Gdynia to prawdopodobnie najmniej doceniana przez turystów część Trójmiasta. Choć brak jej średniowiecznych zabytków Gdańska czy kurortowego klimatu Sopotu, zaskakuje swoją ,,młodzieżową” energią i niezwykłą historią jednego z najbardziej udanych projektów II Rzeczypospolitej.
Jak mała wioska nagle stała się światowym portem? Które atrakcje Gdyni koniecznie trzeba odwiedzić, a gdzie można odpocząć po całym dniu pełnym wrażeń? Przekonajcie się, co warto zobaczyć w Gdyni!
Gdynia atrakcje – 16 propozycji
Większość opisanych tu miejsc położonych jest wzdłuż lub w pobliżu Mola Poludniowego, które wraz ze Skwerem Kościuszki tworzy wspólną przestrzeń spacerową.
1. ORP ,,Błyskawica”
To prawdopodobnie jeden z najbardziej doświadczonych w boju i skutecznych polskich okrętów wojennych – brał udział w eskorcie ponad 80 konwojów i ponad setce patroli. Między innymi osłaniał Brytyjczyków wycofujących się spod Dunkierki i aliantów lądujących w Normandii. Walczył na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. ,,Błyskawica” wróciła do Polski w 1947 roku, a od 1976, już ,,na emeryturze”, służy jako muzeum.
Zwiedzanie ORP ,,Błyskawica” odbywa się w ramach biletu z Muzeum Marynarki Wojennej, zakupionych stacjonarnie (brak możliwości rezerwacji online). Jednostkę można oglądać oddzielnie albo w ramach biletu łączonego z ekspozycją w Muzeum Marynarki Wojennej – ta druga opcja pozwala zaoszczędzić kilkanaście złotych.
2. Dar Pomorza
Najdumniejszy żaglowiec polskiego wybrzeża? To miano według nas (szczurów lądowych, zaznaczmy ;)) dzierży Dar Pomorza, statek pływający pod polską banderą od 1929 roku , a więc prawie sto lat (zbudowany w 1909 roku, a przez Polskę oficjalnie ochrzczony w 1930 r)! Przez dekady służył uczniom szkół morskich – policzono, iż wyszkolił ponad 13 tysięcy młodych adeptów żeglugi.
Jako pierwszy statek pod polską banderą popłynął dookoła świata, wygrywał międzynarodowe regaty i brał udział w zlocie na cześć 200-lecia Stanów Zjednoczonych.
Fregatę odznaczono choćby Krzyżem Komandorskim. Swoją karierę skończył w 1982 roku i od 1983 r. prezentowany jest jako obiekt muzealny. Jego następcą jest Dar Młodzieży. W Gdyni zwiedzać można pokład oraz wnętrza Daru Pomorza i dzięki temu unaocznić sobie, jak wyglądała służba na takiej jednostce.
3. Akwarium Gdyńskie
Na gdyńskim molo uwagę przykuwa budynek Akwarium Gdyńskiego. To wyjątkowe miejsce istnieje od lat 70-tych i funkcjonuje podobnie do tradycyjnych ZOO – uczestnicząc w badaniach nad gatunkami zwierząt i działając na rzecz bioróżnorodności. Oczywiście porównując gdyńskie akwarium z powstałymi w ostatnich latach Afrykarium we Wrocławiu i Orientarium w Łodzi, nie robi już takiego wrażenia jak dawniej, ale okazało się, iż bawiliśmy się zaskakująco dobrze.
Spotkacie tu ryby, których ,,nie wymyśliłby” choćby najbardziej szalony grafik – kolekcja jest imponująca i pozwalająca unaocznić sobie bioróżnorodność mórz i oceanów. Nie zabrakło także elementu edukacyjnego – sami dowiedzieliśmy się sporo m.in. o tuńczykach, pingwinach, rybie zwanej samogłowem czy o przyrodzie Bałtyku, a także o organizmach, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia… Wiecie np. jak wygląda niszczuka krokodyla, ryba, która istnieje od min. 140 mln lat? Poza rybami zobaczycie tu w akwaterrariach gatunki żyjące pomiędzy lądem i wodą.
Polecamy poświęcić temu miejscu trochę czasu, nie tylko po to, aby cieszyć wzrok kolorami rodem z ciepłych mórz rafy koralowej, ale także aby dowiedzieć się, jaki wpływ ma działalność człowieka na gatunki, które przez miliony lat doskonale dostosowywały się do najróżniejszych zmian środowiska… Wizyta sporo wniesie także do Waszego zrozumienia przyrody Bałtyku i tego, jak możemy pomóc ,,naszemu” morzu (a przynajmniej za bardzo mu nie przeszkadzać).
Bonusem gdyńskiego akwarium jest miły taras z widokiem na Zatokę – idealny do przerwy w czasie zwiedzania.
4. Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski i Plaża Miejska (Śródmieście)
Podstawową trasą spacerową każdego turysty przyjeżdżającego do Gdyni jest ,,rundka” wokół Skweru Kościuszki, przystanek na plaży i spacer wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Można tu też pojeździć na rolkach i rowerze – byle ostrożnie, bo w tych centralnych punktach bywa tłoczno. Bardzo lubimy przejść się Bulwarem i pomoczyć chwilę nogi w Bałtyku – czuć tu taki wakacyjny klimat, a przecież jest się praktycznie w centrum miasta.
Plaża miejska w Śródmieściu oferuje także sprzęt dla osób z ograniczoną mobilnością, a drewniane kładki pozwalają podjechać do samej wody, także wózkom dziecięcym. W sąsiedztwie plaży znajduje się plac zabaw. Z kolei wybierając się na spacer Bulwarem Nadmorskim, dojdziecie aż do plaży przy Polance Redłowskiej (ok. 1.5km z Plaży Miejskiej).
5. Marina Gdynia
Marina w Gdyni to jedno z najprężniej działających miejsc związanych z żeglarstwem w kraju – co roku odbywa się tu wiele imprez, m.in. zloty żaglowców.
Gdyńską marinę obsiadły różne gastro-przybytki – jedne ładniejsze, drugie niestety dość szpetne, także z różną jakością jedzenia. Zanim gdzieś przysiądziecie, sprawdźcie opinie na Google, bo da się znaleźć perełki – np. Może Kawy na szybką kawkę z ciastem. Miło jest popatrzeć nad kubkiem dobrej kawy na zacumowane po sąsiedzku jachty.
6. Molo w Orłowie
Molo w Orłowie to chyba jedno z naszych ulubionych miejsc w mieście. Skromniejsze niż to sopockie, a dzięki temu mniej oblegane, na uboczu względem centrum Gdyni. Ciekawostką jest, iż kiedyś liczyło ono ponad 400 metrów długości, ale po zniszczeniach sztormu w latach 40-tych odbudowano je tylko do 180 metrów.
Koło mola działają knajpki, wózki kawowe, małe wędzarnie ryby – słowem wszystko, żeby trochę posilić się np. po spacerze wzdłuż plaży, zarówno w ciepły, jak i zimny dzień.
Sama dzielnica Orłowo też jest miła dla oka – większość zabudowań to eleganckie wille. Co ciekawe, nazwa tego fragmentu Gdyni wywodzi się od dawnej karczmy Adlera (niem. ,,orzeł”), która mieściła się kiedyś w tych okolicach.
Orłowo i Sopot dzielą ok. 3 kilometry, które można pokonać, spacerując plażą. To przemiła trasa, którą pokonywaliśmy wielokrotnie i chyba o każdej porze roku.
Do Orłowa można dojechać SKM-ką, przystanek Gdynia Orłowo. Spacer do Orłowa łatwiejszy jest od strony Sopotu niż centrum Gdyni.
7. Domek Żeromskiego
W okolicy mola, przyciągającym uwagę miejscem jest Domek Żeromskiego, w którym rezydował pisarz (jego inną posiadłość zobaczycie także w lubelskim Nałęczowie). Interesowała go budowa nowego miasta, spotykał się także z lokalnymi ludźmi kultury. Wnętrza tego uroczego budynku można zwiedzać.
8. Muzeum Miasta Gdynia
Tu polecamy rozpocząć zwiedzanie Gdyni – nic bowiem tak dobrze nie pokazuje historii tego niezwykłego miasta, jak wystawa w Muzeum Miasta Gdynia. Widzieliśmy ją zarówno w poprzedniej, jak i obecnej formie i obie otworzyły nam oczy na to, jak niezwykłym projektem było zbudowanie międzynarodowego portu praktycznie ,,na korzeniu”.
Raptem w ciągu 1-2 pokoleń do niegdyś sennej podmorskiej wsi zaczęły przybywać egzotyczne towary i światowe idee. O tym, i wielu innych ciekawostkach, dowiecie się z wystawy stałej ,,Gdynia. Dzieło otwarte”, zaaranżowanej w nowoczesny i przystępny sposób. Odbiorca może dostosować poziom szczegółowości do zainteresowania danym wątkiem, a tych nie brakuje. Spodziewajcie się wielu animacji, ciekawych statystyk, historii poszczególnych osób czy kolekcji ,,zamorskich trofeów”.
W 2024 roku w muzeum można przy okazji zwiedzić ciekawą wystawę o pradziejach Gdyni – ukazującą najważniejsze znaleziska archeologiczne odnalezione na terenie miasta.
p.s. Polecamy także uroczy sklepik muzealny z pięknymi produktami – takie niebanalne pamiątki.
9. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
W tak ważnym porcie Polski nie mogło zabraknąć wystawy o Marynarce Wojennej, instytucji powołanej ponad 100 lat temu przez Piłsudskiego. Dowiecie się z niej, jak po 123 latach rozbiorów od podstaw stworzono nową siłę zbrojną, której przyszło zmierzyć się z wrogą morską potęgą ledwie 20 lat później.
W muzeum znajduje się także ekspozycja prezentująca informacje o żaglowcach – pięknie przygotowane modele najsłynniejszych statków, m.in. tych Kolumba, czekają na pasjonatów morskich opowieści. A miłośników tematu zainteresuje prawdopodobnie zbrojownia, pokazująca oryginalne uzbrojenie polskich (i nie tylko) okrętów.
Ciekawostką jest dostępność audioprzewodnika na telefon, z którym można zwiedzać nie tylko wystawy stałe, ale także ORP ,,Błyskawica”.
10. Muzeum Emigracji w Gdyni
Kolejna arcyciekawa wystawa na terenie Gdyni to zlokalizowane w dawnym Dworcu Morskim Muzeum Emigracji. Co łączy Świętosławę, matkę skandynawskich królów, Roksolanę, żonę Sulejmana Wspaniałego i Fryderyka Chopina? Na pierwszy rzut oka niewiele, ale odpowiedź na to pytanie znajdziecie na wystawie Muzeum Emigracji. Lokalizacja wystawy jest nieprzypadkowo – udostępniono ją w miejscu, które obsłużyło tysiące rejsów pasażerskich, zabierających migrantów, turystów czy uciekinierów.
Wystawa pokazuje zarówno losy tych, którzy na terenie Rzeczypospolitej szukali bezpiecznego schronienia, jak i uciekających z Polski przed biedą, konfliktami lub prześladowaniami, poszukujących szczęścia w innych zakątkach globu. Ciekawie poprowadzona narracja opowiada nie tylko o ,,wielkiej historii”, ale przybliża także losy poszczególnych osób i rodzin. Ciekawie jest dowiedzieć się, co w listach z Ameryki pisał rodzinie biedny galicyjski chłop lub jak w czasach PRL-u nieliczni śmiałkowie próbowali pokonać Bałtyk i znaleźć się po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny.
To doskonała propozycja na dzień z historią – szczególnie przydatna, gdy nad Bałtykiem złapie deszcz ;). A choćby jeżeli takie tematy nieprzesadnie Was interesują, i tak warto podejść pod dawny Dworzec Morski i przyjrzeć się jego modernistycznej bryle. To wyjątkowe miejsce w historii polskiej turystyki – stąd co tydzień odchodziły słynny statek ,,Batory”. Więcej o naszych wrażeniach przeczytacie w tekście o Muzeum Emigracji w Gdyni.
11. Klif Orłowski i Kępa Redłowska
Klif w Orłowie to długa na ponad 600 metrów i w wysoka na 40 metrów (w najwyższym miejscu) skarpa, pozostałość po ruchach lodowca. Widać z niego jak na dłoni piękną linię brzegową.
Niestety, erozja robi swoje – przewiduje się, iż klif może zniknąć choćby w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Szacuje się, iż rocznie tracimy około metra klifu. Dlatego ważne, aby poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach tak, by pomóc zachować to miejsce chociażby dla kolejnego pokolenia. Warto zwracać też uwagę na wszelkie aktualne ostrzeżenia związane z uszkodzeniami przez sztormy – np. niedalej jak w grudniu 2023 roku wichura przewróciła stabilizujące skarpę drzewa, a część klifu się osunęła.
Tyły klifu porasta piękny las bukowy, objęty od ponad 80 lat ochroną rezerwatu przyrody. To tu morenowe wzgórze przecinają doliny potoków, tworząc unikalny przyrodniczy zakątek. Pośród zieleni skrywają się elementy stanowisk artyleryjskich.
Spacer po ścieżkach przyrodniczych najlepiej zacząć od strony placu Zakowicz lub od strony plaży z wejść 12, 13 lub 14 GDY.
12. Kamienna Góra – zabytkowa dzielnica, kolejka i park
Kamienna Góra to dawna dzielnica letniskowa, która do dziś w dużej mierze zachowała swój willowy charakter. Układ urbanistyczny tej najmniejszej dzielnicy Gdyni objęty jest opieką konserwatora. Znajdziecie tu przykłady architektury modernistycznej i domy w stylu ,,dworku polskiego”. To bardzo zielony zakątek, ulokowany na wzniesieniu, z którego, między prześwitami drzew, widać Bałtyk.
Polecamy zajrzeć także na punkt widokowy – można podejść na niego schodami (np. od strony Teatru im. Baduszkowej) lub wjechać kolejką, w przeszklonej gondoli (wjazd bezpłatny, kolejka kursuje cały rok, we wszystkie dni tygodnia).
13. Gdyński Szlak Modernizmu
Historia Gdyni, miasta budowanego praktycznie od zera, pozwoliła na spójny architektoniczny projekt centrum miasta – w duchu modnego wtedy modernizmu. Białe budynki z charakterystycznymi zaokrągleniami do dziś wyglądają bardzo estetycznie, a nawiązania do morza czy brył statków to miły ukłon w stronę marynistycznego wizerunku miasta. Określa się go choćby mianem ,,stylu portowego”.
Zainteresowanym tym tematem polecamy osobny portal, pełen ciekawostek architektonicznych i dokładniejszych opisów co ciekawszych budynków – z pewnością przyda się przy spacerze.
14. Torpedownia Babie Doły (Hexengrund)
Jednym z ulubionych przez fotografów miejsc w Gdyni jest Torpedownia Babie Doły. Ta tajemnicza konstrukcja oferuje ciekawą perspektywę do zdjęć – ale nie tylko. Równie interesująca jest jej historia- obiektu zbudowanego przez nazistów w trakcie II wojny światowej celem testowania torped. Do torpedowni prowadziło molo, które z czasem, po opuszczeniu obiektów przez Niemców, popadło w zniszczenie. Pod koniec lat 70-tych specjalnie wysadzono jego część, żeby uniemożliwić postronnym eksplorowanie budynku.
Dziś ruiny torpedowni ogląda się z kameralnej plaży Babie Doły. Uwaga – lepiej nie pływać za blisko starego molo, to bardzo niebezpieczne.
Samochód najlepiej zostawić na Parkingu przy ul. Zielnej i przejść spacerem w stronę plaży Babie Doły.
15. Centrum Nauki Experyment
Każde większe miasto stawia teraz na muzea naukowe i Gdynia nie jest w tym odosobniona. Choć jeszcze w Experymencie nie byliśmy, sprawia wrażenie interesującego i przestronnego miejsca, w którym w lekki sposób można dowiedzieć się co nieco z zakresu szeroko rozumianych nauk ścisłych. W sporej hali ustawiono wiele obiektów, które angażują zwiedzających i pokazują, iż nauka może być fajną zabawą. Dajcie znać, jeżeli byliście i podzielcie się odczuciami w komentarzach. My chętnie zajrzymy tu przy niepogodzie i przetestujemy miejscówkę z naszymi małymi ,,naukowcami”.
16. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
Choć to może mniej oczywista atrakcja Gdyni, gorąco polecamy wplecenie jakiegoś przedstawienia do programu wycieczki po Gdyni. Scena funkcjonuje od 1958 roku i jest jedną z ważniejszych w gatunku musicalowym w kraju – tuż obok warszawskiej Romy. Widzieliśmy tu m.in. świetne przedstawienie „Notre Dame de Paris”, czyli opowieść o bodaj nasłynniejszym europejskim dzwonniku.
Teatr im. Baduszkowej chętnie sięga także po rodzime inspiracje – wystawiając np. musicalowego „Wiedźmina”, „Lalkę” czy „Chłopów”, a na scenie kameralnej polską poezję. Rodziców może zainteresować oferta skierowana do młodszego odbiorcy.
17. Gdyńskie Centrum Filmowe
Jednym z pierwszych skojarzeń z Gdynią jest słynny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, w trakcie którego nagradza się twórców prestiżowymi ,,Złotymi Lwami”. Imponujący i przykuwający uwagę budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego przypomina o tym filmowym ,,zacięciu” Gdyni. Służy jako miejsce do projekcji filmowych, debat i spotkań wokół filmu i innych sztuk. Wydarzenia często realizowane są też w sąsiednim parku i muszli koncertowej – warto śledzić kalendarz wydarzeń, może uda Wam się wpleść jakiś event w plan zwiedzania Gdyni.
Jeszcze więcej Gdyni! interesujące książki o Gdyni
Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w Gdyni lub, po powrocie, ,,pobyć” w niej jeszcze trochę dłużej, polecamy te książki z Gdynią w roli głównej:
- ,,Gdynia Obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, Grzegorz Piątek – bardzo porządna ,,biografia” Gdyni, w której autor opisał zarówno jasne, jak i ciemne strony tego ,,mega-projektu”, jakim była budowa polskiego portu w II RP. Autor podobnej monografii o Warszawie, szeroko nagradzanej.
- ,,Dżoker”, ,,Dakota”, ,,Domino”,Michał Piędziewicz – to historyczna trylogia gdyńska opowiadająca losy mieszkańców nowego miasta – każda kolejna część dzieje się w innej dekadzie, pozwalając, poza podążaniem za fabułą, prześledzić, jak zmieniała się Gdynia.
- ,,Sekrety Gdyni” Aleksandra Tarkowska – to książka naszpikowana ciekawostkami, historyjkami i anegdotkami z Gdyni. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się o mieście trochę więcej niż to, co opisane w standardowych przewodnikach.
Jak dojechać do Gdyni?
Samochodem sprawa jest dość oczywista, ale polecamy rozważyć także pociąg – do Gdyni kursują zarówno pociągi IC, jak i Pendolino, a większość składów już dawno nie przypomina kolei naszych młodości, warto więc dać im szansę.
Do Gdyni łatwo dojedziecie z Gdańska czy Sopotu choćby na jednodniową wycieczkę – trójmiejska ,,SKM”, czyli Szybka Kolej Miejska, kursuje bardzo regularnie i raptem w dwóch kierunkach, więc nietrudno jest zorientować się, co i jak. Bilety kupicie w automatach przed wejściami na peron lub na trójmiejskich dworcach, a także wygodnie online.
Atrakcje wokół Gdyni
Jeśli mało Wam zwiedzania, zapraszamy do tekstów, w których zachęcamy do poznawania okolic Gdyni:
Gdańsk
W naszym przewodniku po atrakcjach Gdańska opisaliśmy nie tylko najważniejsze zabytki, ale także m.in. pyszne adresy, roof bary z najlepszymi widokami i wiele więcej mniej oczywistych zakątków miasta
Sopot
We wpisie o atrakcjach Sopotu podpowiadamy, co warto zobaczyć w mieście, poza słynnym molem, rzecz jasna. Dowiedzcie się, gdzie ulokowały się najładniejsze sopockie kamienice i jak aktywnie spędzić czas w Sopocie
Przepiękna trasa rowerowa wzdłuż Zatoki Gdańskiej
Jeśli macie ochotę wyruszyć z Gdyni w rowerową wycieczkę w stronę Krynicy Morskiej i granicy z Królewcem, polecamy naszą relację z trasy rowerowej wzdłuż Zatoki Gdańskiej i Mierzeję Wiślaną.
Pomorze
Co warto zobaczyć w województwie pomorskim – to nasz największy tekst o regionie, w którym zawarliśmy dziesiątki podpowiedzi o tym, co zobaczyć w okolicy Gdyni i nie tylko. Od krzyżackich zamków po parki narodowe, od piaszczystych plaż po kaszubskie pagórki – z tym tekstem zaplanujecie udany wypad!