14 listopada, w Dniu Seniora, w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny magazynu “Głos seniora”, mówił o konieczności aktywizacji seniorów oraz sposobach zachęcania ich do wychodzenia z domu. Podkreśla, iż istnieje wiele inicjatyw i konkursów, które wspierają taką aktywność.
Na początku rozmowy Prezes Salwarowski wyjaśnia, iż seniorem jest osoba powyżej 60. roku życia. W Polsce seniorzy stanowią 30% społeczeństwa, co daje około 10 milionów osób. Szacuje się, iż niedługo ta liczba wzrośnie do 14 milionów, co stanowić będzie 40% całej populacji.
Zwraca także uwagę na fakt, iż średnia długość życia Polaków się wydłuża. Średnia życia kobiet wynosi w tej chwili 82-83 lata, a mężczyzn – 76-77 lat. Zaznacza także, iż wiek senioralny nie powinien budzić smutku ani poczucia negatywności. “Senior to siła, aktywność, szacunek”, mówi. Seniorzy mogą rozpocząć nowe aktywności i cieszyć się życiem zarówno w wieku 60, jak i 90 lat. Jako przykład podaje Sobiesława Zasadę, który mimo 95 lat pozostaje aktywny zawodowo, społecznie i sportowo. W ostatnim numerze magazynu “Głos seniora” pojawił się także wywiad z najstarszym pracownikiem w Polsce, który ma 98 lat.
Prezes podkreśla, iż seniorzy powinni być aktywni, a polityka senioralna powinna ich do tego zachęcać. Inicjatywy takie jak domy seniora czy uniwersytety trzeciego wieku wspierają aktywność osób starszych, jednak wiele osób wciąż zamyka się w domach i unika wychodzenia. Dlatego, jak mówi, ważne jest, aby wspierać również starszych seniorów, np. osoby powyżej 85. roku życia, tworząc uniwersytety czwartego wieku.
Jeśli seniorzy nie chcą opuszczać swoich domów, warto ich motywować do wyjścia na spacery, angażować w aktywności poza domem. Prezes Salwarowski podaje także przykłady działań wspierających takie osoby, jak “Poznaj Swojego Sąsiada Seniora” czy “Senior Działkowiec”. Przypomina, iż samotność można również złagodzić przez towarzystwo zwierząt.
Według niego, bezruch prowadzi do niesamodzielności i niepełnosprawności, dlatego należy starać się przedłużać aktywność psychiczną i fizyczną seniorów. W przeciwnym razie grozi im, jak zaznacza, konieczność pobytu w domu opieki społecznej lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
Więcej informacji można znaleźć w pełnym nagraniu wywiadu, które zamieszczamy poniżej.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony Jedynki Polskiego Radia – tam również dostępny jest artykuł i można także przesłuchać audycję – Dzień Seniora. “Osoby starsze mają moc i szacunek” – Jedynka – polskieradio.pl