurajskim klimacie, to polecamy Ci nasz przewodnik, w którym opisaliśmy ponad 20 atrakcji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Góra Biakło – jak dojść?

Wejście z parkingu na Wzgórze Biakło zajmuje jakieś 15 minut. Do przejścia jest zaledwie jakieś 470 metrów. W pionie także nie jest zbyt wiele, bo 50 metrów. Gdy dotrzemy na parking, to już zobaczymy widoczny na skałach krzyż. Prowadzi tam szlak koloru zielonego i czarnego. Na szlaku nie ma większych trudności technicznych. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę trasy.

  • Współrzędne parkingu: 50.7394, 19.2664.

Sokole Góry – Olsztyn

Około 15 minut marszu w kierunku północnym znajduje się Wzgórze Lipówki mierzące 351 m n.p.m., a tam skały o charakterystycznych nazwach: Urwista Turnia, Deska, Płetwa czy Podcięta Turnia.

My ruszyliśmy w stronę Rezerwatu Sokole Góry. To tuż obok Góry Biakło. Obchodziliśmy tam dookoła różne formacje skalne rozsiane po całym terenie. Są tam np. Góra Sokola, Pustelnica, Karzełek, Jodłowa, Setki, Puchacz. Najlepiej przejść tamtędy szlakiem koloru żółtego, a później wejść na czerwony. Wiele ścieżek jest wydeptanych i nie są w żaden sposób oznaczone znakami. Wtedy najlepiej mieć przy sobie nawigację np. mapy.cz lub Locus Map. Dzięki temu sprawdzisz, gdzie jesteś. Uważaj jednak, ponieważ lepiej czasem nie schodzić ze szlaku. Trzymając się oznaczeń w terenie zobaczymy już bardzo dużo.

Przez Sokole Góry prowadzi Szlak Orlich Gniazd biegnący z Krakowa do Częstochowy. My przeszliśmy go dwukrotnie, w tym raz z rocznym dzieckiem w nosidełku. Poniżej zamieszczam jeszcze mapę naszej trasy, którą zrobiliśmy w rezerwacie. Szlak mierzył około 6,8 km.

Idź do oryginalnego materiału