Emocje i postawy, które niesłusznie określamy jako negatywne

ohme.pl 1 rok temu

Podobno nie ma złych emocji, są tylko te, które przeżywamy w niewłaściwy sposób lub nie umiemy sobie z nimi odpowiednio poradzić. Często jednak pewne uczucia i postawy traktujemy jako gorsze, mówimy, iż są złe, negatywne i tym samym nie pozwalamy sobie na bycie autentycznym i szczerym – bo przecież człowiek nie składa się z samych radości, uniesień i wzruszeń! Mieszka w nas także smutek i złość, pojawia się uczucie zagubienia, upór czy bunt- ważne, by nie wypierać ich, pozwolić sobie na ich przeżywanie i dostrzec rolę, jaką pełnią w naszym życiu.

Złość

Złość to uczucie z fatalnym PR-em. Mawiamy, iż szkodzi piękności, unikamy jej okazywania, udajemy, iż nas nie dotyczy i w ogóle jej nie odczuwamy. A przecież każdy z nas ma prawo do złości! Gdy widzimy niesprawiedliwość lub sami jej doświadczamy, gdy ktoś nas oszukuje lub przekracza pewne granice, coś nam nie wychodzi pomimo naszych starań, pojawia się właśnie złość i nie ma co się oszukiwać, iż jest inaczej. Mało tego, tłumienie w sobie tego uczucia prowadzi do jego spotęgowania i narastania wewnętrznego napięcia i frustracji. Lepiej spotkać się ze złością oko w oko, pozwolić sobie na jej okazanie i wyzwolić się z niej – poczujemy się lepiej, zdrowiej i będziemy gotowi, by iść dalej.

Smutek

Uczucie to jest normalną, ludzka reakcją na spotykające nas przykre wydarzenia. Nikt nie lubi być smutnym, ale każdy od czasu do czasu jest. I choć świat dookoła powtarza „keep smiling”, zachęca do pozytywnego myślenia i czerpania euforii z każdej chwili, to smutek, płacz, odczuwany żal i poczucie straty pozwalają na oczyszczenie się, wewnętrzne katharsis, emocjonalne odrodzenie. Uczucia te są także sygnałem dla innych – oto ja, wrażliwa, empatyczna, otwarta na emocje. Oto ja – człowiek.

Egoizm

Nikt z nas nie chce, by inni postrzegali go jako egoistę, choć dla własnego dobra, każdy z nas powinien nim po trochę być! Pozytywny egoizm to nic złego – to, iż lubisz siebie, akceptujesz własne niedoskonałości i wady, dbasz o swoje potrzeby i od czasu do czasu stawiasz je na pierwszym miejscu, jest wręcz konieczne dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. jeżeli nikogo nie krzywdzisz swoim zachowaniem to nie musisz się martwić – walcz o swoje marzenia, realizuje pragnienia i ciesz się życiem!

Bunt

Jaki byłby świat bez buntowników i rewolucjonistów! To oni popychają go do zmian, inspirują i motywują. Nie bój się zatem uczucia buntu, który zrodził się gdzieś wewnątrz ciebie – to jasny sygnał, iż pora coś zmienić, iż jakaś sfera życia przestała ci odpowiadać i wymaga modyfikacji. Zasady są ważne, ale czasami warto je złamać, by odkryć nową jakość i zrobić krok do przodu.

Zagubienie

Czujesz się zagubiona? Wspaniale, bo to oznacza, iż przed tobą czas odkrywania, zmian i szukania nowej drogi. Choć poczucie zagubienia nie jest przyjemne, to nie sposób go uniknąć. Każdy człowiek napotyka w swoim życiu na momenty przełomowe, kryzysy, które zmuszają go do zmiany swojej dotychczasowej drogi i obrania nowego kierunku. A to prowadzi do rozwoju, nowych doświadczeń, zwiększania swojego potencjału i poszerzania wiedzy na temat samego siebie.

Podejmowanie ryzyka

Ryzyko kojarzy nam się z niebezpieczeństwem, czymś groźnym i niepewnym. Jedni unikają go za wszelką cenę, inni szukają, gdzie tylko można i wychodzą mu naprzeciw z radością. Pewne jest jedno – nie da się przejść przez życie bez podejmowania jakiegokolwiek ryzyka! Towarzyszy ono każdej zmianie, innowacji, nowości i wcale nie jest niczym złym. Kto nie ryzykuje, ten nie odnosi sukcesów – komfort i bezpieczeństwo są ważne, ale mały dreszczyk niepewności i skok adrenaliny to dopiero życie!

Lenistwo

W dzisiejszych czasach bezczynne siedzenie i leniuchowanie traktowane jest wręcz nagannie – nauczyliśmy się być ciągle zajęci, w biegu, w wiecznym niedoczasie i ze zbyt dużą ilością obowiązków. A przecież każdy z nas potrzebuje chwili odpoczynku i wyłączenia się z życia! Przestańmy ganić się za to, iż leżymy po prostu gapiąc się w niebo zamiast gonić za kolejnym projektem i odhaczać punkty z listy rzeczy do zrobienia – takiego lenistwa potrzebuje od czasu do czasu nasz umysł! Potraktujmy to jako przerwę techniczną i inwestycję w siłę do działania, kreatywność i zdrowie psychiczne – brzmi znacznie lepiej, prawda?

Upór

Bycie upartym wcale nie oznacza, iż jesteś zamknięta na sugestie i dobre rady innych, ale iż trzymasz się wyznaczonego celu i dążysz do realizacji zamierzonych planów. To oznaka twojej wewnętrznej siły, determinacji i niesłabnącej motywacji. jeżeli nie stoisz przy swoim zdaniu jedynie dla przekory lub by nie dać innym satysfakcji, ale czujesz, iż jesteś na dobrej drodze i pomimo różnych podpowiedzi, a choćby przeciwności losu, powinnaś się jej trzymać, to idź za głosem intuicji i zaufaj swoim przeczuciom.

Idź do oryginalnego materiału