“Etnoferie w Skansenie” 20.01.2025 – 31.01.2025

mnpe.pl 1 tydzień temu

Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich zaprasza na wyjątkowe ferie pełne kreatywnych wyzwań. . W dniach 20.01. – 31.01.2025 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 13.00 zapraszamy na warsztatowe zajęcia edukacyjne ,, Etnoferie w Skansenie’’

20 stycznia ,, Zimowe pejzaże malowane na szkle’’ – – Na warsztatach dzieci poznają tajniki i oraz metody malowania na szkle, co pomoże im stworzyć swoje własne i niepowtarzalne dzieła artystyczne, które potem zabierają ze sobą na pamiątkę muzealnego spotkania

21 stycznia ,, Magia tworzenia kartek’’ – warsztaty artystyczne podczas których zapoznacie się ze sztuką wytwarzania papieru oraz dowiecie się kto wymyślił papier. Wykonacie samodzielnie kartkę papieru czerpanego za zasuszonymi kwiatami i ziołami.

22 stycznia Serca dla Babci i Dziadka – warsztaty z pieczenia i dekorowania pierników

23 stycznia ,, Po krakowsku’’ – warsztaty o stroju Krakowiaków Zachodnich. . Dowiecie się, w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości oraz iż nie ma jednej wersji stroju krakowskiego. Poznacie, które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego, a które męskiego. Dodatkowo będziecie mieć okazję ,,wystroić’’ się w stroje krakowskie. Na zakończenie zajęć wykonacie torby zdobione w krakowskie motywy kwiatowe, które będą wspaniałą pamiątką z zajęć.

24 stycznia – ,, W starej szkole’’ – warsztaty z kaligrafii poznacie zwyczajejakie obowiązywały w szkole podczas lekcji i przerwy. Dowiecie się także co to jest kaligrafia i czym pisali nasi pradziadkowie. Siedząc w dawnych ławkach będziecie pisać rysikiem na tabliczkach oraz w zeszytach posługując się piórem i atramentem.

27 stycznia ,, Po nitce do kłębka’’ – warsztaty tkackie na których poznacie różnego rodzaju tkaniny i urządzenia związane z przędzą i tkaniem. zapoznacie się z podstawowymi tajnikami rzemiosła. Podczas warsztatów będziecie mieć szansę wykonać zakładkę do książki lub bransoletkę na drewnianych krosnach.

28 stycznia ,, Zaplecione’’ – warsztaty plecionkarskie –podczas, których poznacie historię plecionkarstwa i wikliniarstwa. Na warsztatach zajmiemy się papierową wikliną, która jest techniką opartą na wyplataniu przedmiotów z cienkich rureczek z papieru. Nauczymy się jak przygotować papierową wiklinę oraz pokażemy podstawowe sploty wikliniarskie. Własnoręcznie wykonacie dekoracyjny koszyczek.

29 stycznia ,, Niezłe ziółko’’ – warsztaty zdobienia woreczków z ziołami – na zajęciach dowiecie się jak wielką rolę odgrywały zioła w życiu dawnych mieszkańców wsi, kim była zielarka i jakie gatunki ziół wykorzystywano do leczenia. Na zakończenie zajęć otrzymacie lniane woreczki do ozdobienia oraz zestaw ziół do wyboru, z których będziecie mogli zrobić własną kompozycję zapachową.

30 stycznia ,, Piękne dźwięki płyną z sal dziś na dworze bal’’ – warsztaty z tworzenia masek karnawałowych – podczas których zapoznacie się ze zwyczajami związanymi z balem i zabawami dworskimi. Będziecie mieć okazję również poznać stroje szlacheckie zakładane podczas balów a także przymierzyć stroje i podzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami. Każdy z Was wykona własnoręcznie maskę balową, którą udekorujecie cekinami, koronkami, wstążkami. Tłem dla tych warsztatów będzie muzyka jaka towarzyszyła dawnym balom i zabawom dworskim.

31 stycznia ,, Z gliny ulepione’’Warsztaty garncarskie – tematem wiodącym będzie zapoznanie uczestników z historią garncarstwa, budową koła garncarskiego – podstawowego narzędzia pracy tradycyjnego garncarza, technikami manualnego formowania naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Każdy uczestnik będzie miał okazję do stworzenia własnoręcznie naczynia na kole garncarskim. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mieli możliwość wykonania unikalnych dzieł ceramicznych inspirowanych zdobnictwem ludowym regionu.

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 885 386 913. Koszt zajęć – 25 zł/os.

Idź do oryginalnego materiału