Fajna Ryba - najwyższy szczyt województwa łódzkiego

okiemobiektywu.pl 4 miesięcy temu
Dziś przenoszę Was na najwyższe naturalne wzniesienie województwa łódzkiego – Fajną Rybę, mierzącą 347 m n.p.m. To kolejny krok w mojej podróży po Koronie Polski, czyli zdobywaniu najwyższych szczytów wszystkich 16 województw w kraju.

Zaczynam w Suchej Górze


Moja wyprawa rozpoczęła się w Suchej Górze, skąd prowadzi zielony szlak w stronę szczytu. Trasa choć krótka, miejscami jest dość stroma, co może być zaskakujące, zważywszy na niewielką wysokość Fajnej Ryby. Na pewnym etapie wędrówki, zielony szlak łączy się z żółtym, co daje dodatkową możliwość eksploracji okolicy.

Naturalny szczyt kontra sztuczny twór


Warto wspomnieć, iż choć Fajna Ryba jest najwyższym naturalnym wzniesieniem w województwie łódzkim, to wyższa od niej jest Góra Kamieńsk, która osiąga wysokość 386 m n.p.m. Góra Kamieńsk jest jednak sztucznym tworem, usypanym z wyrobiska kopalni węgla brunatnego, dlatego Fajna Ryba zachowuje miano najwyższego naturalnego szczytu.

Tajemnicza nazwa i lokalizacja Fajnej Ryby


Pochodzenie nazwy "Fajna Ryba" nie jest jednoznaczne. Istnieje kilka teorii, z których jedna mówi o kształcie góry przypominającym rybę, inna o dorodnej rybie złowionej w okolicy, a jeszcze inna przypisuje nazwę słowom wypowiadanym przez miejscowego Żyda. Każda z tych opowieści ma swój urok, ale żadna nie jest ostatecznie potwierdzona.

Fajna Ryba znajduje się w paśmie Przedborsko-Małogoskim i stanowi część Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Zielony szlak, którym podążam, prowadzi przez Przedbórz, Rączki, aż do Suchej Góry.

Korona Polski a Korona Gór Polskich


Choć Korona Polski i Korona Gór Polskich to dwa różne projekty, warto zaznaczyć, iż zdobycie Fajnej Ryby to nie tylko element Korony Polski, ale również część większego kontekstu geograficznego. Warto przypomnieć, iż w Koronie Gór Świętokrzyskich, mimo iż leży w województwie łódzkim, znajduje się Altana – najwyższe wzniesienie Gór Świętokrzyskich w granicach województwa łódzkiego.

Pasmo Przedborsko-Małogoskie i Przedborski Park Krajobrazowy


Pasmo Przedborsko-Małogoskie to malowniczy region położony na pograniczu województw łódzkiego i świętokrzyskiego. To część większego obszaru, który przyciąga miłośników przyrody, turystyki pieszej oraz osób zainteresowanych historią geologiczną Polski. Jego wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze chronione są w ramach Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Geografia i Charakterystyka Pasma Przedborsko-Małogoskiego


Pasmo Przedborsko-Małogoskie to ciąg wzniesień o umiarkowanej wysokości, które osiągają od około 200 do 400 m n.p.m. Najwyższym punktem jest właśnie odwiedzana Góra Fajna Ryba, która mierzy 347 m n.p.m. Pasmo to rozciąga się na południowy wschód od Przedborza, aż po okolice Małogoszcza, będąc częścią Gór Świętokrzyskich, choć geologicznie jest odrębną jednostką.

Region ten charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, z licznymi wzniesieniami, dolinami rzecznymi oraz lasami, które w znacznej mierze zachowały swój naturalny charakter. Znajdują się tu również malownicze przełomy rzeki Pilicy, a także rozległe kompleksy leśne, stanowiące ważne miejsce dla lokalnej flory i fauny.

Przedborski Park Krajobrazowy


Utworzony w 1988 roku Przedborski Park Krajobrazowy obejmuje obszar 166,4 km² i chroni najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Park jest jednym z najważniejszych obszarów chronionych w centralnej Polsce i odgrywa kluczową rolę w zachowaniu bioróżnorodności regionu.

Głównymi atrakcjami parku są malownicze lasy, w tym szczególnie cenne fragmenty Puszczy Pilickiej, oraz liczne gatunki roślin chronionych, takich jak buczyna karpacka czy storczyki. Park jest także siedliskiem wielu gatunków zwierząt, w tym rzadkich ptaków drapieżnych, takich jak bielik, oraz ssaków, takich jak wydry czy bobry.

Warto wspomnieć o kilku kluczowych rezerwatach przyrody
znajdujących się na terenie Parku

Rezerwat Przyrody Murawy Dobromierskie

Rezerwat stepowy Murawy Dobromierskie powstał w 1989 r., a jego powierzchnia wynosi 36,29 ha. Obejmuje on jurajskie wzgórza w północno-zachodniej części Pasma Przedborsko-Małogoskiego, w okolicy miejscowości Rączki i Dobromierz. Do najcenniejszych składników flory należą rzadkie gatunki kserotermiczne oraz liczne gatunki podlegające ochronie, takie jak wiśnia karłowata, orlik pospolity, zawilec wielkokwiatowy, ciemiężyk białokwiatowy, goryczka orzęsiona, dziewięćsił bezłodygowy, aster gawędka, kruszczyk szerokolistny, pierwiosnek lekarski czy dzwonek syberyjski. Można tu spotkać wiele rzadkich gatunków owadów, m.in.: objęte ochroną paź żeglarz i paź królowej oraz aż 24 gatunki lęgowe ptaków, w tym: przepiórka, derkacz, srokosz i gąsiorek. Rezerwat stanowi doskonały punkt widokowy, szczególnie na dolinę Pilicy.

Rezerwat Przyrody Rezerwat Piskorzeniec

Piskorzeniec jest rezerwatem torfowiskowym o powierzchni 409,19 ha, utworzonym w miejscu, gdzie łączą się Potok Borowa, Potok Szreniawski i Czarna Pilczycka. Torfowisko obejmuje ekosystemy torfowisk wysokich oraz bagienne lasy olszowo-brzozowe i bory bagienne. Występuje tu kilka zespołów leśnych i zaroślowych oraz kilkanaście zespołów turzycowych i szuwarowych. Rezerwat stanowi ostoję dla licznych, rzadkich gatunków ptaków, takich jak bąk, łabędź niemy, żuraw, cietrzew, rycyk, kruk, słonka, remiz, dziwonia, błotniak stawowy, bocian czarny, czapla siwa, zimorodek. Spośród płazów można tu spotkać żabę moczarową, ropuchę szarą i zieloną oraz kumaka nizinnego, natomiast gady są reprezentowane m.in. przez żmiję zygzakowatą, jaszczurkę zwinkę i zaskrońca. Wśród flory występuje wiele rzadkich gatunków, takich jak turzyca bagienna, bagnica torfowa, wierzba borówkolistna czy turzyca strunowa.

Rezerwat przyrody Bukowa Góra

Rezerwat leśny Bukowa Góra o powierzchni 34,8 ha został utworzony w celu zachowania zbiorowisk buczyny w różnych odmianach, wraz z cennymi stanowiskami roślin chronionych, na wapiennym wzgórzu. Obejmuje on szczyt i północny stok dużego, wapiennego wzgórza, znajdującego się w północno-zachodniej części Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Jest to jedyny i ostatni płat naturalnego lasu bukowego na podłożu węglanowym na terenie Nadleśnictwa Przedbórz. W runie występuje wiele rzadkich roślin podlegających ochronie ścisłej i częściowej oraz gatunków rzadkich w tej części Polski, takich jak żłobik koralowy, pluskwica europejska, lilia złotogłów czy wawrzynek wilczełyko.

Rezerwat przyrody Czarna Rózga

W rezerwacie leśnym o powierzchni 185,60 ha, ze względów naukowych oraz dydaktycznych, ochronie podlegają naturalne ekosystemy wilgotnych lasów liściastych z licznymi drzewami pomnikowymi oraz gatunkami rzadkich i chronionych roślin zielnych. Rezerwat mieści się w północnej części kompleksu leśnego "Oleszno" oraz w obrębie Przedborza. W granicach rezerwatu występują drzewostany naturalnego pochodzenia. Flora jest bujna i składa się z ponad 300 gatunków roślin, z których wiele jest objętych ochroną ścisłą.

Rezerwat przyrody Diabla Góra

Ten leśno-krajobrazowy rezerwat obejmuje wzniesienie zwane Diablą Górą, a jego powierzchnia wynosi 159,00 ha. Wzgórze Diabla Góra, o wysokości 285 m n.p.m., zbudowane z żółtego i różowego piaskowca, stanowi kulminację w zachodniej części wzgórz opoczyńskich, pomiędzy wsiami Skórnice i Skotniki. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych z wychodniami skał piaskowych oraz miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej. W rezerwacie stwierdzono występowanie gniewosza plamistego, gatunku niejadowitego węża zagrożonego wyginięciem. Występuje tu szereg roślin chronionych, takich jak widłak jałowcowaty i goździsty, kruszyna pospolita, macznica lekarska, kocanki piaskowe i konwalia majowa.

Turystyka i Szlaki w Paśmie Przedborsko-Małogoskim


Pasmo Przedborsko-Małogoskie oferuje liczne możliwości dla turystów pieszych, rowerowych i miłośników przyrody. Szlaki turystyczne przecinające park prowadzą przez najbardziej malownicze miejsca regionu, umożliwiając odwiedzającym podziwianie naturalnych krajobrazów oraz zdobywanie szczytów takich jak Fajna Ryba.

Jednym z popularnych szlaków jest zielony szlak turystyczny, który prowadzi przez Górę Fajna Ryba, oferując piękne widoki na otaczające tereny. Szlak ten jest częścią dłuższych tras, które pozwalają na głębszą eksplorację Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz Pasma Przedborsko-Małogoskiego.

Dla osób zainteresowanych kulturą i historią, w pobliżu parku znajdują się również interesujące zabytki, takie jak kościoły w Przedborzu i Małogoszczy, czy pozostałości dawnych osad.

Znaczenie Ochrony Przyrody


Przedborski Park Krajobrazowy jest ważnym miejscem ochrony przyrody w centralnej Polsce. Dzięki różnorodnym siedliskom, od lasów, przez łąki, po torfowiska, park jest ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które są rzadko spotykane w innych częściach kraju. Park pełni również rolę edukacyjną, oferując liczne ścieżki dydaktyczne oraz możliwość organizacji warsztatów i zajęć terenowych.

Wszystko to sprawia, iż Pasmo Przedborsko-Małogoskie i Przedborski Park Krajobrazowy są nie tylko cennymi przyrodniczo obszarami, ale również atrakcyjnymi miejscami do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Podsumowanie Wycieczki

Zdobycie Fajnej Ryby to nie tylko okazja do kolejnego odhaczenia szczytu w projekcie Korony Polski, ale także do poznania historii i uroków regionu łódzkiego. Mimo niewielkiej wysokości, Fajna Ryba oferuje interesującą trasę i jest przykładem na to, iż nie tylko wysokie góry zasługują na uwagę. Pozostało mi już tylko kilka szczytów do zdobycia w Koronie Polski – do zobaczenia na szlaku!

Korona Polski – wykaz szczytów

- woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
- woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
- woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
- woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
- woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
- woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
- woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
- woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m. / Fajna Ryba 347 m n.p.m.
- woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
- woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
- woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
- woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
- woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
- woj. zachodniopomorskie, Góra Krajoznawców 245 m n.p.m.
- woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
- woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 51°10′37″N 20°45′20″E
Idź do oryginalnego materiału