Od kilku lat, co roku, kiedy tylko w szkole wybije ostatni dzwonek, mój salon zaczyna wyglądać jak stolarnia. Na desce leżą kleje, narzędzia, deski, patyczki, listewki, piasek i inne, podstawowe narzędzia modelarskie. To drużyna Antka i moja zaczynają coś budować. W tym roku wpadłem na pomysł, iż w wakacje zorganizuję 4-dniowe warsztaty dla dzieciaków, na których zbudują coś, co kiedyś zbudowałem jakoś w 2007 roku, choć w mniejszej skali, do DBA. Fragment wału drewniano-ziemnego (wał hakowy). Mój model obozu do 15mm armii Wczesnej Polski, gród refugialny, czyli służący okolicznym mieszańcom jako miejsce schronienia w momentach zagrożenia, miał 8x8cm. Był też pomyślany w 15mm skali.
Natomiast model o jakim pomyślałem teraz, to model w skali 28mm. Nie będzie też ograniczony wymiarem podstawki, która dla DBA wynosiła 8x8cm.
Przez ostatnie kilkanaście lat, dostęp do informacji w sieci stał się dużo łatwiejszy. Widać to gdy porównam zdjęcia i inspiracje jakie miałem wtedy, gdy budowałem obóz do DBA a jakimi dysponuję dzisiaj. Za wzór grodu, którego głównym autorem jest Antek (służę za ciało doradcze ale większość pracy dokonuje się rękami Antka), posłużyły nam kopia artykułu
pochodzącego z czasopisma „Dragon” nr 2/96 z 1996 roku oraz artykuł dotyczący fortyfikacji ziemno-drewnianych Oleśnicy. Od razu zaznaczam, iż nie jesteśmy żadnymi ekspertami w dziadzinie umocnień tego typu, dlatego nasz model to pewna uproszczona wizualizacja na potrzeby projektu. Co widać choćby po tym jak umieściliśmy niefortunnie zaostrzone pale (z braku miejsca!). Natomiast staramy się uchwycić pewną ideę a model dopasować stopniem trudności do kilku spotkań modelarskich, jakie będą miały dzieciaki na jego zbudowanie. Chcę też dopasować model do posiadanych materiałów, więc punktem wyjścia jest 5cm płyta XPS, na bazie której powstaje model.
Poza samym modelem wału, będę miał dla młodych modelarzy po 4-6 figurek wojów do pomalowania! Figurki zawsze ożywiają takie budowle. Modele są z dwóch zestawów. Dark Age Archers od GBP i Late Saxons - Anglo Danes - od Victrix, moim zdaniem lidera jeżeli chodzi o plastikowe modele historyczne. Z zestawów można zbudować bardzo dużo, różnorako uzbrojonych wojów. Modele mogą posiadać od klasycznych włóczni, przez toporki i oszczepy a opancerzeni mogą być w wszelkiej maci kolczugi, przeszywanice i inne, typowe dla okresu elementy pancerzy. Są też głowy gołe, w szyszakach, hełmach normandzkich i innych. Ba! Jest choćby figurka mnicha, co doskonale spina oba, stary i nowy projekt, klamrą. Pamiętam jak podobał mi się pomysł duchownego podczas budowy pierwszego wału a tu proszę. Na nowym też można umieścić jego figurkę!
Jak widać projekt jest w połowie zrobiony ale nie będzie się ciągnął w nieskończoność jak to miało miejsce w przypadku makiet do Relicblade, bo w tym tygodniu musimy go pokazać w bibliotece, gdzie będziemy organizowali zajęcia. Co pozwoli salonowi na powrót do swojej pierwotnej funkcji. Uff...