Finał The Tall Ships Races znów przyciągnął tłumy do Szczecina

zaglowce.info 1 miesiąc temu

Ponad 1,3 miliona osób odwiedziło żaglowce podczas finału regat The Tall Ships Races 2024. Impreza gościła w Szczecinie już po raz czwarty w historii.

Krzysztof Romański, 7.08.2024 r.

Na zlot do Szczecina przypłynęło ponad 40 żaglowców biorących wcześniej udział w regatach oraz grupa statków i okrętów towarzyszących. Ogółem przy nabrzeżach stolicy Pomorza Zachodniego zacumowało ponad 65 jednostek. Największym żaglowcem tej edycji był Dar Młodzieży. Fregata Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stanęła tuż obok Trasy Zamkowej, w sąsiedztwie otwartego w ubiegłym roku Morskiego Centrum Nauki. Charakterystyczny budynek sylwetką przypominający statek, z kolorowo podświetlaną elewacją, stanowił znakomite tło dla Daru, zwłaszcza po zmroku.

Chociaż oficjalnie finał rozpoczynał się 2 sierpnia, większość jednostek weszła do Szczecina już wcześniej. I robiła to w niezwykle efektowny sposób. W tym roku popularne były parady rejowe, z których wcześniej słynęli przede wszystkim żeglarze latynoamerykańscy. Tym razem o tak spektakularne powitanie portu postarały się także załogi Daru Młodzieży, Pogorii, Fryderyka Chopina, Kapitana Głowackiego i Iskry. Na pokładzie tej ostatniej dodatkowo odpalono jeszcze flary. To był jednak ledwie przedsmak tego, co wydarzyło się o godz. 17.00, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podchorążowie ustawili się na nabrzeżu wzdłuż burty Iskry z płonącymi flarami, a na platformie fokmasztu odpalono racę dymną. Honor poległym w Warszawie oddał również cumujący za rufą Iskry Gorch Fock. Żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki wojennej opuścił banderę do połowy flagsztoku.

Najdłużej czekać na siebie kazał ekwadorski bark Guayas, który dotarł na miejsce 2 sierpnia po godz. 13. Warto było czekać, bo oprócz parady rejowej, licznie zgromadzona na kei publiczność mogła posłuchać żywiołowej latynoskiej muzyki, którą na żywo prezentowała okrętowa orkiestra. Wokalista ujął szczecinian brawurowym wykonaniem – po polsku – przeboju I ciebie też, bardzo zespołu Męskie Granie Orkiestra. Witający Guayasa nie mogli uwierzyć w to, co słyszą.

Krzysztof Romański

7 sierpnia 2024 r.
Zdjęcie w nagłówku: Krzysztof Romański
Idź do oryginalnego materiału