W marcu na konta seniorów wpłynęły zwaloryzowane świadczenia. Jednak w dalszym ciągu wysokość rent i emerytur pozostawia wiele do życzenia, a seniorzy szukają sposobu ich podniesienia. Jak informuje „Super Express”, najważniejsze znaczenie ma dostarczenie do ZUS dokumentów, które podniosą świadczenie. Pomocne w podniesieniu świadczenia jest złożenie adekwatnych wniosków we właściwym terminie.
Jak podnieść sobie świadczenie emerytalne?
Jednym ze sposobów na podniesienie swojego świadczenia emerytalnego jest zwrócenie się z wnioskiem o ponowne przeliczenie świadczeń. Z takim wnioskiem mogą się zgłosić do ZUS osoby urodzone po 1 stycznia 1949 roku. Niezbędne jest dostarczenie do ZUS-u dokumentów, które nie zostały do tej pory przedłożone.
Mowa o wszystkich dokumentach, które potwierdzają staż pracy lub pobierane wynagrodzenie. Mowa tu choćby o książeczce wojskowej, świadectwach pracy, umowach, wpisach do książeczki ubezpieczeniowej, czy też stary dowód osobisty, jeżeli znajdują się w nim zapiski dotyczące zatrudnienia.
ZUS dokonuje waloryzacji składek 1 czerwca. Warto zatem poczekać ze złożeniem wniosku, bo jak wskazuje „Super Express”, zgłoszenie go w tym czasie może podnieść świadczenie choćby o 500 zł.
Dłuższa praca, to wyższe świadczenie
Możliwością na podniesienie wysokości swojego świadczenia emerytalnego jest jak najdłuższe pozostanie aktywnym zawodowo. Każdy dodatkowy rok w pracy daje wymierne korzyści w postaci 10, a choćby 15-procentowego wzrostu świadczenia.
Jak podpowiada dziennik, kwotę emerytury uda się podnieść swoje świadczenie, należy rozwiązać umowę o pracę na dzień lub dwa przed końcem lipca i złożyć wniosek o emeryturę jeszcze w lipcu. Wtedy nie tylko otrzymamy lipcową pensję, ale także odprawę oraz ekwiwalent, jeżeli przechodzący na emeryturę nie wykorzystał w całości urlopu.