Gdzie Polacy podróżują najchętniej? Ten egzotyczny kraj ma palmę pierwszeństwa. Idzie po rekord

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Gelia/istock


Wakacje się skończyły, ale sezon urlopowy wciąż trwa. Gdzie najchętniej wybierają się Polacy? W tym roku zdecydowanie wybierają ten egzotyczny kraj. Do tego stopnia, iż mogą pobić rekord sprzed 14 lat. Jednym z powodów jest złagodzenie zasad wjazdu, ale nie tylko. Dlaczego Tunezja jest tak popularna?
Polacy jeżdżą do różnych państw świata, ale to właśnie afrykańska Tunezja w 2024 roku bije rekordy popularności. - Według stanu na koniec sierpnia Tunezję odwiedziło już 220 tysięcy turystów z Polski. Zakładamy, iż do końca roku do Tunezji przyjedzie co najmniej 290 tysięcy Polaków, co będzie oznaczało wzrost o ok. 40 procent w skali roku - przekazał w rozmowie z serwisem Fly4free.pl Gannouni Naoufel, dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki na Polskę. To oznacza, iż rekord z 2010 roku może zostać pobity. Wówczas Tunezję odwiedziło 280 tysięcy Polaków. Skąd ta moda na ten właśnie kraj? Przede wszystkim wpływ na to ma złagodzenie zasad wjazdu. Do końca 2024 roku Polacy mogą wjechać na teren Tunezji na podstawie dowodu osobistego i bez wizy. A to nie wszystko.


REKLAMA


Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]


Polacy wybierają Tunezję. Ten kraj ma wiele wspaniałych zabytków
Tunezja może się poszczycić wieloma zabytkami, z czego część została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To m.in.:


Medyna w Tunisie - stara zabudowa mieszkalna, handlowa i liczne meczety i pałace;
Medyna w Susie - ruiny budowli fenickich, rzymskich, bizantyjskich oraz islamu;
Medyna w Kairuanie - zabytki islamu;
ruiny miasta punickiego i rzymskiego w Kartaginie,
Miasto punickie Karkawan z nekropolią;
amfiteatr w Al-Dżamm;
ruiny rzymskiego miasta Dougga.


Warto wiedzieć, iż w Tunezji do obecnych czasów przetrwały takie zabytki jak ryty naskalne, ceramika z okresu późnego paleolitu, mezolitu oraz neolitu, wyroby fenickie, w tym stele i sarkofagi, ruiny rzymskich budowli i dawnych kościołów.


Tunezja to nie tylko zabytki. Zachwyca też przyroda i kultura
Opisując Tunezję, nie sposób nie wspomnieć też o Parku Narodowym Aszkal, który wraz z otaczającym go terenem bagiennym jest wpisany zarówno na listę światowych rezerwatów biosfery, jak i na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zresztą cała przyroda tego północnoafrykańskiego kraju może zachwycać swym pięknem. Występuje tam śródziemnomorska roślinność, stepy i pustynie. Turystów przyciągają też cudowne plaże i lazurowa woda, a także wiele imprez kulturalnych, zwłaszcza tych corocznych:


Międzynarodowy Festiwal w Kartaginie;
Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Mahr;
Międzynarodowy Festiwal Sahary;
Omek Tanno, czyli pochodzący ze starożytności tunezyjski festiwal przywoływania deszczu.


Poza tym są też organizowane różne festiwale muzyczne, dotyczące zarówno tunezyjskiej muzyki, jak i innych gatunków, np. jazzu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału