Geologiczne cuda oraz jubilerskie dzieła sztuki na giełdzie w KCK

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Geologiczne cuda oraz jubilerskie dzieła sztuki na giełdzie w KCK


Kryształy, minerały, skamieniałości. W Kieleckim Centrum Kultury trwa 71. Ogólnopolska Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Wydarzenie jak co roku przyciąga setki kolekcjonerów oraz miłośników geologii z całej Polski. Cieszy się też popularnością wśród amatorów biżuterii.

Na kilkudziesięciu stoiskach można obejrzeć i kupić manualnej roboty jubilerskie cacka z kamieni, srebra, bursztynu, korali i pereł, a także minerały, muszle i galanterię kamienną.

Samodzielnie zebrane minerały oraz skamieniałości można zobaczyć m.in. na stoisku Iwony Mochojewskiej, która do Kielc przyjechała z Chorzowa. Jak przyznaje poszukiwanie ozdobnych kamieni i skamielin wymaga przede wszystkim wiedzy, gdzie można je znaleźć.

– Wiadomo, iż poszukiwania np. w czynnych kamieniołomach zwykle są niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Są jednak stare wyrobiska znane często od setek lat. Takich miejsc nie brakuje w górach, na obszarze jury krakowsko-częstochowskiej. Tam można się wybrać z dużą szansą na znalezienie godnych uwagi okazów – mówi.

– Z kolei w przypadku skamieniałości to najczęściej można znaleźć te typowo morskie. W Polsce najłatwiej dostępne są okazy z okresu jurajskiego z uwagi na fakt, iż w tym czasie znaczna część terytorium Polski była morzem. W jego głębinach żyły amonity, ślimaki czy małże, których odcisków w skałach możemy dziś odnaleźć – dodaje geolog.

Iwona Mochojewska informuje, iż często spotyka kolekcjonerów poszukujących wyjątkowych okazów, a także dzieci, które są zafascynowane minerałami lub paleontologią.

– Wśród osób odwiedzających giełdę największą popularnością cieszą się duże kolorowe kryształy. Niekoniecznie musi to iść w parze z wartością danego minerału. Czasem można znaleźć zupełnie niepozorne okazy, które są prawdziwą gratką dla koneserów – tłumaczy.

Giełda w Kieleckim Kultury będzie otwarta dziś (niedziela, 12 listopada) do godz. 17.00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł, a dla młodzieży i emerytów 6 zł.

Idź do oryginalnego materiału