Gdzie wyrzucasz blistry po lekarstwach? Żółty pojemnik to zły wybór

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123rf.com /Pixel


Wyrzucanie blistrów po lekach do żółtego pojemnika, choć wydaje się logiczne, jest niewłaściwe i nieskuteczne. Takie zachowanie prowadzi do poważnych problemów w procesie recyklingu i obciąża system gospodarki odpadami. Wyjaśniamy, jak w odpowiedzialny sposób pozbyć się niepotrzebnych pozostałości po lekach.

Gdzie wrzucać blistry po lekarstwach?

Blistry po lekarstwach, choć wykonane z aluminium i tworzyw sztucznych, nie powinny być wrzucane do żółtych pojemników przeznaczonych na odpady metalowe i plastikowe. Chociaż teoretycznie oba te materiały nadają się do recyklingu, ich połączenie w blistrach uniemożliwia skuteczne oddzielenie i ponowne przetworzenie. Problemy te wynikają z braku technologii, które pomogłyby w pełni wykorzystać takie odpady w procesach recyklingu.

W niektórych krajach realizowane są już próby rozwinięcia zaawansowanych metod separacji materiałów dzięki nowoczesnych procesów chemicznych, jednak na szeroką skalę technologia ta przez cały czas pozostaje niedostępna. W efekcie zakłady recyklingowe nie są jeszcze w stanie efektywnie przetwarzać blistrów po lekach, co oznacza, iż ich wyrzucanie do żółtych pojemników prowadzi do zanieczyszczenia innych surowców.

Przeczytaj też: Gdzie wyrzucasz śmieci wielkogabarytowe podczas remontu? Większość osób łamie przepisy

Dlatego puste blistry po tabletkach należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, najczęściej w kolorze czarnym. Odpady te, po odebraniu przez służby komunalne, trafiają do sortowni, gdzie są dzielone na różne frakcje. Następnie, w zależności od składu i możliwości przetworzenia, część tych odpadów jest transportowana na składowiska, a pozostała frakcja poddawana jest spalaniu.

Gdzie oddać niepotrzebne leki?

Niepotrzebne lub przeterminowane leki nie powinny trafiać do domowych pojemników na śmieci. Zawarte w nich substancje mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, przenikając do gleby lub wód gruntowych. Aby uniknąć tego ryzyka, leki należy przekazać do specjalnych pojemników na przeterminowane medykamenty, które znajdują się w większości aptek. Jest to najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Przeczytaj też: Gdzie wyrzucasz przeterminowane kosmetyki? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Dla osób, które mają większe ilości niepotrzebnych leków, na przykład po zmarłym bliskim, alternatywą mogą być Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Tam również można oddać leki, które zostaną bezpiecznie zutylizowane przez specjalistyczne firmy zajmujące się odpadami niebezpiecznymi.

Warto również pamiętać, iż obowiązujące przepisy farmaceutyczne zabraniają przekazywania leków do ponownego wykorzystania np. w hospicjach, ponieważ środki te mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostaje ich odpowiednia utylizacja w przeznaczonych do tego miejscach.

Zobacz też:

Włóż cytryny do piekarnika i zaoszczędź czas oraz pieniądze. gwałtownie sobie podziękujesz

Nigdy nie jedz takich grzybów. Skutki mogą być opłakane

Tak wyczyścisz zlew ze stali nierdzewnej. Będzie lśnił czystością, bez smug

Idź do oryginalnego materiału