Cześć Przyjaciele!
Zapraszam na przegląd siedmiu zdjęć z Gdańska! To 7 pięknych miejsc lub widoków, 7 przemyśleń, 7 ciekawostek.
To 7 razy Gdańsk!
“Miejskie inspiracje”, zwane wcześniej “przemyślenia i refleksje”, są najdłuższą serią na moim blogu. Właśnie od tego się zaczęło – od pokazywania różnych ciekawych, ładnych i interesujących miejsc w Gdańsku.
Poniżej kilka innych postów z tej serii:
- Ile mamy w Gdańsku mostów? – miejskie inspiracje #92
- Miejskie inspiracje #80 – miejsca w Gdańsku bez turystów, a jakie piękne!
- Miasto to przestrzeń, która pozwala poczuć się wyjątkowo – miejskie inspiracje #90
- Miejskie inspiracje #86 – jak robię zdjęcia? Jaki Gdańsk pragnę Wam pokazywać? 12 przykładów
- Miejskie inspiracje #84 – jak odkrywać Gdańsk OD NOWA? 7 sprawdzonych sposobów
W niniejszej, STO DZIEWIĄTEJ odsłonie “Miejskich inspiracji” dzielę się z Wami zdjęciami, przedstawiającymi miejsca w Gdańsku, które nadają się na spacery. Nie podaje konkretnych miejsc, a nakreślam możliwości. A tych jest w Gdańsku bez liku. Sprawdźcie sami.
Zapraszam serdecznie do lektury!
1. Nad wodą
Gdańsk jest jednym z najbardziej “nawodnionych” miast w Polsce! Co więcej, to nie tylko morze (Zatoka Gdańska), ale cały szereg różnego rodzaju wód. Jest różnorodnie! Mamy więc (w granicach miasta) jeziora, stawy, zbiorniki retencyjne, kanały, fosy, rzeki, potoki. Każda z kategorii ma w Gdańsku co najmniej kilka odsłon. Nie każde miejsce jest świetnie dostosowane do spacerów, ale wiele jest i możliwości jest mnóstwo.
2. W parku
W Gdańsku znajduje się ponad dwadzieścia parków, których powierzchnia (łącznie) przekracza 200 ha. Mamy parki zabytkowe, mamy urządzone niedawno, mamy takie, które pamiętają czasy powojenne. W parkach kilometry alejek, ścieżek i możliwości. Znacie wszystkie parki w Gdańsku?
3. W lesie
Nasze miasto posiada wielkie kompleksy leśne! Cały pas nadmorski, a szczególne las między Stogami a Górkach Zachodnimi lub na Wyspie Sobieszewskiej, to magiczny zapach, iglaste drzewa i szum fal. Z kolei lasy TPK (Trójmiejski Park Krajobrazowy) oferują wzgórza, doliny, potoki, więcej drzew liściastych, polan i ciekawych miejsc. Łącznie kilka tysięcy hektarów możliwości.
4. Po górkach
Naturalnych punktów widokowych Ci u nas dostatek! Gdańsk położony jest na styku trzech zróżnicowanych krain geograficznych. Pojezierze Kaszubskie charakteryzuje się morenowymi wzgórzami, na których ulokowano sporą część miasta. Dzięki temu spacerując po mieście, mamy możliwość oglądać wspaniałe widoki. Możliwości spacerowych śladem naturalnych punktów widokowych jest bardzo wiele.
5. Po plaży
Gdańsk w swoich granicach administracyjnych ma 21 km ogólnodostępnych plaż. Najdłuższy nieprzerwany niczym odcinek znajdziecie na Wyspie Sobieszewskiej – około 11 km ciągłego piasku. Co ważne, w zależności od miejsca plaże zmieniają swój charakter, niektóre są niemal puste i dzikie, inne przyciągają imprezowiczów.
6. Po deptakach
Gdańsk, podobnie jak każde inne miasto, dysponuje ulicami wyłączonymi z ruchu kołowego i przeznaczonymi tylko i wyłącznie dla pieszych. Ulice Długa, Piwna (fragment), Ogarna (fragment), Tkacka, Mariacka, Św. Ducha (fragment), I i IV Grobla bądź Stągiewna zapewniają swobodny spacer w otoczeniu historycznej zabudowy. Poza tym mamy przecież takowe place – Długi Targ, bądź nabrzeża – Długie, Rybackie i te na Ołowiance i Wyspie Spichrzów.
7. Po dzielnicach
Gdańsk to również wiele CIEKAWYCH dzielnic. Szczególnie te starsze potrafią zachwycić. Architektura przedwojennych osiedli, rzędy wiekowych drzew, interesujący układ urbanistyczny lub imponujące założenia parkowe – to wszystko przyciąga spacerowiczów. Orunia, Wrzeszcz, Oliwa, Brzeźno, Nowy Port, Strzyża, Aniołki, Chełm, Siedlce bądź Dolne Miasto – to niektóre z dzielnic, po których bardzo miło się spaceruje. Propozycje spacerów po KAŻDEJ dzielnicy Gdańska znajdziecie na górze strony w zakładce “projekt dzielnicowy”.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję za wizytę na blogu, obejrzenie zdjęć i lekturę opisów. Mam nadzieję, iż zdjęcia się Wam spodobały, a przemyślenia dały… do myślenia