Energia dla wsi – dotacje na fotowoltaikę i biogazownie dla rolników

dom21wieku.pl 1 rok temu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły właśnie nowy program „Energia dla wsi„, który ma na celu zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Program skierowany jest do rolników i spółdzielni energetycznych, którzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na instalacje OZE.

Celem programu jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Budżet programu wynosi 1 mld złotych, a pierwszy nabór rozpoczyna się 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia, z budżetem 100 mln złotych.

„Energia dla wsi” – jakie dofinansowania?

Rolnik, który skorzysta z programu, będzie mógł dofinansować:

  • instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW – dotacja będzie przyznawana w postaci pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych.
  • elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW – dofinansowanie będzie przyznawane w postaci dotacji bezzrotnej do 45% kosztów kwalifikowanych oraz/lub pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych.
  • magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji jw.

Istniejąca spółdzielnia energetyczna lub jej członek lub powstająca spółdzielnia energetyczna, którzy skorzystają z programu, będą mogli dofinansować:

  • instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW
  • magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji jw.
Umów się na bezpłatną i niezobowiązującą wycenę fotowoltaiki lub pompy ciepła z polecaną przez nas firmą.

Kto i kiedy może wziąć udział w programie „Energia dla wsi”?

Nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” odbywa się w trybie ciągłym, aż do wyczerpania dostępnych środków. Rolnicy, przedsiębiorstwa rolnicze oraz spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski w dowolnym momencie, jednakże terminy, sposób składania i rozpatrywania wniosków są określone w ogłoszeniu o naborze lub regulaminie naboru, które znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aby Twoja inwestycja mogła wziąć udział w programie „Energia dla wsi”, nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Okres trwałości wynosi 5 lat od dnia zakończenia realizacji inwestycji.

Idź do oryginalnego materiału