Poznaj fantastyczne frytki z dyni piżmowej z piekarnika, które rozpływają się w ustach. Przekąska jest słodka, chrupiąca i przede wszystkim smaczna. Wykonasz ją w 15 minut. Dowiedz się z czym podawać dyniowe frytki.
Frytki zrobiłam z dyni piżmowej, która została mi z porcji na szybkie ciasto dyniowe. jeżeli robisz cokolwiek z dyni, często zostaje Ci nadwyżka tego smacznego warzywa. Warto zrobić wówczas frytki z poniższego przepisu.
Frytki z dyni – składniki:
Kaloryczność 100 kcal w 100 g. Polecam w diecie: wegetariańskiej, wegańskiej i bezglutenowej.
- 500 g dyni (ja robiłam ciasto z dyni i to co zostało z połowy dyni piżmowej, pokroiłam na frytki),
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego,
- pół łyżki skrobi ziemniaczanej (lub kukurydzianej)
- 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego,
- ulubione przyprawy: oregano, papryka słodka, zioła prowansalskie,
- pół łyżeczki soli do oprószenia upieczonych frytek
Jaka dynia do frytek? Na frytki z dyni najlepiej sprawdzają się odmiany piżmowa oraz Hokkaido. Ta ostania jest najlepsza, ponieważ ma konsystencję zbliżoną do ziemniaka.
Jakie dodatki do frytek z dyni? Dzieci uwielbiają frytki z keczupem. Dorośli lubią moczyć frytki z dyni w sosie czosnkowym.
Jak zrobić chrupiące frytki z dyni?
Do przygotowania frytków potrzebować będziemy przede wszystkim: ostrego noża i deski do krojenia, miski, piekarnika.
Krok 1. Obieram i kroję dynię
Dynię (u mnie piżmowa) obieram ze skórki. Kroję na pół i usuwam gniazdo nasienne wraz z miękkim miąższem.
Kroję w 1 cm plastry, które następnie kroję w podłużne paski o grubości około 1 – 1,5 cm. Dynia jest bardzo twarda i używam ostrego noża. Otrzymuję podłużne frytki jak na zdjęciu.
Krok 2. Moczę frytki, osuszam i przyprawiam
Frytki z dyni płuczę pod bieżącą wodą i wrzucam do miski, zalaną zimną wodą. Moczę przez 60 minut.
Następnie odsączam i osuszam z wody. Dokładnie osuszam ręcznikiem papierowym.
Osuszone frytki wrzucam do miski i polewam oliwą z oliwek lub olejem roślinnym. Frytki z dyni mieszam w oliwie dzięki np 2 widelców lub szczypiec. Oliwa lub olej roślinny muszą dokładnie oblepić ścianki frytek.
Do małej salaterki wsypują skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą oraz ulubione przyprawy oprócz soli i dokładnie mieszam łyżką. Frytki z dyni solimy na samym końcu, aby nie rozciapały warzywa. Mieszanką oprószam frytki i obtaczamy.
Krok 3. Piekę frytki z dyni w piekarniku
Piekarnik nagrzewam do 190 stopni C.
Blaszkę piekarnika wykładam papierem do pieczenia. Układam obtoczone w skrobi i przyprawach frytki tak, aby się ze sobą nie stykały. Blaszkę z frytkami umieszczam na środkową półkę piekarnika. Piekę najpierw w temperaturze 200 stopni C z opcją grania góra i dół przez około 15 – 20 minut. Następnie ostrożnie wyjmuję blaszkę i przewracam każdą frytkę na druga stroną, aby się równomiernie podpiekły. Wkładam ponownie do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piekę przez około 15 – 20 minut z termoobiegiem w temperaturze 190 stopni C. Łącznie piekę przez około 30 – 40 minut. Czas pieczenia zależy przede wszystkim od grubości warzywa oraz od tego, czy warzywo jest młode czy stare.
Sprawdź także frytki z cukini
Gdy frytki się zarumienią, wyjmuję z piekarnika i odstawiam na 5 minuty do lekkiego ostudzenia. Zdejmuję z blachy i oprószam solą. Podaję zaraz po zrobieniu z keczupem, sosem czosnkowym lub samym jogurtem naturalnym. Smakują rewelacyjnie na ciepło. Gdy ostygną są mniej chrupiące.
Życzę smacznego!