Po kosmetyki do skóry twarzy, ciała i włosów chroniące nas przed promieniowaniem słonecznym szczególnie chętnie sięgamy w okresie wiosenno-letnim. Na opakowaniach produktów zawsze możemy znaleźć informacje na temat zawartych w nich składników – np. rodzaj filtrów UV. jeżeli zastanawiasz się, czym między sobą różnią się filtry UV, jakie mają adekwatności i dlaczego warto je stosować, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Artykuł zawiera promocję kosmetyków dostępnych w sklepie Trena.pl.
Wiosna i lato to idealny czas na spędzanie wolnych dni na świeżym powietrzu. Festiwale, przyjęcia w ogrodach, czy wylegiwanie się na plaży to doskonała okazja, aby złapać trochę słońca. Z jednej strony jako źródło witaminy D jest dla nas bardzo zdrowe. Z drugiej jednak promieniowanie UV może okazać się dla nas szkodliwe. Narażone są na nie oczywiście szczególnie skóra i włosy. Aby się przed nim chronić warto stosować specjalne kosmetyki zawierające w swoim składzie filtry UV. Są one najważniejsze dla utrzymania zdrowej skóry i zapobiegania problemom dermatologicznym lub poważniejszym zdrowotnym.
Filtry UV – rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele produktów z odmiennymi rodzajami filtrów UV. Każdy z nich ma nieco odmienne adekwatności, a także korzyści. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze.
1. Filtry UV mineralne (fizyczne)
Chronią skórę odbijając i rozpraszając promieniowanie UV. W kosmetykach występują m.in. pod nazwami: dwutlenek tytanu (titanium dioxide), tlenek cynku (zinc oxide).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fryzury w stylu boho na lato
Zalety filtrów mineralnych
Są dobrym rozwiązaniem dla osób mających wrażliwą skórę, w tym dzieci – rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Filtry mineralne są bardziej fotostabilne i zapewniają ochronę już po nałożeniu.
Wady filtrów mineralnych
Pozostawiają po sobie widoczny ślad. Osoby z ciemniejszą karnacją muszą liczyć się z efektem jej rozjaśnienia po nałożeniu kosmetyku (oczywiście nie trwałego).
2. Filtry UV chemiczne (organiczne)
Działają na zasadzie absorpcji promieniowania UV i przekształcania do w ciepło, które uwalniane jest z powierzchni skóry. Na opakowaniach znajdziemy je pod nazwami: octocrylene, avobenzone, homosalate i oxybenzone.
Zalety filtrów chemicznych
Łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają po sobie białych śladów. Ich konsystencja jest zwykle lekka i przyjemna. Mogą dawać różny poziom ochrony w zależności od ilości, a także od pozostałych substancji użytych w produkcie.
Wady filtrów chemicznych
Ze względu na swoją niestabilność konieczne jest powtarzanie aplikacji produktu w ciągu dnia, aby zapewnić skórze wysoki poziom ochrony. Mogą także wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wpływ słońca na włosy
3. Filtry UV hybrydowe
Są to filtry, które łączą w sobie adekwatności zarówno filtrów mineralnych, jak i chemicznych. Dzięki temu zarówno absorbują, jak i odbijają promieniowanie słoneczne. W kosmetykach znajdziemy je pod nazwami: zinc oxide lub octocrylenbe.
Zalety filtrów hybrydowych
W porównaniu do filtrów chemicznych mają lepszą stabilność.
Wady filtrów hybrydowych
Kosmetyki, które je zawierają mogą być nieco droższe, ponieważ same filtry są także droższe w produkcji.
Rodzaj filtrów dopasuj do swojego typu skóry, a także oczekiwań. Nie każda skóra polubi się z chemicznymi, podczas gdy innym osobom mogą nie odpowiadać białe ślady po filtrach mineralnych.
Słownik filtrów UV
Mając do czynienia z kosmetykami zawierającymi w swoim składzie filtry UV, często możesz się spotkać także z poniższymi określeniami. Sprawdź, co oznacza każde z nich.
- Fotostabilność – jest to zdolność danego filtra do utrzymania swoich adekwatności i skuteczności wraz z upływem czasu, wpływem ciepła i promieniowania UV.
- SPF (Sun Protection Factor) – wskazuje na poziom ochrony UVB, którą gwarantuje dany kosmetyk. Im wyższy, tym wyższa ochrona.
- Spektrum ochrony – rodzaj i zakres promieniowania UV, przed którym chroni dany filtr (np. UVB i UVA).
- PA (Protection Grade of UVA) – wskazuje czy dany kosmetyk chroni przed promieniowaniem UVA odpowiadającym za powstawanie zmarszczek, fotostarzenie się skóry i powstawanie przebarwień.
Dlaczego warto używać kosmetyków z filtrami UV?
Zalet stosowania kosmetyków zawierających filtry UV jest bardzo wiele. Należą do nich:
- Przeciwdziałanie podrażnieniom i alergiom słonecznym. Dotyczy to szczególnie osób, które mają bardzo wrażliwą i delikatną skórę.
- Ochrona przed oparzeniami słonecznymi, które są nie tylko bolesne, ale mogą także prowadzić do problemów zdrowotnych.
- Zabezpieczenie przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Filtry UV chronią włókna elastyny i kolagenu przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Zapewnia to zachowanie elastyczności skóry na dłużej i zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień.
- Ochrona przed powstawaniem plam pigmentacyjnych na skórze, które powstają często przez negatywny wpływ promieniowania słonecznego.
- Zmniejszenie ryzyka powstania nowotworów skóry – filtry UV w wysokim stopniu zabezpieczają skórę przed rozwojem czerniaka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Odżywianie włosów domowymi sposobami
Zakres SPF – który wybrać?
Chcąc chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym można wybrać kosmetyki o różnych wartościach SPF. Gwarantują one różny poziom ochrony, dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają poszczególne oznaczenia.
SPF 15 – dla kogo?
Zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym UVB wynoszącą 93%. Kosmetyki z takim filtrem warto stosować na co dzień, nie tylko w okresie wiosennym i letnim. Taki poziom ochrony jest także wskazany dla osób ze śniadą cerą, które nie są tak wrażliwe na działanie słońca jak te z bardzo jasną karnacją. Sprawdza się w codziennym stosowaniu w miejskim środowisku i krótkich ekspozycji na słońcu.
SPF 30 – ochrona dla aktywnych
Gwarantuje ochronę przed promieniowaniem UVB na poziomie 97%. Zakres ten jest bardzo wysoki i skuteczny podczas przebywania na świeżym powietrzu zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Sprawdza się podczas aktywności na świeżym powietrzu.
SPF 50 – skuteczna ochrona
W bardzo słoneczne dni zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony wynoszący 98%. Po kosmetyki zawierający taki filtr powinny sięgać osoby mające jasną karnację, a także te, które zamierzają przebywać przez długi czas na słońcu, szczególnie w okresie letnim.
SPF 100 – dla niezwykle wrażliwej skóry
Jest to najwyższy możliwy poziom ochrony wynoszący aż 99%. Jest to filtr dla osób z bardzo delikatną i niezwykle wrażliwą skórą.
Promieniowanie UVA, UVB i UVC – czym się charakteryzują?
Promieniowanie słoneczne dzieli się na trzy główne grupy: UVA, UVB i UVC. Każde z nich wykazuje odmienne cechy i inaczej wpływa na organizm.
Promieniowanie UVA – odpowiada za fotostarzenie się
Ten typ promieniowania ze względu na dłuższe fale potrafi przenikać przez szyby czy różne rodzaje plastiku i wnikać w głąb skóry, odpowiadając za jej fotostarzenie się. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok, także w pochmurne dni, dlatego tak ważna jest ochrona przed nim także w okresie jesiennym i zimowym. Co istotne może także powodować przebarwienia, a także powstawanie nowotworów.
Promieniowanie UVB – powoduje poparzenia skóry
Promieniowanie UVB działa na powierzchniowej warstwie skóry, nie wnikając w jej głąb i odpowiada za poparzenia słoneczne. Jego natężenie zmienia się w ciągu dnia, dlatego na jego najwyższy poziom jesteśmy narażeni w południe. Ten typ promieniowania może powodować uszkodzenia DNA.
Promieniowanie UVC – wykorzystywane w przemyśle medycznym
Promieniowanie UVC ma najkrótszą długość fal przez co nie przenika do atmosfery, zatrzymując się na warstwie ozonowej. Posiada zdolność niszczenia mikroorganizmów przez co wykorzystywany jest do sterylizacji m.in. wody i różnych powierzchni w placówkach medycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pielęgnacja kruszących się włosów
Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?
Wśród produktów zawierających filtry UV jest także szeroka oferta kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i ochrony włosów. W tej półce produktowej nie ma ustalonego poziomu SPF. Mimo to szczególnie w okresie wakacyjnym warto jest po nie sięgnąć. Zmniejszy to ryzyko przesuszenia i matowienia włosów, a także płowienia koloru. Filtry UV znajdziemy m.in. w: szamponach, odżywkach, maskach, sprayach i olejkach.
Produkty do włosów z filtrami UV
Jeśli szukasz kosmetyków, których możesz użyć, aby zapewnić włosom odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym, to poniżej kilka propozycji, po które możesz sięgnąć.
1. Goldwell Dualsenses Sun Reflects
Spray zapewniający włosom ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Zabezpiecza kosmyki przed blaknięciem koloru, chroni przed przesuszeniem, a także zapewnia miękkość, gładkość i blask.
2. Joanna Professional UV Filter
Jest to profesjonalny szampon ochronny do włosów farbowanych to kosmetyk, który nie tylko delikatnie oczyszcza skórę włosy i kosmyki, ale także zapewnia im wysoki poziom ochrony. Podkreśla blask koloru i przedłuża jego trwałość. Przygotowuje także kosmyki na dalsze etapy pielęgnacji.
3. Wella Professionals Invigo Sun
Spray ochronny do włosów to kosmetyk, który zawiera filtry UV i formułę Sun-Blend powstałą na bazie prowitaminy B5 – czyli pantenolu o adekwatnościach nawilżających. Taki skład zapewnia nie tylko wysoki poziom ochrony, ale także doskonałą pielęgnację.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak nawilżyć skórę twarzy?
Stosowanie kosmetyków z filtrami UV jest najważniejsze dla ochrony skóry i włosów przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Wybór odpowiedniego filtra UV zależy od indywidualnych potrzeb i typu skóry, jednak regularne stosowanie takich produktów przynosi liczne korzyści zdrowotne i estetyczne. Pamiętajmy, iż ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko kwestia komfortu, ale również inwestycja w zdrowie i piękno skóry oraz włosów.