Jaka impreza skupia największą uwagę świata żaglowców w 2025 roku? Które porty odwiedzi flota The Tall Ships Races? Gdzie zobaczymy najwięcej jednostek? Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń najbliższych 12 miesięcy.
Krzysztof Romański, 1.01.2025 roku
Sezon imprez żeglarskich w Europie rozpocznie się wiosną. Od 9 do 11 maja zaplanowano Hafengeburtstag, czyli urodziny portu w Hamburgu, obchodzone na pamiatkę decyzji o lokacji przystani w ujściu Łaby, podjętej przez cesarza Fryderyka Barbarossę 7 maja 1189 roku. Impreza standardowo przyciąga kilka dużych żaglowców (zwykle także Dar Młodzieży) i liczną grupę tradycyjnych jednostek z Niemiec, Holandii i Danii. Oprócz parady żagli, na rzece odbywa się również balet holowników i efektowne pokazy świetlno-muzyczne z udziałem statków wycieczkowych. Innym dorocznym wydarzeniem w Niemczech jest Kieler Woche w Kilonii, którego kulminacją jest Windjammerparade. W tym roku Zatoka Kilońska, nazywana czasem Kilońskim Fiordem, zabieli się żaglami 28 czerwca.
Tolszipy na Morzu Północnym
Po ubiegłorocznym „przeoraniu” Baltyku, regaty The Tall Ships Races przenoszą się na wody Morza Północnego i Kanału La Manche. Agenda imprezy przewiduje aż cztery etapy wyścigowe i pięć zlotów. Pierwsze dwa przystanki zaplanowano we Francji, która coraz śmielej funkcjonuje na „tolszipowej” mapie. Inaugurujący wydarzenie zlot odbędzie się w Hawrze w dniach 4-7 lipca. Normandzkie miasto gościło już flotę żaglowców w 2017 roku (zobacz naszą relację tutaj). Wówczas jednostki kończyły tam długą transoceaniczną kampanię pod nazwą Rendez-Vous 2017 Tall Ships Regatta, organizowaną z okazji 150. rocznicy proklamowania konfederacji Kanady. Drugim francuskim portem na trasie będzie Dunkierka, której debiut w roli gospodarza regat pokrzyżował koronawirus (w Dunkierce miało się odbyć TSR 2020). Żaglowce w towarzystwie fregaty Duchesse Anne – muzealnej siostry Daru Pomorza, zacumują pomiędzy 10 i 13 lipca.
By dotrzeć do trzeciego miasta-gospodarza, uczestnicy imprezy będą musieli pożeglować 430 mil morskich na północ. The Tall Ships Races wróci do Aberdeen po 28 latach (poprzednie edycje miały miejsce w latach: 1991 i 1997). 22 lipca, zostawiając za rufami urocze szkockie destylarnie, żaglowce ruszą do trzeciego wyścigu, którego metę wyznaczono na środku Morza Północnego. Po zakończeniu regat flota będzie mogła w niespiesznym tempie, w ramach towarzyskiego etapu cruise-in-company, kierować się w stronę Kristiansand (31 lipca-2 sierpnia). Ten port w południowej Norwegii może pochwalić się sporym „tolszipowym” doświadczeniem, jakiego nabrał organizując zloty w latach: 2010 i 2015. Przywilej goszczenia finału regat (6-9 sierpnia) tym razem przypadnie duńskiemu Esbjergowi, który ostatnio podejmował regatową flotę w 2022 roku.
Mamy nadzieję, iż trasa The Tall Ships Races 2025 okaże się atrakcyjna dla armatorów żaglowców, a tysiącom młodych ludzi, których spodziewamy się w załogach, będzie szansą na przeżycie niezapomnianej przygody – mówi Magda Makowska, która kolejny raz staje za sterami The Tall Ships Races jako dyrektorka regat.
Sail Amsterdam – impreza roku
Największe emocje w żaglowcowym świecie w tym roku wzbudza Sail Amsterdam, zwłaszcza iż ostatnia edycja tej spektakularnej imprezy miała miejsce dekadę temu. W 2020 roku wydarzenie, jak wiele innych, odwołano z powodu pandemii, publiczność w Niderlandach może więc mówić o swego rodzaju wyposzczeniu. Organizowany od 1975 roku raz na 5 lat zlot jest magnesem przyciągającym do Holandii miliony odwiedzających. Zawsze ruchliwe amsterdamskie kanały w ciągu czterech dni imprezy stają się niemal zakorkowane. Jachty, barki, motorówki – ba – choćby kajaki – kto tylko ma sposobność, chce obejrzeć żaglowce z wody. W tym roku Sail Amsterdam zaplanowano na 20-24 sierpnia. Najbardziej widowiskowo zapowiada się parada przy wejściu do portu (Sail-In), podczas której strzeliste „piramidy” masztów dominują nad pływającym wokół nich „planktonem”. Choć największe jednostki zwykle nie stawiają pełnych żagli (na tak ograniczonym akwenie warunki pogodowe muszą być ku temu idealne), widok zatłoczonego Noordzeekanaal robi oszałamiające wrażenie.
Nieco krótszą historią (pierwsza edycja odbyła się w 1986 roku) i mniejszą renomą cieszy się Sail Bremerhaven, również organizowany w cyklach 5-letnich. Tym razem flota żaglowców (w składzie niemal takim samym jak w Amsterdamie) zacumuje u ujścia Wezery w dniach 13-17 sierpnia. Tu również punktem kulminacyjnym będzie parada na rozpoczęcie, jednak – w przeciwieństwie do Amsterdamu – warunki do postawienia żagli są dużo lepsze.
A co w Polsce?
Natłok letnich wydarzeń w Europie zachodniej w tym roku jest tak duży, iż ciężko uniknąć konfliktów dat. I tak frekwencyjną zagwozdkę mają organizatorzy dorocznego Hanse Sail w Rostoku (7-10 sierpnia), które częściowo pokrywa się z finałem The Tall Ships Races w Esbjergu. Z podobnymi dylematami mierzą się organizatorzy imprez w Polsce. Baltic Sail w Gdańsku zaplanowano tym razem w połowie lipca (11-14), natomiast zlot Żagle w Szczecinie w dniach 15-17 sierpnia. Mimo to, na obu wydarzeniach nie zabraknie ciekawych jednostek. Warto już dziś rezerwować terminy!