Zanim jednak zasiądziemy do uroczystej kolacji, w wielu domach Wigilia rozpoczyna się uroczystą modlitwą. Następnie wybrana osoba, najczęściej jest to głowa rodziny, odczytuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2, 1-20) o tym, jak Chrystus przyszedł na świat. A kiedy należy się przeżegnać? Na końcu, a może na samym początku wspólnej modlitwy?
REKLAMA
Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler
Wspólna modlitwa w czasie Wigilii. A kiedy robimy znak krzyża?
Modlitwa przy wigilijnym stole to stały element katolickiej tradycji w wielu polskich domach w Wigilię. Odmawiana jest oczywiście przed kolacją, zanim zasiądziemy do stołu. Wtedy wyznaczona osoba, najczęściej jest to głowa domu, bierze do ręki Pismo Święte i czyta fragment dotyczący narodzin Jezusa.
Domownicy w tym czasie słuchają Słowa Bożego w ciszy i skupieniu. Gdy prowadzący odczyta Ewangelię, domownicy zaczynają modlić się modlitwą: "Ojcze Nasz" oraz "Zdrowaś Mario".
A kiedy należy zrobić znak krzyża? Robimy to na samym początku, zanim jeszcze sięgniemy po wersety Biblii. Osoba czytająca historię, na samym początku daje znak i mówi: "W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego" - pozostali domownicy dopowiadają "Amen" i robią znak krzyża. Następnie w milczeniu i zadumie słuchają słów z Pisma Świętego.
Po przeczytaniu historii czas na opłatek
Po odczytaniu fragmentu można zaśpiewać kolędę "Bóg się rodzi". To dość częsty zwyczaj praktykowany w wielu domach, jednak można i to pominąć. Kolejnym krokiem jest oczywiście przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń. Opłatek wigilijny to symbol pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem.