Gdzie wyrzucać zużyte soczewki kontaktowe? Większość Polaków zapomina o tej rzeczy

g.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Pixabay


Wiele osób używa soczewek kontaktowych zamiast okularów. Jedną z ich wad jest częsta wymiana, a co za tym idzie, specyficzna segregacja odpadów. Ważne jest, by mieć świadomość, jak prawidłowo się ich pozbyć, by nie zanieczyszczać środowiska.
Soczewki kontaktowe to dla wielu osób jedna z najbardziej niezbędnych rzeczy. Niestety wymagają one regularnej wymiany. Musimy zatem pamiętać, jak i gdzie najlepiej je wyrzucać. Nieodpowiednie segregowanie odpadów grozi grzywną, dlatego nie ma co ryzykować. Warto również zadbać o przyrodę. Zobacz, gdzie wyrzucać soczewki i opakowania, by nie narobić sobie kłopotów.

REKLAMA







Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz choćby 4 razy więcej



Jak segregować śmieci w domu? Recykling takich przedmiotów, jak soczewki jest niezwykle ważny
Na pierwszy rzut oka zasady segregacji niektórych śmieci rzeczywiście wydają się skomplikowane. Niekiedy choćby nie sposób zapamiętać ich wszystkich. Ważne jest jednak, by zawsze się upewnić, zanim pozbędziemy się odpadów. Zajmie nam to chwilę, a przynajmniej nie będziemy się przyczyniać do zanieczyszczania środowiska. Unikniemy również ewentualnych kar pieniężnych. W przypadku soczewek kontaktowych sprawa wydaje się specyficzna. Jest to bowiem produkt medyczny, który nie ulega biodegradacji. Są one jednak bardzo małe i cienkie, przez co wiele nieuświadomionych osób wyrzuca je do kanalizacji. Spłukiwanie soczewek w toalecie niesie za sobą szereg zagrożeń dla natury. Ze względu na niewielki gabaryt oczyszczalnie ścieków nie są w stanie ich wybrać i odfiltrować. Dostają się więc one do mórz i oceanów, zagrażając żyjącym tam organizmom. Jak zatem prawidłowo je wyrzucać? To wcale nie takie trudne.


Jak utylizować soczewki kontaktowe oraz opakowania od nich? Poszukaj tych kontenerów
Na początek same opakowania po soczewkach - najczęściej są one kartonowe, więc po prostu wrzucimy je do pojemnika na makulaturę. Wystarczy, iż znajdziemy w okolicy niebieski pojemnik na papier i tam zutylizujemy kartonik, najlepiej go składając, by nie zajmował zbyt wiele miejsca. jeżeli chodzi o blistry, te są plastikowe, zatem pozbędziemy się ich w żółtym kontenerze. Pamiętajmy także o odkręceniu wieczka, jeżeli jest ono aluminiowe. Same zużyte soczewki kontaktowe, choć nie mogą być recyklingowane, również wrzucamy do pojemnika na plastik. Pod żadnym pozorem nie wybierajmy jednak śmietnika na odpady zmieszane, gdyż tylko będą zwiększać i tak już ogromne pokłady mikroplastiku, który może rozkładać się choćby kilkaset lat. Przy okazji warto wiedzieć, co zrobić z płynem do czyszczenia soczewek. Tutaj sprawa jest prosta. Wszelkie przeterminowane i zepsute krople do oczu oraz sól fizjologiczną możemy bez obaw wylać do zlewu lub toalety. Jak widać, wcale nie trzeba wiele, by przyczynić się do większego zadbania o naszą planetę.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału