Włosy pełne witalności, gęste oraz z niesamowitym blaskiem to marzenie nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Pomimo, iż genetyka ma duży wpływ na naszą czuprynę, okazuje się, iż możemy poprawić jej stan dzięki naturalnych środków. Produkty z pokrzywy, takie jak herbaty czy płukanki, są jednym z najpotężniejszych sojuszników zdrowych i pięknych włosów. Poznaj ich wyjątkowe adekwatności.
Pokrzywa (Urtica dioica), powszechnie spotykana roślina bylinowa, jest często postrzegana jako chwast. Występuje nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Mimo iż jej liście mogą poparzyć skórę, od setek lat wykorzystywana jest jako naturalny lek, pożywienie, pasza dla zwierząt, kosmetyk oraz surowiec do produkcji barwników czy choćby włókien. Czyżby nadszedł czas na ponowne docenienie tych niewielkich roślin?
Skąd biorą się adekwatności zarówno lecznicze jak i kosmetyczne pokrzywy? Jej medyczny potencjał został dostrzeżony na wiele lat zanim naukowcy odkryli jej unikalny skład chemiczny. Już starożytni Egipcjanie korzystali z naparów z tej rośliny, aby złagodzić objawy reumatyzmu oraz bólów pleców. Słynny Hipokrates zalecał ją w leczeniu aż 60 różnych chorób, podobnie jak Galen, który polecał pokrzywę osobom cierpiącym na astmę czy problemy ze śledzioną. adekwatności pokrzywy doceniali również medycy w średniowieczu, a także późniejsi zielarze.
Dzięki aktualnym badaniom, wiemy, iż pokrzywa jest prawdziwym skarbem witamin A, C i K, oraz minerałów takich jak wapń i mangan. Jest również źródłem magnezu, witamin B2 i B6, żelaza, potasu czy fosforu. Dodatkowo, zawiera duże ilości chlorofilu oraz flawonoidów, terpenoidów, aminokwasów, steroli, polifenoli oraz antyutleniaczy. Znajdujące się w niej ekstrakty wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może pozytywnie wpływać na stan skóry głowy i włosów.
Wysuszone liście pokrzywy to doskonały surowiec do parzenia zdrowotnej herbaty. Do naparu przechodzą większość korzystnych związków zawartych w pokrzywie, takich jak minerały, witaminy, sterole i antyutleniacze. Picie herbaty z pokrzywy przynosi korzyści nie tylko osobom cierpiącym na reumatyzm, astmę czy alergie, ale także tym zmagającym się z anemią czy przerostem gruczołu prostaty.
W kontekście zdrowia włosów, pokrzywa ma za zadanie dostarczyć organizmowi brakujących składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Warto przypomnieć, iż jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów jest niedobór żelaza – problem ten eliminuje właśnie napar z pokrzywy. Dodatkowo, regularne picie takiej herbaty pomaga zwalczyc stany zapalne skóry głowy. Podobne efekty można osiągnąć stosując suplementy diety zawierające ekstrakt z pokrzywy.
Uwaga! Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych po spożyciu herbaty z pokrzywy, na przykład wysypki pokrzywkowej. Ponadto, uważa się, iż może ona nadmiernie stymulować produkcję estrogenu, co może prowadzić do zmian w brodawkach u kobiet i powiększenia gruczołów piersiowych u mężczyzn. Osoby przyjmujące leki moczopędne, przeciwcukrzycowe, beta-blokery oraz blokery kanałów wapniowych nie powinny pić naparu z pokrzywy.