W 2025 roku system mrożenia cen energii elektrycznej będzie stopniowo wygaszany. Zgodnie z wypowiedzią Minister Klimatu i Środowiska, Pauliny Hennig-Kloski, ochrona przed podwyżkami cen energii będzie objąć tylko niewielką część gospodarstw domowych.
Obecne przepisy, które gwarantują maksymalną cenę energii na poziomie 500 zł/MWh dla wszystkich gospodarstw domowych, przestaną obowiązywać z końcem 2024 roku. Choć rząd wcześniej zapowiadał kontynuację wsparcia, w tej chwili mówi się jedynie o częściowym utrzymaniu osłon.
Ministerstwo Finansów zarezerwowało 2 miliardy złotych na mrożenie cen energii w budżecie na 2025 rok. To jednak zaledwie połowa kwoty potrzebnej do utrzymania obecnego systemu wsparcia.
W związku z tym, Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśla, iż interwencje cenowe były odpowiedzią na kryzys energetyczny. Teraz, wobec stabilizacji rynku, system mrożenia cen musi być stopniowo wygaszany.
W najbliższym czasie rząd podejmie decyzje dotyczące maksymalnej ceny energii dla wszystkich odbiorców. Jednocześnie, od stycznia 2025 roku Polacy muszą się przygotować na powrót opłaty mocowej, która była tymczasowo zawieszona w drugiej połowie 2024 roku.
Wysokość opłaty na nadchodzący rok została już ustalona. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego, która zużywa rocznie między 1200 a 2800 kWh energii, oznacza to miesięczną opłatę w wysokości 11,44 zł netto, co w skali roku daje ponad 137 złotych.