Europejskie metro – wspaniały plan czy nierealna mrzonka?

kolejblog.wordpress.com 2 dni temu

Tym razem post jest o czymś co być może jest śmiałym projektem rewolucjonizującym transport kolejowy w Europie, a może tylko mrzonką nowego think-tanku, który rzuca pomysły ale nie przejmuje się szczegółami realizacji.

21st Europe, think tank z siedzibą w Kopenhadze, opublikował plan kolejowego połączenia 39 miast w krajach europejskich – z liniami docierającymi również do Wielkiej Brytanii, Turcji i Ukrainy.

Projekt europejskiej sieci kolejowej Starline

Projekt think-tanku 21st Europe zakłada stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci kolei dużych prędkości o łącznej długości około 22.000 km, która funkcjonowałaby jak metro. Projekt ten, nazwany Starline,wprowadzenie ultraszybkich połączeń, które mogłyby konkurować z podróżami lotniczymi. „Prawdziwie zintegrowany system kolejowy nie jest już tylko kwestią wygody; to strategiczna konieczność dla Europy w XXI wieku” – stwierdza think tank. Starline ma zmienić sposób, w jaki Europejczycy postrzegają swój kontynent – „nie jako zbiór odległych stolic, ale jako pojedynczą, gwałtownie poruszającą się sieć, w której każde połączenie, czy to dla ludzi, czy towarów, jest w zasięgu ręki”.

Starline szacuje, iż nowy system będzie o 30% szybszy niż obecne połączenia kolejowe i drogowe, a pociągi będą poruszać się z prędkością 300-400 km/h. Oznacza to, iż pasażerowie mogliby dostać się z Helsinek do Berlina w nieco ponad pięć godzin zamiast podróży z wieloma przesiadkami, która trwa w tej chwili ponad 30 godzin.

Pociągi będą przyjeżdżać na nowe stacje zbudowane tuż poza głównymi miastami, z połączeniami z istniejącymi systemami transportu miejskiego. Stacje te będą centrami kulturalnymi z restauracjami, sklepami i dobrze zaprojektowanymi poczekalniami, a także salami koncertowymi, muzeami, obiektami sportowymi i przestrzeniami eventowymi.

21st Europe zaprojektował również pociągi obsługujące Starline. Będą one ciemnoniebieskie, z wagonami nie podzielonymi na klasy, ale na przestrzenie dla różnych potrzeb, na przykład ciche strefy dla pracujących i sekcje przyjazne rodzinom.

Wizualizacja pociągów Starline

Według think tanku project Starline będzie finansowany ze środków publicznych i zarządzany przez krajowe przedsiębiorstwa kolejowe, a nadzorowany przez Europejski Urząd ds. Kolei (ERA) – organ UE odpowiedzialny za zapewnienie koordynacji, interoperacyjności i długoterminowej rozbudowy systemu transportu kolejowego.

Może są tacy którzy potrafią traktować ten projekt poważnie. Ja się do nich nie zaliczam.

Idź do oryginalnego materiału