Fakultety na studiach. Na czym polegają i czy są obowiązkowe? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista

rodzice.pl 5 dni temu

Rozpoczęcie roku akademickiego to dla wielu studentów bardzo stresujący moment. Pierwsze tygodnie to z pewnością spore wyzwanie, zwłaszcza dla “pierwszaków”, którzy muszą odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Niejednokrotnie może się zdarzyć, iż spotkają się z niezbyt precyzyjnymi wymogami lub niezrozumiałymi pojęciami. Jednym z takich tajemniczych terminów są zajęcia fakultatywne. Czym są fakultety na studiach? Na czym polegają i czy są obowiązkowe?

Co to są fakultety na studiach?

Zajęcia na studiach dzielą się na kilka typów. W zależności od wybranego kierunku niektórych rodzajów może być mniej, a innych więcej – wszystko zależy od zapotrzebowanie i zakresu materiału do opanowania. Największą i zasadniczą grupę stanowią wykłady, które są podstawowym typem zajęć w ramach danego przedmiotu. Polegają zwykle na słuchaniu tego, co chce przekazać wykładowca, i notowaniu najważniejszych informacji. Poza tym studenci obowiązkowo uczestniczą również w ćwiczeniach (które są bardziej angażujące i praktyczne niż wykłady), w warsztatach, konwersatoriach, ćwiczeniach w laboratorium (tzw. laborkach) oraz w seminariach.

Niekiedy w programie studiów można zetknąć się również z terminem “fakultet”, który może powodować pewną konsternacje. Definicja ze Słownika Języka Polskiego mówi, iż są to “zajęcia w szkole nieobowiązkowe lub wybierane”. W regulaminie danego kierunku lub w programie studiów dla konkretnego roku można zwykle znaleźć informację, iż student musi zaliczyć określoną liczbę fakultetów, aby rozliczyć rok i móc rozpocząć kolejny. Czasami liczba fakultetów koniecznych do “wyrobienia” podana jest na cały okres studiów – np. na licencjacie studenci muszą uczestniczyć w przynajmniej 5 różnych fakultetach.

Z definicji dowiadujemy się również, iż są to zajęcia “wybierane” i zwykle to w tym tkwi cały sekret. W praktyce zajęcia te najczęściej kilka różnią się od ćwiczeń czy konwersatoriów, z tym iż te pierwsze są odgórnie narzucone i studenci nie mają wyboru, czy na nie uczęszczają czy nie – po prostu muszą. Tymczasem w przypadku fakultetów zwykle jest możliwość wyboru. Co to oznacza w praktyce? W ramach danego kierunku wydział przygotowuje pewną pulę fakultetów, spośród których student może wybrać te, które najbardziej go interesują, a następnie zapisać się na nie.

W praktyce same zajęcia polegają na tych samych aktywnościach, co pozostałe – mogą to być wykłady czy ćwiczenia. Bardzo podobne są również formy zaliczenia – może to być egzamin, test, esej do napisania lub prezentacja dotycząca jakiegoś zagadnienia do przedstawienia przed całą grupą.

Czy fakultet jest obowiązkowy?

To, czy fakultety na danych studiach są obowiązkowe, zależy przede wszystkim od programu studiów. Ponieważ w myśl definicji są to zajęcia wybierane, to oczywiste jest, iż można wybrać tylko niektóre z nich, te najbardziej nam pasujące. zwykle jednak dany wydział narzuca studentom określoną liczbę takich fakultetów, w których trzeba uczestniczyć, aby zaliczyć rok. O szczegóły należy dowiadywać się w sekretariacie lub na stronie internetowej wydziału.

Czytelnicy pytają, co to jest fakultet na studiach

Fakultety co to?

Dodatkowe zajęcia, które można sobie wybrać – w szkołach zwykle są nieobowiązkowe.

Co to fakultety na studiach?

Fakultety na studiach również można sobie samodzielnie wybrać, ale zwykle w programie studiów podana jest jakaś liczba fakultetów, które trzeba zaliczyć obowiązkowo.

Fakultet co to?

Według Słownika Języka Polskiego fakultet to również po prostu “wydział wyższej uczelni”.

Zobacz też:

    Idź do oryginalnego materiału